12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwsza impreza w przemyskich podziemiach!

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 „Kamienie milowe”

10 września 2011 r. (sobota), godz. 17.00
(podziemia przemyskie Rynek 1) - wstęp wolny

Promocja książki Jacka Błońskiego „ Przemyśl. Twierdza niezdobyta” z udziałem autora


Położony sto kilometrów na północ od Tatr habsburski wtedy Kraków ryglował Rosjanom drogę na Wiedeń; przed Prusakami miały bronić czarno – żółtej monarchii austriackiej morawski Ołomuniec, za nim na zachód Hradec Kralowe, Josefow i upiorny, wybudowany na bagnach Terezin. W całym tym łańcuchu potężnych, ceglanych twierdz smaku artyleryjskiego ognia pokosztowały – w różnych okresach czasu - tylko Kraków i Ołomuniec.
Tak naprawdę w pierwszej ze światowych wojen walczyła tylko twierdza Przemyśl, polskie Verdun, Brama Węgier. Nie można jej było ominąć ciągnąc z Rosji od północnego wschodu zbrojnie na Budapeszt. By ją zdobyć trzeba było – jak się okazało – stu tysięcy trupów.”I tych, co się bronili i tych, co się wdarli”.
Twierdzę która potrafiła się bronić pięć miesięcy uważano w tych czasach za niezdobytą. Jeśli tę definicję sprzed pierwszej wojny uznać za prawdziwą – pozostawiony własnemu losowi, skazany na śmierć głodową Przemyśl nie poddał się nigdy. A te niespełna pięć miesięcy od listopada 1914 do marca 1915 wystarczyłoby Brama Węgier przeszła nie tylko do podręczników historii wojskowości, ale i do „pieśni i legendy”. W całej Europie, ale głównie w Polsce i na Węgrzech.
Dzięki tej książce można sobie i innym tę pamięć odkurzyć pogłębić i utrwalić, spacerując ulicami obleganego kiedyś miasta, wśród fortów starej twierdzy nad Sanem po zawsze zwariowanie pięknym Przemyślu.


Leszek Mazan

 

JPGPromocja książki Jacka Błońskiego „ Przemyśl. Twierdza niezdobyta”

Opublikował:  | Data publikacji: 06-09-2011 15:46
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04