13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Podsumowaliśmy „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa”

13 września br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy z udziałem Starosty Starosamborskiego Wołodymyra Horbowego, Starosty Przemyskiego Jana Pączka, Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Dominika Tracza oraz Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Janusza Bednarczyka.
Tematem konferencji było podsumowanie imprezy, która odbywała się w dniach 3-4 września br. na polsko -kraińskiej granicy na terenie planowanego przejścia w Malhowicach – Niżankowicach. Oceniając „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa – Granica 480” organizatorzy z polskiej i ukraińskiej strony, a także służby zabezpieczające to dwudniowe wydarzenie, podkreślili że cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców przygranicznych terenów obu państw. Tymczasowe przejście graniczne przekroczone zostało ok. 8 tys. razy, służby zabezpieczające nie zanotowały żadnych incydentów.
Impreza na granicy była nie tylko okazją do wspólnej dobrej zabawy Polaków i Ukraińców, ale miała też na celu pokreślenie, jak bardzo właśnie w tym miejscu potrzebne jest nowe przejście graniczne. Akceptacja tej idei przez mieszkańców terenów przygranicznych została potwierdzona przez podpisy złożone przez nich w trakcie „Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa”- po stronie polskiej złożono ich ponad 1000, po stronie ukraińskiej ponad 5000. Wspólnie zebrane zostaną przesłane do polskich i ukraińskich władz państwowych.
W trakcie konferencji prasowej zapowiedziano dalsze starania o uruchomienie przejścia granicznego w Malhowicach – Niżankowicach, a także kontynuację imprezy na granicy w następnych latach.

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Rafał Porada

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla

Opublikował:  | Data publikacji: 13-09-2011 15:11
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:01