10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Przez dwa dni – 17 i 18 września trwały w naszym mieście obchody związane z rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Uroczystościom towarzyszyło m.in. otwarcie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej wystawy „Walka Lwowskich i Przemyskich Orląt o niepodległość Polski”, a także sesja naukowa poświęcona Orlętom. Główne obchody 72. rocznicy rozpoczęła Msza Św. w Kościele Św. Brata Alberta pod przewodnictwem JE Arcybiskupa Józefa Michalika w intencjach ofiar sowieckiej agresji i zesłańców na Sybir oraz harcerzy Chorągwi Lwowskiej ZHP. Jak co roku uczestnicy uroczystości spotkali się też przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym, gdzie po wystąpieniach okolicznościowych, Apelu Poległych harcerzy i Sybiraków, delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów.
Drugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej.
Organizatorami obchodów byli: Urząd Miejski w Przemyślu, Dowództwo Garnizonu Przemyśl, Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Przemyski, Związek Sybiraków, Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Przemyska Biblioteka Publiczna, Parafia p.w. Św. Brata Alberta.

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (428,13KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (371,68KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (446,65KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (271,41KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (344,17KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (270,88KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (412,74KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (451,21KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (266,61KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (423,94KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (298,75KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (264,91KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (298,91KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (322,54KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (323,54KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (207,55KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (316,64KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (366,66KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (347,66KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (404,80KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (363,37KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (241,01KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (373,29KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (257,91KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (427,21KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (449,71KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (301,48KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (403,15KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (417,59KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (409,88KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (185,21KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (313,31KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (423,55KB)

JPGDrugi dzień obchodów poświęcony był harcerzom i uroczystościom związanym z odrestaurowanym sztandarem Chorągwi Harcerzy ZHP we Lwowie. Msza polowa z błogosławieństwem sztandaru odprawiona została na Placu Niepodległości, po której wręczone zostały odznaczenia i podziękowania, a Czarna Trzynastka wykonała program artystyczny. Rekonstrukcję historyczną przypominającą akt poświęcenia sztandaru we Lwowie w 1933 roku przygotowało Przemyskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. (332,95KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (442,69KB)

JPGObchody 72 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę (436,24KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 20-09-2011 15:58
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:01