8.5 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności

 • easter-egg-3622517_960_720.jpeg Zapraszamy na 2. Przemyski Jarmark Wielkanocny! [WIDEO] 20-03-2019 12:14

  Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym rozpoczynamy intensywne przygotowania do corocznego Przemyskiego Jarmarku Wielkanocnego.  Tym razem na mieszkańców naszego miasta oraz odwiedzających go turystów czekać będą nie tylko niezliczone kolorowe kurczaczki, króliczki, palmy, makowce i babki wielkanocne, swojskie wędliny, chleby i miody, pisanki, świąteczne stroiki, rękodzieło artystyczne i wszystko, co nierozerwalnie kojarzy się z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy…

   

   

 • W.Bakun_skarpety1.jpeg Prezydent Wojciech Bakun w dwóch różnych skarpetkach. Roztargnienie? Nie! Światowy Dzień Zespołu Downa! 21-03-2019 13:25

  21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Od wielu lat wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami dotkniętymi zespołem Downa, zakładają kolorowe skarpetki. Paski, kropki, zwierzątka i kwiatki – wszystkie wzory dozwolone! Im bardziej pstrokate, tym lepiej. Jest jednak jedna zasada, której w tym dniu musimy przestrzegać szczególnie – zakładamy dwie różne skarpetki. Takie… Zupełnie nie do pary.

   

  Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. To data symboliczna. Przypada ona 21 dnia trzeciego miesiąca w roku, a to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie wady genetycznej o nazwie trisomia 21.

  Główną ideą Światowego Dnia Zespołu Downa jest podwyższenie świadomości na temat życia osób z zespołem Downa, ich kłopotów i potrzeb. Wiele osób na całym świecie zakłada w tym dniu dwie różne skarpetki. W taki właśnie sposób wyrażamy solidarność z osobami z zespołem Downa. Tym samym wysyłamy sygnał, iż akceptujemy ich piękną odmienność. Według szacunków, w naszym kraju osoby z zespołem Downa stanowią ok. 1,4 proc. społeczeństwa.

   

  O tym, że 21 marca myślimy nie tylko o zatapianiu Marzanny, doskonale pamiętał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, który dzisiaj wypełnia swoje obowiązki w dwóch różnych skarpetkach. I nie jest to bynajmniej oznaka wiosennego roztargnienia czy zwykłego niedopatrzenia.  Prezydent Miasta włączył się do akcji promującej Światowy Dzień Zespołu Downa, do czego zachęca również wszystkich mieszkańców naszego miasta.

   

   

  tekst i zdjęcia: Agata Czereba

   

 • roboty_drogowe300.png Skrzyżowanie ulic 3-go Maja z 29 Listopada 22-03-2019 04:28
 • DWOT.jpeg Z wizytą u Pierwszego Terytorialsa 21-03-2019 13:09

  W dniu wczorajszym Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun przebywał z wizytą u Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Pana gen. dyw. Wiesława Kukuły.

 • candle-1934761_960_720.jpeg Zmarł ojciec przemyskiej ortopedii - Leon Birn 20-03-2019 13:50

  14 marca 2019 r. w Gdańsku zmarł Leon Birn. Nestor przemyskiej ortopedii. Współzałożyciel i długoletni ordynator (1959-1989) Oddziału Urazowo – Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.  

 • fot. Artur Komorowski (1).jpeg Imieniny marszałka Piłsudskiego 19-03-2019 17:36

  Już w 1915 roku data 19 marca oznaczała dzień szczególny. Tego dnia bowiem, obok wielu polskich Józefów, imieniny obchodził sam marszałek Piłsudski.

   

  Tradycję świętowania imienin marszałka zapoczątkowali 104 lata temu legioniści, którzy z tej okazji podarowali swojemu komendantowi złoty zegarek. Potem, zawsze o tej samej porze roku w całym kraju hucznie obchodzono imieniny Ziuka. W okresie międzywojennym ten jeden z marcowych dni był niemalże jak święto narodowe, które wszyscy Polacy - od morza do Tatr - obchodzili nadzwyczaj uroczyście.

   

  Dziś w każdym polskim mieście nadal pamięta się o imieninach Józefa Piłsudskiego. I choć imieniny te nie są już organizowane z takim rozmachem jak przed stu laty, jednak wciąż nie zapominamy o jednej z najważniejszych osób w historii Polski – o niekwestionowanym ojcu naszej niepodległości.

   

  Józef Piłsudski bywał w Przemyślu nader często i to nie tylko przed, ale i po odzyskaniu przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą niepodległości. 90 lat temu miejscowi Radni nadali mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a jeszcze przed wybuchem wojny w wielu miejscach w nadsańskim grodzie można było spotkać rozmaite upamiętnienia marszałka Piłsudskiego. Żaden z tamtych pomników niestety nie przetrwał czasu okupacji.

   

  19 marca 2019 roku w Przemyślu Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Radnymi Rady Miejskiej: Moniką Jaworską-Żurawską oraz Marcinem Kowalskim złożyli kwiaty przy znajdującym się tuż obok przemyskiego Rynku (u zbiegu ulic Mostowej i Wodnej) popiersiu marszałka.  

   

 • foto-F (2_wstęp.jpeg Park Kulturowy elementem budowy przemysłu turystycznego. 18-03-2019 14:28

  Często słychać głosy zniecierpliwionych mieszkańców naszego grodu, że "miasto" powinno wybudować fabrykę, aby dać mieszkańcom pracę.  Tak to jednak nie wygląda i ani Prezydent, ani Radni żadnej fabryki tu nie zbudują, ale mają wszelkie narzędzia w ręku, aby stwarzać jak najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju przedsiębiorczości zachęcania inwestorów do inwestowania w naszym mieście. Jednym z takich działań podjętych przez jeden z klubów radnych przy wsparciu Wojciecha Bakuna Prezydenta Miasta jest inicjatywa powołania Parku Kulturowego Stare Miasto w Przemyślu.

 • SILNY WIATR.jpeg Ostrzeżenie Meteorologiczne - IMGW-PIB 15-03-2019 13:20

  IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze...
   

 • DSC_0106.jpeg Konsekwentnie realizujemy ideę Smart City w Przemyślu 15-03-2019 10:37

  Czy Przemyśl może być Smart City? W ostatnim konkursie dla samorządów, w którym ubiegaliśmy się o wsparcie finansowe naszych pomysłów, nie uzyskaliśmy dofinansowania, ale to nie jedyna droga rozwijania idei Smart City w naszym mieście. Prezydent Miasta podejmuje wiele innych działań, które przybliżają nas do bycia inteligentnym miastem: zinwentaryzowane zostały obszary związane między innymi z bezpieczeństwem, efektywnością energetyczną, łącznością czy też cyberbezpieczeństwem.

 • zamelduj_online_wstep.jpeg Czy wiedziałeś, że możesz zameldować się online? 15-03-2019 10:00

  – E-meldunek to jedna z uruchomionych przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usług, której celem jest po prostu ułatwienie życia obywatelom. Działa od początku 2018 r. Do tej pory skorzystało z niej niemal 45 tysięcy osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl