Wolontariusze AIESEC w Przemyślu

Serce sztuki w centrum Podkarpacia

Od 1 lipca do 8 października 2011 roku na terenie województwa podkarpackiego odbywają się warsztaty z różnych dziedzin sztuki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Projekt o nazwie „The Heart of Art.” realizowany jest z ramienia oddziału lokalnego studenckiej organizacji AIESEC.

Zajęcia są prowadzone przez wolontariuszy z różnych krajów, między innymi z Turcji, Chin, Słowacji czy też Rosji. Podsumowaniem warsztatów będzie wydarzenie, na którym uczestnicy będą mogli wykazać się nowo zdobytymi umiejętnościami artystycznymi oraz wiedzą pozyskaną od zagranicznych prowadzących.
Projekt ten ma na celu pobudzenie potencjału twórczego młodych ludzi borykających z problemem niepełnosprawności w swoim życiu codziennym, rozwój ich osobowości, oraz poszerzanie horyzontów poprzez zdobywanie nowych umiejętności. Uczestnictwo w warsztatach daje niepowtarzalną okazje kontaktu z obcą kulturą, językiem i ciekawymi młodymi ludźmi z różnych państw. Udział w organizowanych zajęciach może być nie tylko ciekawą drogą do zdobycia nowych umiejętności i dobrą zabawą, ale również okazją do nawiązania nowych niecodziennych znajomości, które mogą potwierdzić, że osoby niepełnosprawne mają takie same szanse rozwoju jak reszta społeczeństwa.
Pracujemy z trzema stowarzyszeniami, które są niesamowicie zadowolone z partnerstwa. Zajęcia przebiegają po naszej myśli, a dzieci i młodzież niepełnosprawna bawi i uczy się malować, tańczyć czy też modelować. Poznają kulturę ludzi z odległych krajów, ich zwyczaje i historię. O sukcesie najlepiej świadczy uśmiech uczestników warsztatów - mówi Tomasz Wiech, koordynator projektu.

Wolontariusze z AIESEC w ramach projektu odbyli już staże w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Maciek", Świetlicy Środowiskowej "Oratorium" Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła i Środowiskowym Domu Samopomocy w Przemyślu.  

W dniach od 29 sierpnia do 2 września br. sześcioro wolontariuszy - dwie osoby ze Słowacji i po jednej z Chin, Turcji, Rosji i Łotwy - realizowało projekt uczelniany "Serce sztuki" w Środowiskowym Domu Samopomocy, placówce prowadzonej przez Przemyskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
- Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych, sami prowadzili zajęcia w zakresie malarstwa i rysunku. Wszyscy zostali pozytywnie przyjęci przez podopiecznych. Nawet bariera językowa nie stanowiła problemu. Pobyt wolontariuszy w naszym Ośrodku stanowił doskonałą okazję do spotkania i wymiany doświadczeń z pracownikami; przekazaliśmy szczegółowe informacje na temat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy oraz poznaliśmy rozwiązania funkcjonujące w tym zakresie w krajach pochodzenia naszych gości. Na zakończenie projektu każdy z wolontariuszy otrzymał pamiątkowy dyplom - mówi Tomasz Kurowski, kierownik ŚDS.  


Finałem projektu będzie wydarzenie w Galerii Nowy Świat w Rzeszowie, które odbędzie się 8 października. Podczas imprezy będzie można poznać wolontariuszy, zobaczyć prace dzieci, poznać kulturę innych krajów, a także posłuchać zespołów muzycznych i teatralnych.
Za projekt odpowiedzialna jest organizacja studencka AIESEC, która jest obecna w 107 krajach świata, liczy około 50 000 członków, jest największą organizacją pozarządową prowadzoną przez studentów. Główna działalność opiera się na tworzeniu platformy dla młodych ludzi do rozwoju 5 kompetencji: przedsiębiorczości, odpowiedzialności społecznej, inteligencji emocjonalnej, umiejętności pracy w międzynarodowym środowisku oraz praktycznego uczenia się.

Więcej informacji o projekcie na facebook: www.facebook.com/the.heart.of.art !


Tomasz Wiech
Koordynor projektu The Heart of Art
Email: tomasz.wiech37@gmail.com

JPGNULL (378,91KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 15-09-2011 13:57 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 06-03-2015 08:30

Na skróty