-2.2 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności

 • fot. Agata Czereba (2).jpeg Razem przez życie od 50 lat… Piękny Jubileusz czterech par z Przemyśla [ZDJĘCIA] 14-12-2018 10:55

  Wiele emocji i wzruszeń dostarczyły uroczystości jubileuszowe czterech par z Przemyśla, które przeżyły wspólnie przeszło pół wieku…

   

  13 grudnia br. w reprezentacyjnej sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urszulą Golec złożyli czterem szczęśliwym parom z Przemyśla, najserdeczniejsze życzenia wielu kolejnych lat w miłości, wzajemnym zrozumieniu, zdrowiu i nieustającym szczęściu.

   

  Prezydent Wojciech Bakun wręczał medale za długoletnie pożycie po raz pierwszy. Przejęty i szczerze wzruszony podkreślił, że jest to dla niego największy zaszczyt. Zwracając się do Jubilatów, nie tylko gorąco gratulował im pięknego czasu i niesamowitej wytrwałości, ale też podziękował im za niestrudzone udowadnianie, iż słowa „I nie opuszczę Cię aż do śmierci” są czymś niezwykle pięknym i jak najbardziej osiągalnym.

   

  Podczas uroczystości Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:

  Krystyna i Mieczysław Komanieccy

  Helena i Kajetan Chaliccy

  Krzysztofa i Jerzy Siepiołowie

  Bronisława i Stanisław Mahunikowie

   

  Szacownym Jubilatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy pięknej rocznicy. Pół wieku razem, na dobre i na złe, to największy powód do dumy i satysfakcji nie tylko dla Państwa, ale również dla Waszych dzieci, wnuków i prawnuków. Jesteśmy pełni uznania za konsekwencję i ogrom pracy, jakie wkładaliście Państwo w budowanie rodziny przez ostatnich 50 lat…

  Drodzy Jubilaci! Życzymy Wam, abyście w zdrowiu i szczęściu, otoczeni gromadką roześmianych wnucząt przeżywali kolejne jubileusze. Niech dalsze wspólne lata przywołują wyłącznie dobre wspomnienia, a wszystkie chwile, które jeszcze przed Wami, były cudowne i pozbawione wszelkich trosk…

   

   

   

  Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

   

 • m_obywatel.jpeg Zacznij korzystać z aplikacji mObywatel 14-12-2018 10:02

  Ministerstwo Cyfryzacji informuje o nowej możliwości potwierdzania tożsamości w instytucjach publicznych przy pomocy aplikacji mObywatel. Aplikacja mObywatel pozwala na okazanie mTożsamości na ekranie telefonu komórkowego oraz na przekazanie tego mDokumentu na telefon komórkowy innej osoby celem umożliwienia tej osobie zapoznania się z tym dokumentem oraz sprawdzenia autentyczności i pochodzenia tego mDokumentu, co w rezultacie pozwala na potwierdzenie tożsamości użytkownika tej aplikacji.

 • Orlęta_2.jpeg Mija 100 lat od bitwy pod Niżankowicami. 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13-12-2018 12:47

  Data 13 grudnia wiąże się z traumatycznymi wspomnieniami z najnowszej historii Polski, wprowadzeniem stanu wojennego. W tym dniu przypominamy także o wydarzeniu ważnym dla nas, przemyślan, a także dla całej polskiej niepodległości, bitwie pod Niżankowicami. Mija właśnie 100 lat od polsko - ukraińskich walk toczonych w grudniu 1918 roku.

   

 • wymiana_ciepła_wstęp.jpeg "Wymiana ciepła" w Przemyślu 11-12-2018 15:55

  Rozpoczął się okres chłodów, a zimowa aura przypomina nam, jak wiele osób potrzebuje ciepłych ubrań, które pozwolą im przetrwać ten trudny czas. Mając to na względzie i chcąc przynajmniej w części im ulżyć Przemyśl przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Wymiana ciepła". Wydarzeniu patronują Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka.

 • fot_G_Karnas_14867.jpeg Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy! 30-11-2018 13:40

  Jako że Przemyśl zawsze leżał na skrzyżowaniu handlowych traktów, już przed wiekami  słynął z licznych targowisk i jarmarków. Dlatego też Prezydent Miasta Przemyśla chcąc powrócić do tradycji, już po raz kolejny organizuje na staromiejskim Rynku Świąteczny Kiermasz.

 • pomnik historii.jpeg Mamy dwa Pomniki Historii! 10-12-2018 22:59

  Na dzisiejszej (10 grudnia) gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości" odbywającej się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wręczył przedstawicielom 14 miast i instytucji rozporządzenia potwierdzające wpisanie zabytkowych obiektów na listę Pomników Historii. W tym gronie uzupełniającym listę ponad 100 (dotychczas znajdowało się na niej 91 pozycji, dzisiaj dopisanych zostało kolejnych 14) wyróżnionych zabytków i zespołów zabytkowych, znalazł się staromiejski zespół urbanistyczny miasta Przemyśla oraz Twierdza Przemyśl. Dokument potwierdzający to prestiżowe wyróżnienie i kończący wieloletnie starania przemyskiego samorządu odebrał Prezydent Miasta Wojciech Bakun.

 • fot. A. Czereba (71).jpeg Dlaczego nie strzelamy w Sylwestra…? – komunikat dla mieszkańców miasta 10-12-2018 15:05

  Już od jakiegoś czasu rozważaliśmy możliwość zaprzestania używania materiałów pirotechnicznych podczas plenerowych imprez z okazji pożegnania starego i powitania nowego roku.  Tym razem postanowiliśmy dołączyć do wielu innych polskich miast, które również zrezygnowały z podobnych atrakcji. I tak za względu na to, iż bardzo kochamy naszych kudłatych (i skrzydlatych) przyjaciół, ani w najbliższej, ani w dalszej przyszłości nie będziemy organizować pokazów sztucznych ogni. Jesteśmy pewni, że podobnie jak my, Przemyślanie ucieszą się z faktu, iż nasze zwierzaki choć częściowo będą mogły odpocząć od jakże stresujących dla nich wystrzałów, a sami mieszkańcy będą się świetnie bawić również bez niespodzianki w postaci fajerwerków.

 • fot. Grzegorz Karnas.jpeg 100. rocznica bitwy pod Niżankowicami – zaproszenie na uroczyste obchody 06-12-2018 14:16

  Prezydent Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Społeczny Komitet Pamięci Orląt Przemyskich i Lwowskich serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 100. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Niżankowicami, które odbędą się w dniu 16 grudnia 2018 roku. Obchody zostaną zainaugurowane Mszą Świętą w Parafii pw. Świętej Trójcy o godzinie 15.00, po której będzie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Orląt Przemyskich o godzinie 16.00. Bezpośrednio po uroczystości o godzinie 17.30 w sali bankietowej przemyskiego dworca PKP odbędzie się koncert słowno-muzyczny poświęcony Orlętom Przemyskim i Lwowskim, na który zaprasza Wójt Gminy Przemyśl – Andrzej Huk.

  W czasie obchodów odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie Aleksandry Sawicz (23-letniej mieszkanki Przemyśla) chorej na stwardnienie rozsiane. Więcej informacji: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2191747644191043&set=a.144684142230747&type=3&theater.

  Zapraszamy.

 • jan jawornicki_cz_b.jpeg Odszedł Jan Jawornicki Honorowy Obywatel Miasta 07-12-2018 20:55

  Ze smutkiem informujemy, że odszedł od nas Jan Jawornicki, Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla, harcmistrz, działacz społeczny i artysta. Jego prace uwieczniały przemyskie pejzaże, architekturę i dziedzictwo miasta Przemyśla. Był szczególnie zasłużony dla przemyskiego harcerstwa, kultury i oświaty w siłach zbrojnych RP przemyskiego garnizonu.

  Rodzinie, Bliskim i wszystkim, których Jego odejście pozostawiło w smutku, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 • fot. A. Czereba (13).jpeg „Biała Wstążka” symbolem sprzeciwu przemocy wobec kobiet. Prezydent Miasta Przemyśla włączył się do akcji 26-11-2018 12:56

  Według statystyk, to najczęściej mężczyźni są sprawcami  przemocy wobec kobiet. Jednak warto podkreślić, iż nie brakuje panów, którzy brzydzą się przemocą, nie są i nigdy nie byli jej sprawcą, a także chętnie manifestują brak akceptacji dla przemocy wobec kobiet oraz deklarują, że nie zamierzają milczeć na ten temat.

  Dzisiejszym rankiem (26 bm.), Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna odwiedziła przemiła delegacja ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach. Goście przynieśli ze sobą mały, ale jakże istotny prezent – białą wstążkę - i związane z nią poważne przesłanie. Pracownicy Ośrodka oraz ich przeuroczy mali pomocnicy, wpięli w klapę marynarki Prezydenta Miasta małą, białą wstążkę. Tę samą, która od lat zwraca uwagę na ogromny problem – problem wielu dramatów, które najczęściej rozgrywają się w czterech  ścianach. W domach, w których przecież każda kobieta, mężczyzna, dziecko powinni przede wszystkim czuć się kochani i bezpieczni.    

  Kampania „Białej Wstążki” trwa przez kolejnych dziesięć dni. Prezydent Wojciech Bakun zapewnił o swoim wsparciu dla akcji, podkreślił, iż ma świadomość jej ogromnej wagi i tym samym obiecał  zachęcać innych do solidarności się z ofiarami przemocy.

   

  To właśnie w 1991 roku w Kanadzie mężczyźni przypięli białe wstążki po raz pierwszy.

  Potężna liczba – ponad stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak protestu przeciwko krzywdzeniu kobiet, przypięło na swojej piersi białą wstążkę. Tym samym upamiętnili oni również kobiety, które dwa lata wcześniej zginęły w masakrze w Montrealu. Wówczas uzbrojony w nóż myśliwski oraz w broń palną 25-latek wkroczył na miejscową uczelnię i dokonał zbiorowego zabójstwa 24 kobiet. Morderca selekcjonował ofiary ze względu na ich płeć: kiedy wszedł do pierwszej z sal, rozdzielił kobiety i mężczyzn, po czym otworzył ogień do kobiet. Następnie udał się do kilku innych pomieszczeń, w których również celował i strzelał do kobiet. Podczas masakry zamachowiec mówił, że "walczy z feminizmem". W tym dniu w Montrealu zginęło 28 osób: 24 kobiety i 4 mężczyzn. Morderca popełnił samobójstwo.

   

   

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl