1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pożegnanie Heidi Wernerus-Neumann

W dniu 2 września 2011 roku odbyły się w Paderborn pożegnalne uroczystości związane z niespodziewaną śmiercią Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla i naszego wielkiego Przyjaciela Pani Heidi Wernerus-Neumann. Z Przemyśla wyruszyła ponad 20-osobowa delegacja, której przewodniczyli Prezydent Miasta - Pan Robert Choma i Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Jan Bartmiński. W składzie delegacji znaleźli się również radny Pan Jerzy Golec, przedstawiciele Spółek Miejskich, Straży Miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, muzycy oraz bliscy przyjaciele Pani Heidi.
Podczas uroczystego nabożeństwa w wypełnionym po brzegi kościele Abdinghof pożegnalną mowę wygłosił Burmistrz Miasta Paderborn, Pan Heinz Paus, podkreślając ogromny wkład Pani Heidi w rozwój partnerstwa z Przemyślem oraz jej zaangażowanie w poprawę stosunków polsko-niemieckich. Prezydent Miasta Przemyśla, Pan Robert Choma żegnając Honorowego Obywatela Miasta powiedział, że Heidi była przede wszystkim wspaniałym człowiekiem i bardzo bliskim i oddanym przyjacielem naszego miasta i wszystkich jego mieszkańców, na którego zawsze można było liczyć. Prezydent dziękował rodzinie i mężowi oraz burmistrzom Paderborn za wsparcie i pomoc, które okazywali Heidi. Zapewnił, że Przemyśl nigdy o niej nie zapomni, zapoczątkowane przez Nią dzieło będzie kontynuowane. Na trumnie Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla złożył flagę Przemyśla i garść ziemi z polskiego miasta, które Heidi tak ukochała.
Kilka dni później Pan Karl-Ernst Neumann w rozmowie telefonicznej z Prezydentem Miasta Przemyśla podziękował za obecność Polaków w uroczystościach pogrzebowych swojej żony oraz za jedność i wsparcie w tych trudnych chwilach. Dziękował również za wzruszające i bardzo serdeczne słowa, piękną oprawę muzyczną, poczty sztandarowe, flagi Polski i Przemyśla, za liczny udział polskiej delegacji w ostatnim pożegnaniu Heidi, który był nie tylko potwierdzeniem przyjaźni, ale też wielkiego szacunku i sympatii, jaką Ją darzyli Przemyślanie. Pan Neumann zadeklarował, że przez następne dwa lata będzie sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Paderborn-Przemyśl. Zastępcą jego będzie Pan Oliver Boraucke z Urzędu Miejskiego w Paderborn, który od początku partnerstwa towarzyszy polsko-niemieckiej współpracy. Dodał, iż przyszłością towarzystwa jest rozwijanie współpracy poprzez organizację wydarzeń z zaangażowaniem ludzi młodych oraz wychodzenie naprzeciw zapotrzebowaniu i oczekiwaniom mieszkańców obydwu miast.
Już niebawem bo 29 września br. przyjedzie do Przemyśla na oficjalne otwarcie Ronda Paderborn delegacja z partnerskiego miasta oraz zorganizowana przez Heidi grupa turystyczna. Wypełniając wolę Heidi Wernerus Neumann – małżonek – Karl Erst Neumann jako Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl Paderborn przekaże również czek na rzecz rehabilitacji dzieci potrzebujących. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem Heidi wspierała działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Przemyślu.
Po śmierci Heidi Wernerus-Neumann w nekrologu napisano: ”W życiu ważne są ślady, jakie po sobie zostawiamy. Walczyłaś na rzecz dobra, podarowałaś nam swoje serce i swój uśmiech, zawsze pozostaniesz z nami”. Na dole dopisano: „Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki na rzecz Ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Przemyślu z dopiskiem na przelewie: ‘Czyny zamiast słów’ ”
Zgodnie z wolą Heidi… i jakże w Jej stylu…


Treść wystąpienia Prezydenta Miasta Przemyśla

 

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (529,84KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (586,71KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (656,27KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (602,34KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (514,77KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (580,90KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (558,81KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (639,80KB)

JPGPożegnanie Heidi Wernerus-Neumann (479,34KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 09-09-2011 13:48
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:01