7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odbył się festyn "Bezpieczne wakacje" oraz II Przemyski Piknik Organizacji Pozarządowych

W dniu 3 lipca br. na Wzgórzu Zamku Kazimierzowskiego odbył się kolejny festyn „Bezpieczne wakacje” oraz II Przemyski Piknik Organizacji Pozarządowych.
Od wielu już lat w pierwszą niedzielę lipca, na progu wakacji, Prezydent Miasta Przemyśla wspólnie z różnymi instytucjami i służbami zaprasza całe rodziny do wspólnego spędzenia czasu, wypełnionego różnorodnymi zabawami, konkursami i występami artystycznymi, a wszystko pod wspólnym hasłem – „radość, trzeźwość, zabawa”.

Wakacje są dla większości z nas upragnionym czasem wypoczynku, wyjazdu i oderwania się od codziennej rutyny. Otwarci na nowe doświadczenia, często usypiamy naszą czujność, co w konsekwencji może zaprowadzić nas na manowce. Na różne niebezpieczeństwa szczególnie narażone są dzieci i młodzież, przeważnie bezbronne wobec siły i intensywności ich oddziaływania.
Zadaniem lokalnych władz jest nieustanne przypominanie, zachęcanie i motywowanie do życia w zdrowiu, z dala od wszystkiego, co uzależnia – alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy. Różne też są formy i sposoby takiego oddziaływania, np. poprzez dofinansowanie działalności świetlic środowiskowych, klubów młodzieżowych czy uczniowskich klubów sportowych realizujących przez cały rok programy profilaktyczne;  poprzez realizację  określonych programów w szkołach, czy też finansowanie w czasie wakacji trenerów osiedlowych, którzy animują zajęcia sportowe na kilkunastu osiedlach miasta – to tylko wycinek zadań, w które wpisuje się także festyn „Bezpieczne wakacje”.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że rozliczne zadania podejmowane przez Urząd Miejski w Przemyślu w ramach przeciwdziałania uzależnieniom są szczegółowo opisane w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, który stanowi podstawę ich zlecania.

Festyn rodzinny „Bezpieczne wakacje” stwarza doskonałą okazję do spotkania, zabawy i rozmowy na tematy, które są ważne dla każdego zatroskanego rodzica – jak moje dziecko powinno spędzić wakacje, aby było bezpieczne i nie z dala od używek. O tym wszystkim rodzicie mogli porozmawiać z przedstawicielami służb i inspekcji, uczestniczących w festynie.
Swoje stoiska przygotowały m.in.: Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która rozpowszechniała film i materiały dotyczące niebezpieczeństwa zagrażającego ze strony dopalaczy; także Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Ośrodek Zapobiegania Uzależnieniom przez cały czas festynu służyły informacją i specjalistycznym poradnictwem.
Dzieci chętnie korzystały z konkursów organizowanych przez Policję i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla zwycięzców czekały nagrody, w tym kaski rowerowe, które w imieniu darczyńcy Pani Elżbiety Łukacijewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego, wręczył Pan Marek Rząsa, Poseł na Sejm RP.
 Nie mogło również obejść się bez prezentacji okazałego sprzętu ratowniczego Straży Pożarnej, która rokrocznie bierze aktywny udział w imprezie.
Wiedzą na temat funduszy europejskich dzielił się Punkt Informacyjny „Europa Direct”, natomiast Ochotniczy Hufiec Pracy prezentował swoje aktualnie realizowane programy.  

Tegoroczny festyn „Bezpieczne wakacje”, już po raz drugi, został połączony z Przemyskim Piknikiem Organizacji Pozarządowych, podczas którego swoją działalność zaprezentowało ponad 30 organizacji. 
Część organizacji skorzystała z możliwości występu na scenie, prezentując swój dorobek lub program artystyczny; tak było w przypadku Nadsańskiego Stowarzyszenia Muzycznego, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, Polskiego Związku Niewidomych czy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Wśród imprez towarzyszących zorganizowano warsztaty ikonograficzne „Mój Anioł Stróż”, które poprowadziło Towarzystwo Miłośników Sztuki Sakralnej oraz warsztaty plastyczne z udziałem studentów Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej.
Ponadto wszyscy chętni mogli poddać się badaniom w zakresie zapobiegania powikłaniom cukrzycy i wychwycenia jej wczesnego stadium, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Przemyskie Koło Terenowe Nr 15. Każda osoba przebadana otrzymała kartę z wynikami.
Po potwierdzeniu odpowiedniego stanu zdrowia ochotnicy mieli możliwość zgłoszenia się po przepustkę do Twierdzy Przemyśl, jak również, dla najodważniejszych, czekały certyfikaty Obrońcy Twierdzy. Natomiast dla najmłodszych Stowarzyszenie Przyjaciół  Dobrego Wojaka Szwejka zorganizowało nabór do Cesarsko Królewskiej Armii, po wcześniejszym potwierdzeniu kwalifikacji m.in. w zakresie budowy i obsługi „machin latających” oraz znajomości pieśni szwejkowskich. Jak zwykle, chętnych nie brakowało.
Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i certyfikatów dla śmiałków czekała strawa intelektualna – szachy ogrodowe. 
Podczas imprezy nie zabrakło także akcentów międzynarodowych. Swoją działalność zaprezentowała największa organizacja studencka na świecie AIESEC Komitet Lokalny z Rzeszowa. Miło było także gościć Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa – organizatora ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy Szlachetna Paczka.
Pomimo niesprzyjającej aury, serca wszystkich zabiły mocnej a nogi same podrywały się do tańca, gdy na scenę wkroczyły „Azetki” z repertuarem tańców latynoamerykańskich.

W trakcie festynu doszło do wzruszającego zdarzenia. W imieniu władz miasta Przemyśla słowa szczególnej wdzięczności dla ks. prałata Stanisława Zarycha, za 50 lat niestrudzonej pracy jako archidiecezjalnego duszpasterza trzeźwości, skierował Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Hayder, dziękując Księdzu Stanisławowi za trud, serce i oddanie w jakże trudnej posłudze.   

Wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz gościom składamy gorące podziękowania. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do sponsorów, którzy ufundowali cenne nagrody.

Zapraszamy także do Galerii

DOTInstytucje i organizacje uczestniczące w festynie (70,50KB)

DOTSponsorzy (38,50KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 19-07-2011 13:21
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 19-07-2011 11:45