11 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności

 • Dzień Matki.jpeg Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki! 26-05-2019 01:39

  Wszystkim wspaniałym Mamom życzę spełnienia marzeń, nieustającego zadowolenia ze swoich pociech oraz wielu chwil pełnych radości – nie tylko w tym pięknym dniu, jakim jest Dzień Matki, ale przez całe Wasze życie...

 • document-428331_640.jpeg Apel Prezydenta w sprawie aktów wandalizmu 24-05-2019 16:04

  Szanowni Państwo, Drodzy mieszkańcy Przemyśla

  Akty wandalizmu, które miały miejsce w nocy z środy na czwartek w centrum miasta i dotyczyły dwóch lokali gastronomicznych działających w przemyskim Rynku, przyjąłem z wielkim smutkiem i oburzeniem.

 • wybory gł..png Prezydent Miasta apeluje o udział w niedzielnych wyborach do Europarlamentu [WIDEO] 23-05-2019 11:08

  W związku ze zbliżającymi się wyborami do europarlamentu apeluję do Państwa o jak najliczniejszy udział w głosowaniu w najbliższą niedzielę, 26 maja.

 • 0.jpeg Z wizytą w partnerskim mieście z sienkiewiczowskiej Trylogii [ZDJĘCIA] 22-05-2019 08:39

  22 lata temu, 10 grudnia 1997 roku na podstawie oficjalnej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, sportu, samorządności i rozwoju gospodarczego, Kamieniec Podolski został partnerskim miastem Przemyśla.

   

  W ubiegły weekend (17, 18 i 19 maja br.) to malownicze miasto obchodziło swoje święto. Tegorocznym Dniom Miasta Kamieniec Podolski, przyświecało hasło: „Przyjedźcie! To jest Kamieniec – 2019”. W trzydniowych uroczystościach, obok delegacji z innych polskich miast, m.in. Częstochowy i Tarnowa Podgórnego, wzięła udział również delegacja z nadsańskiego grodu. Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży i Radny Rady Miejskiej Wojciech Błachowicz mieli okazję nie tylko podziwiać uroki Kamieńca Podolskiego, ale także wzięli udział w oficjalnych uroczystościach, podczas których spotkali się z merem Mychajło Simaszewyczem. Nasi samorządowcy spotkali się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem władz partnerskiego miasta. Bogusław Świeży w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna zaprosił Mychajło Simaszewycza do Przemyśla, gdzie będą mogli porozmawiać o szczegółach dotyczących nowych dziedzin współpracy, a także wypracowania na nią kolejnych pomysłów.

   

  Niezwykle bogaty program Dni Miasta Kamieńca Podolskiego ze względu na fatalną pogodę, niestety nie mógł być zrealizowany w całości. Ulewne deszcze zupełnie pokrzyżowały plany organizatorom wydarzenia. Brak wielu ciekawych punktów programu, wynagrodziły uczestnikom imprezy odbywające się na Polskim Rynku: „Otwarcie festiwalowej historycznej rekonstrukcji pn. Triumfalna arka w ramach 235. rocznicy ukraińskiej aeronautyki oraz urzekające i niezwykle widowiskowe muzyczno-świetlne show pt. „Świetlna kula” na Rynku Ormiańskim.

  Mimo radosnej, świątecznej atmosfery nie zapomniano o uczczeniu pamięci Bohaterów ATO, przy których pomniku kwiaty złożyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla oraz przedstawiciele innych miast partnerskich Kamieńca Podolskiego.

   

   

   

  tekst: Agata Czereba

  zdjęcia: Bogusław Świeży, Stanisław Godzień

   

 • fot. A. Czereba (8).jpeg 28 lat Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej 21-05-2019 16:03

  Tegoroczne święto Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej miało wyjątkową oprawę. I nie tylko dlatego, że nasi pogranicznicy celebrowali je już po raz dwudziesty ósmy. Podczas uroczystości, które w tym roku odbywały się w siedzibie BiOSG przy ul. Mickiewicza, świętowano także nominację na stopień generała brygady Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Roberta Rogoza .

   

  W uroczystościach, obok funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz strażników – emerytów, udział wzięło wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: dowódcy i przedstawiciele wojska oraz służb mundurowych z Polski i z zagranicy, kapelani wojskowi, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, a także przedstawiciele władz samorządu gminnego, środowiska akademickiego oraz instytucji współpracujących z Bieszczadzkim Oddziałem SG.   

   

  Szef jednej z największych formacji mundurowych na Podkarpaciu wyraźnie wzruszony podziękował przybyłym gościom za obecność podczas tak ważnego dnia dla wszystkich strażników granicznych:

   

  - 28 lat Straży Granicznej to również mój staż służby w tej formacji. Dlatego tym bardziej cieszę się, że jest to również dla mnie dzień wyjątkowy. Dzień, w którym mogę przywitać swoją jednostkę jako generał brygady – powiedział R. Rogoz.

   

  Generał podkreślił, iż nie traktuje swojego awansu jako dowodu uznania dla jego osoby, ale dla całego Bieszczadzkiego Oddziału SG.

   

  Coroczne święto formacji jest znakomitym pretekstem do wręczenia m.in.: odznaczeń resortowych, odznak Straży Granicznej, mianowania na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów i chorążych oraz mianowania na wyższe stopnie w korpusie podoficerów. Medale, odznaczenia i wyróżnienia wręczał gospodarz wydarzenia, któremu pomagali Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz Wicemarszałek Województwa Piotr Pilch.

   

   

   

   

  Straż Graniczna strzeże granic o długości 3409 km, z czego na granicę wschodnią przypada 1245,86 km, w tym : z Rosją 209,73 km, Litwą 102,41 km, Białorusią 407,48 km, Ukrainą 526,24 km. Na granicę południową przypada 1303,38 km, w tym: z Czechami 785,66 km, Słowacją 517,72 km. Długość granicy zachodniej z Niemcami wynosi 461,58 km, a morska 398,4 km.

   

  Bieszczadzki Oddział SG ochrania odcinek granicy państwowej o łącznej długości 373 km, w tym odcinek granicy z Ukrainą o długości 239 km oraz  ze Słowacją, o dł. 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje przy pomocy 14 jednostek organizacyjnych SG. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy UE, funkcjonuje 11 placówek SG oraz na granicy ze Słowacją (granicy wewnętrznej UE) zadania realizowane są przez 2 placówki – w Wetlinie oraz w Sanoku. Jedna z placówek umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie – Jasionce.

   

  W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej działają drogowe, kolejowe i lotnicze przejścia graniczne. Funkcjonariusze BiOSG stoją na straży nie tylko południowo-wschodniej granicy Polski, bowiem chronią również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Pogranicznicy uczestniczą również w misjach zagranicznych i misjach bilateralnych, będąc nieocenionym wsparciem dla europejskich partnerów. BiOSG na co dzień realizuje swoje zadania w ścisłej współpracy z innymi służbami oraz instytucjami, spośród których należy wymienić m.in.: Policję, Krajową Administrację Skarbową, Państwową Straż Pożarną, Siły Zbrojne  RP, Służbę Ochrony Kolei, Inspektorat Transportu Drogowego, Żandarmerię Wojskową, Straż Miejską, ale także: pracowników Lasów Państwowych, Ratowników BGOPR czy Polski Czerwony Krzyż.

   

   

  tekst i zdjęcia: Agata Czereba

   

   

 • clapper-board-1019607_960_720.jpeg Chcesz zagrać w filmie promującym Przemyśl? Zgłoś się na casting! 20-05-2019 15:33

  Chcesz przeżyć fantastyczną przygodę i wesprzeć miasto Przemyśl? Chciałbyś podpatrzeć jak wygląda praca na planie zdjęciowym? A może  marzyłeś o karierze aktorskiej oraz jesteś otwarty na nowe DOŚWIADCZENIA i ciekawe znajomości?


  To świetnie!
  Mamy dla Ciebie propozycję!

  Agencja Reklamowa Bogaczewicz poszukuje statystów, kobiet i mężczyzn, młodzież oraz rodziny z dziećmi, do BEZPŁATNEGO udziału w nagraniu spotu dla miasta Przemyśla, które odbędą się w na terenie miasta w wyznaczonych punktach.

  Wymagania:
  - zadbany wygląd,
  - mile widziane doświadczenie przed kamerą,
  - dostosowywanie się do uwag reżysera na planie,
  - stawienie się w odpowiednim miejscu i czasie (dyspozycyjność w wybranych dniach)

  - dojazd na miejsce we własnym zakresie.

   

  Osoby chętne do udziału w przedsięwzięciu

   prosimy o wysyłanie swoich zgłoszeń oraz zdjęć na adres:

  interactive@bogaczewicz.pl

   

 • fot. A. Czereba (2).jpeg Dwie ważne dla Polaków rocznice. Pamiętamy! 17-05-2019 13:58

  18 maja 1944 roku oddziały 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie długich i krwawych walk 923 polskich żołnierzy straciło życie, 2931 zostało rannych, a blisko 345 uznano za zaginionych…

   

  Dzień przez okrągłą, 75. rocznicą zdobycia włoskiego klasztoru Benedyktynów władze miasta, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych uczcili pamięć o bohaterach tamtych dni.

  17 maja br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką, Poseł na Sejm Andrzej Matusiewicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele władz samorządu powiatu oraz wojska i służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku mieszczącym się przy ul. Monte Cassino w Przemyślu, przy tablicy poświęconej ofiarom walk we włoskim masywie oraz na grobie ppor. Kazimierza Gurbiela – przemyślanina, dowódcy patrolu XII Pułku Ułanów Podolskich.  To właśnie jego wojska były tymi, które jako pierwsze wkroczyły do ruin benedyktyńskiego klasztoru. Tam, najpierw zatknęły na murach proporzec swojego pułku, a zaraz potem zawiesiły polską flagę…

   

   

  18 maja to również data urodzin jednego z największych Polaków – Karola Wojtyły. Z tej okazji Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Łukasiewicz złożyli kwiaty przy pomniku Papieża-Polaka.

 • komendant_Rogoz_m.jpeg Komendant przemyskich pograniczników generałem 14-05-2019 14:06

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, nadał stopnie generalskie pięciorgu oficerom Straży Granicznej, w tym Komendantowi Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej dotychczas pułkownikowi SG Robertowi Rogozowi. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że wręczenie awansów odbędzie się w piątek, 17 maja w Belwederze podczas obchodów święta Straży Granicznej.

 • Przemyśl_fot_A_Czereba.jpeg We wtorki Urząd Miejski czynny do godziny 17:00! 14-05-2019 08:28

  Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z zarządzeniem nr 171/2019 Prezydenta Miasta Przemyśla - od 1 czerwca 2019 r. Urząd Miejski w Przemyślu będzie czynny w godzinach:

   

  • poniedziałek

  od godz. 7:30 do godz. 15:30

  • wtorek

  od godz. 7:30 do godz. 17:00

  • środa

  od godz. 7:30 do godz. 15:30

  • czwartek

  od godz. 7:30 do godz. 15:30

  • piątek

  od godz. 7:30 do godz. 15:30

   

  Zapraszamy.

   

 • Monte Cassino.jpeg 75. rocznica Bitwy pod Monte Cassino - ZAPROSZENIE 13-05-2019 14:23

  Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl serdecznie zapraszają do udziału w Mszy Świętej upamiętniającej 75. Rocznicę Bitwy o Monte Cassino

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl