19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

We wtorek 25 października br. odbyła się uroczystość nadania imienia i sztandaru Gimnazjum Nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi w Przemyślu. W kościele pod O.O. Franciszkanów odprawiona została msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i Wojskowej Orkiestry Dętej działającej przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta do szkoły, gdzie odbyło się odsłonięcie okolicznościowej tablicy, którego dokonał Grzegorz Hayder Zastępca Prezydenta Miasta. Została ona poświęcona przez JE Arcybiskupa Józefa Michalika metropolitę przemyskiego.
Podczas dalszej części tego wydarzenia nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom gimnazjum. Fundatorzy przystąpili do wbicia pamiątkowych gwoździ w jego drzewiec oraz pozostawienia wpisów w księdze upamiętniającej nadanie imienia Św. Królowej Jadwigi i sztandaru przemyskiemu Gimnazjum Nr 2. Autorami wniosku w tej sprawie byli: Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Podczas uroczystości Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał treść uchwały o nadaniu imienia i przekazał ją Pani Bogusławie Fijałkowskiej Dyrektorowi Gimnazjum Nr 2. W uzasadnieniu Uchwały napisano między innymi:

„Pierwszego września 1999r. zostało utworzone Gimnazjum Nr 2 w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi. W świetle przeprowadzonych badań przez Instytut Kresów Wschodnich w Przemyślu ustalono, że w budynku Gimnazjum
Nr 2 znajdującym  się przy ulicy Ratuszowej 1 od 1889 roku funkcjonowały szkoły sześcioklasowe, które od roku 1893 posiadały patronów: Jadwiga, Święta Jadwiga, Królowa Jadwiga. W 1992 roku Szkole Podstawowej Nr 3 przywrócono imię Królowej Jadwigi, a w 1998 roku dokonano zmiany na imię Świętej Królowej Jadwigi. Opierając się na dokumentach archiwalnych słuszne wydaje się wybranie Świętej Królowej Jadwigi na patrona Gimnazjum Nr 2 w Przemyślu. Proponowane imię  patrona jest potwierdzeniem ponad stuletniej historii szkoły mieszczącej się w budynku przy  ulicy Ratuszowej 1  w Przemyślu”.

W wydarzeniu udział wzięli również Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Naczelnik i pracownicy Wydziału Edukacji, dyrektorzy przemyskich szkół, zaproszeni goście oraz rodzice i uczniowie.
 

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

JPGW wydarzeniu udział wzięli Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Naczelnik i pracownicy Wydziału Edukacji.

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

JPGOprawę muzyczną zapewniła Wojskowa Orkiestra Dęta działająca przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu

JPGW wydarzeniu udział wzięli również Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Naczelnik i pracownicy Wydziału Edukacji, dyrektorzy przemyskich szkół, zaproszeni goście oraz rodzice i uczniowie.

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

JPGTablica została poświęcona przez JE Arcybiskupa Józefa Michalika metropolitę przemyskiego.

JPGOdsłonięcia tablicy dokonał Grzegorz Hayder Zastępca Prezydenta Miasta

JPGPodczas uroczystości Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał treść uchwały o nadaniu imienia i przekazał ją Pani Bogusławie Fijałkowskiej Dyrektorowi Gimnazjum Nr 2.

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

JPGNadanie imienia Św. Królowej Jadwigi Gimnazjum Nr 2

Opublikował:  | Data publikacji: 25-10-2011 12:39
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:02