13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spektakl „Prawie Śluby Panieńskie” na zakończenie projektu „Fredro po przemysku”

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu „Dom z wyższą kulturą” organizowanego przez Alior Bank i Newsweek. Jest to ogólnopolska akcja, skierowana do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów aktywizujących społeczność lokalną.

Projekt „Fredro po przemysku” autorstwa Renaty Nowakowskiej Dyrektor PCKiN ZAMEK został wybrany spośród niemal 200 projektów kulturalnych z całego kraju. Zakładał wiele różnego rodzaju aktywizujących społeczność lokalną wydarzeń kulturalnych skoncentrowanych wokół twórczości Aleksandra Fredry. Były to m.in. konkursy na scenkę teatralną, pracę plastyczną, wystawa „Wokół teatru – kostiumy, rekwizyty i plakat teatralny”, pokaz kostiumów i tańców historycznych, maraton w czytaniu fragmentów dzieł Aleksandra Fredry przez znane osobistości miasta. Jednak głównym i najatrakcyjniejszym wydarzeniem zaplanowanym w ramach projektu było wystawienie sztuki Aleksandra Fredry „Śluby Panieńskie” w reżyserii znanego reżysera Marka Rębacza.

Aktorami w tym przedstawieniu, które wyprodukowane zostało przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod tytułem „Prawie Śluby Panieńskie” są wyłonieni w drodze zorganizowanego castingu uczniowie przemyskich szkół: Jagoda Adamiec, Ireneusz Szott, Jolanta Wróbel, Mateusz Zubik, Anna Zwolińska. Gościnnie występuje również Robert Świdnicki nauczyciel j. polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Reżyser Marek Rębacz odstąpił od tradycyjnej wizji tej sztuki i „uwspółcześnił” ją na wzór musicalu. Zrobił to w bardzo atrakcyjny sposób o czym świadczą owacje po spektaklach.

Po raz pierwszy spektakl „Prawie Śluby Panieńskie” zaprezentowany został 19 czerwca 2011 r. podczas VI Święta Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu i był jedną z jego głównych atrakcji. Bardzo duże zainteresowanie tym przedstawieniem skłoniło Dyrektor PCKiN ZAMEK Renatę Nowakowską do zaprezentowania tej sztuki po raz drugi już 1 lipca. Było to znakomite zwieńczenie projektu „Fredro po przemysku”. Zarówno na pierwszym, jak i na drugim spektaklu widownia była prawdziwie oblężona, a odtwórcy ról nagrodzeni zostali gradem oklasków.

Wyprodukowanie przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK sztuki „Prawie Śluby Panieńskie” zaowocowało powstaniem grupy teatralnej „Guma”. Działa ona oczywiście przy PCKiN ZAMEK, a opieką artystyczną objął ją Marek Rębacz.

Przygoda młodych przemyskich artystów z „Gumy”, odtwórców ról w spektaklu „Prawie Śluby Panieńskie” w ramach projektu „Fredro po przemysku” ma bardzo miły finał. Za znakomite efekty ciężkiej pracy wyjeżdżają na XVI Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Podczas trwającego cztery dni Festiwalu (7 – 10 lipca) „pokażą” owoc swojej pracy. Jest to prawdziwa nobilitacja. Wśród wielu spektakli w znakomitych obsadach, swoją sztukę pt. „Diabli mnie biorą” zaprezentuje również Marek Rębacz.

źródło: PCKiN

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (306,54KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (296,84KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (242,29KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (296,58KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (292,63KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (246,15KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (299,85KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (239,08KB)

JPG„Prawie Śluby Panieńskie” (267,81KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 05-07-2011 16:06
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04