19 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności

 • plakat-1A z.jpeg #DziękUEmy – 15 lat Polski w Unii Europejskiej 24-04-2019 13:10

  1 maja 2019 r. będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

  W miastach widać to najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

  - Europa to nie jest jakaś „odległa Bruksela”. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami! - pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz.

  Zachęca, by dzień 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców i przypomina, że już 26 maja odbędą się czwarte z kolei wybory do Parlamentu Europejskiego, instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE.

   

 • 3 Maja 1 z.jpeg Uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 16-04-2019 14:36

  Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Rada Miejska w Przemyślu oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do udziału w uroczystościach

 • 3 Maja 1 z.jpeg Uroczystości trzeciomajowe – ostrzegamy o niewielkich utrudnieniach w ruchu 24-04-2019 10:51

  W związku z organizowanymi w dniu 3 maja br. uroczystościami z okazji 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja informujemy, iż w godzinach od 10.30 do 11.30 mogą nastąpić czasowe utrudnienia w ruchu w okolicach ulic: Katedralnej i Zamkowej.

   

   

  Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z powyższymi zmianami oraz zachęcamy do udziału w uroczystościach.

   

   

 • fot. Agata Czereba (9).jpeg Świąteczne życzenia dla Prezydenta Miasta… 19-04-2019 15:41

  Okres przedświąteczny jest czasem szczególnym.  Codzienne zabieganie, ważne sprawy i kłopoty schodzą na dalszy plan. Ważniejsze stają się chwile na refleksje, rodzinne ciepło i radość ze zmartwychwstawania.   

   

  Wielkanoc to także czas składania życzeń i… odwiedzin miłych gości.

  I choć kalendarz prezydenta wypełniony jest po brzegi, Wojciech Bakun zawsze z ogromną radością spotyka się z mieszkańcami  miasta. Odwiedziny słodkich przedszkolaków, ciekawskich starszaków, a także serdecznych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, to z całą pewnością najwdzięczniejsza część  jego pracy.  Takie spotkania zawsze wywołują  uśmiech na twarzy i pozwalają choć na chwilę oderwać się od niezwykle ważnych prezydenckich obowiązków…

 • kartka świąteczna 1.jpeg Radości, pokoju i wzajemnej życzliwości... Życzenia Prezydenta Miasta z okazji Świąt Wielkanocnych 18-04-2019 10:48

  Niech Zmartwychwstanie Pańskie dokonuje się w naszych sercach każdego dnia oraz zaowocuje pozytywnymi zmianami w otaczającej nas rzeczywistości.

 • spotkanie_radni_3.jpeg Radni rozmawiali o przyszłości Przemyśla z przedstawicielami władz centralnych i województwa 18-04-2019 15:41

  Z inicjatywy radnych Rady Miejskiej w Przemyślu w poniedziałek 15 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli marszałka Sejmu RP, wojewody podkarpackiego oraz marszałka województwa. Było to pierwsze spotkanie w takim gronie poświęcone przyszłości Przemyśla i projektów realizowanych w naszym mieście.

 • klasa.jpeg Spotkanie z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych w sprawie matur 17-04-2019 15:40

  W środę (17 kwietnia) odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego - z udziałem Sekretarza Miasta Dariusza Łapy i Naczelnik Wydziału Edukacji Elżbiety Tarnawskiej - zwołanego w sprawie sytuacji w przemyskich placówkach oświatowych podczas strajku. Uczestniczyli w nim dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, a głównym tematem była sprawa planowanych matur.

 • klasa.jpeg Sytuacja w przemyskich placówkach oświatowych - 17 kwietnia 2019 17-04-2019 13:37

  W 12 przemyskich placówkach oświatowych odbył się dzisiaj egzamin ósmoklasisty z języka obcego. W kolejnym dniu strajku pracowników oświaty nadal bierze udział 27 z 32 jednostek prowadzonych przez miasto.

 • klasa.jpeg Sytuacja w przemyskich placówkach oświatowych 16 kwietnia 16-04-2019 16:13

  16 kwietnia br. w 27 placówkach oświatowych spośród 32 prowadzonych przez Miasto Przemyśl nadal trwał strajk pracowników oświaty, to także drugi dzień egzaminów ósmoklasisty, które odbywały się bez przeszkód.

 • jarmark gł.jpeg Nie tylko baby, mazurki i pisanki… Zakończył się 2. Przemyski Jarmark Wielkanocny 15-04-2019 13:18

  Zakończył się drugi już, Przemyski Jarmark Wielkanocny. Przez trzy dni (12, 13 i 14 kwietnia) serce naszego miasta wypełniały stoły, które dosłownie uginały się pod ciężarem świątecznych smakołyków, stroików, pisanek, chlebów, miodów i wędlin. Obowiązkowym elementem weekendowej imprezy, były stoiska z rękodziełem, czyli unikatowymi cudeńkami o bezcennej wartości artystycznej. A to wszystko zostało otulone radosną i ciepłą atmosferą zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkiej Nocy…

   

   

   

   

  Tegoroczne wydarzenie stanowiło znakomitą okazję do udanych zakupów. Jednak tym razem w jarmarcznych namiotach, miejscowi rzemieślnicy oraz twórcy ludowi nie tylko prezentowali niezmierzone bogactwo polskiej tradycji, ale także prowadzili warsztaty, podczas których każdy chętny mógł zgłębić tajniki sztuki wyrabiania (nie tylko wiosenno-wielkanocnych) ozdóbek.

   

  Zajęcia: florystyczne, garncarskie, zabawkarskie, plecenia koszyków, tworzenia bibułowych kwiatów, palm wielkanocnych oraz tradycyjnych pisanek, to tylko malutki ułamek z całego wachlarza jarmarkowych atrakcji. Prawdziwym hitem okazała się gra miejska „Wiosenne Przebudzenie Niedźwiadka”, w której udział wzięło ponad 300 przemyślan. Niemniejszym powodzeniem cieszyła się IGA, czyli pierwsza internetowa gra miejska, która doskonale połączyła zamiłowanie do wszelkich zabaw z wykorzystaniem smartfonów z eksplorowaniem miasta i jego okolic.  

   

  2. edycja Przemyskiego Jarmarku Wielkanocnego obfitowała w artystyczne doznania. W Niedzielę Palmową aż dwukrotnie (o godzinie 12.45 oraz o 16.00) aktorzy z Zespołu Obrzędowego „Tkacze” zabierali nas w świat nieznanych zwyczajów wielkanocnych i obrzędów ludowych. Podczas organizacji wydarzenia nie zapomniano również o najbardziej potrzebujących mieszkańcach nadsańskiego grodu. Podobnie jak w ubiegłym roku i tym razem Prezydent Miasta Przemyśla zaprosił wszystkie osoby dotknięte samotnością lub bezdomnością na świąteczny żurek. Wydano blisko 350 litrów gorącej i pożywnej zupy, którą specjalnie na tę okazję przygotowała kuchnia Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu.

   

   

  Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, sponsorom oraz wystawcom, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali w tworzeniu niepowtarzalnej świątecznej atmosfery na przemyskim Rynku.

   

   

  Wszystkim mieszkańcom naszego dziękujemy za udział w Jarmarku i zapraszamy za rok. A korzystając z okazji, składamy wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.     

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl