16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

VI Święto Zamku Kazimierzowskiego – Fredro po przemysku

Niedziela 19 czerwca rozpoczęła się okropną pogodą. Wszystko wskazywało na to, że VI Święto Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbędzie się przy bardzo małej widowni. Stało się inaczej. Pomimo niepewnej przez cały dzień pogody, przemyślanie wstawili się na zamkowe wzgórze w ogromnej, chyba rekordowej liczbie. I tak oto przekuto przeciwności w sukces.

W tym roku Święto Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu przebiegało pod hasłem „Fredro po przemysku”. Powody do obrania takiej konwencji były dwa. Pierwszym z nich był sukces projektu naszej instytucji pod nazwą „Fredro po przemysku” w konkursie „Dom z Wyższą Kulturą” zorganizowanym przez Alior Bank i Newsweek. Zakładał on spopularyzowanie twórczości Aleksandra Fredry. Drugim powodem jest funkcjonowanie od 142 lat w naszym mieście Teatru „Fredreum”. Jego siedzibą historyczną i obecną jest Zamek Kazimierzowski.
Kapryśna aura zmusiła organizatorów do zmiany rozplanowania imprez. Większość z nich odbyła się w sali widowiskowej. Na świeżym powietrzu odbyły się imprezy dla najmłodszych, zwiedzanie Zamku z przewodnikiem (inaczej i tak by się nie dało) oraz dwa koncerty zespołów UnderGround Fly i Varius Manx. Po zachowaniu przybyłych gości nie było widać absolutnie żadnego, nawet najmniejszego wyrzutu za dokonane zmiany. Wręcz przeciwnie, wydawało się, że wszyscy byli zadowoleni. Nastąpił naturalny podział na zainteresowanych biesiadowaniem przed Zamkiem, na rodziców i opiekunów z dziećmi, którzy znaleźli swoje miejsce na dziedzińcu i na tych, którzy siedząc w fotelach na sali widowiskowej oglądali programy artystyczne. Na koniec wszyscy połączyli się by posłuchać dobrej muzyki i obejrzeć spektakl sztucznych ogni.
Wszystko rozpoczęło się o godz. 16.00 od powitania przybyłych gości przez Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury Nauki ZAMEK Renatę Nowakowską i znanego dziennikarza TVP Adriana Klarenbacha, który prowadził całą imprezę. Pierwszym spektaklem był występ wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Przemyślu, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Kazimierz z Piastów – Władca wielki duchem i czynem”. O godz. 16.30 nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Zamku z udziałem zaproszonych gości z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą na czele, który wygłosił magiczną formułę otwarcia. W tym samym składzie osobowym zatańczono na scenie Poloneza, co dopełniło akt otwarcia VI Święta Zamku Kazimierzowskiego. Po tej oficjalnej, ale jakże widowiskowej części na scenę wkroczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” i zaprezentowali wiązankę tańców polskich oraz przedstawienie pt. „Pchła Szachrajka”. W międzyczasie na zamkowym dziedzińcu trwały zabawy dla najmłodszych, które odbywały się pod kierownictwem członków Studia Teatralno-Muzycznego FAMA. Obok nich (również dla najmłodszych) odbywały się zajęcia plastyczne. W specjalnie na tę okazję przygotowanym namiocie, który mieścił się przed zamkowymi murami odbywały się zajęcia muzyczne zorganizowane przez szkołę „Yamaha”. Również w międzyczasie, ale już na terenie całego Zamku odbywało się zwiedzanie tego obiektu z przewodnikiem, a w sali Kominkowej wyświetlano film pt. „Kazimierz Wielki i jego czasy”.
O godz. 17.15 znani przemyślanie (posłowie, samorządowcy, ludzie związani z kulturą, instytucjami społecznymi oraz osoba duchowna) przy stolikach na zamkowej scenie rozpoczęli czytanie utworów Aleksandra Fredry. Po nich wystąpili aktorzy Teatru „Fredreum” w spektaklu „Zemsta” przedstawionym z sposób tradycyjny. Następnie, bardzo licznie zgromadzonej widowni, zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu w pokazie mody zatytułowanym „Dama kier”. W tym samym czasie w zamkowej Galerii odbywał się wernisaż wystawy gobelinów poznańskiej artystki Ewy Szostek zatytułowany „Zamknięte w czasie”. Podczas otwarcia wystawy program artystyczny poświęcony twórczości Marka Grechuty pt. „Ocalić od zapomnienia” zaprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 5 w Przemyślu. Około godz. 19.30 na zamkowej scenie zwycięzcy wcześniej przeprowadzonego castingu zaprezentowali sztukę pt. „Prawie Śluby Panieńskie” pod kierunkiem znanego reżysera Marka Rębacza. Tym razem Fredro zaprezentowany został w sposób współczesny.
Trzy ostanie „punkty programu” odbyły się na scenie plenerowej na wzgórzu zamkowym. Wręczono tam nagrodę dla zwycięscy konkursu na sobowtóra Aleksandra Fredry, wystąpił zespół UnderGround Fly, a na zakończenie programu artystycznego wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Varius Manx. Niedzielne święto zakończył pokaz sztucznych ogni.
Zwieńczeniem VI Święta Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu był monodram Andrzeja Seweryna pt. „Wokół Szekspira”, który odbył się w poniedziałek 20 czerwca na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Była to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników Melpomeny.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że VI Święto Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbyło się w tak bogatej formie. Oto lista sponsorów i partnerów medialnych:

SPONSORZY:
STATOIL POLAND Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Przemyślu
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Budownictwo Naftowo Gazownicze Naftomontaż Przemyśl
Firma Konserwatorska PIOTR BIAŁKO z Krakowa
Firma Handlowo- Usługowa INSTEX Technika Grzewcza i Sanitarna
Hotel Gloria (z basenem i gabinetem spa)
Inżynieria Przemyśl
Producent innowacyjnych filtrów i systemów do uzdatniania wody Spółka UST-M, reprezentant na Podkarpacie firma PROVESS
Betoniarnia TRANSBET
Kitela- Firma Handlowo- Usługowa
Ośrodek Wypoczynkowy ARŁAMÓW
Przenośne Systemy Sanitarne TOI TOI
RSC Studio – Technika sceniczna
Fabryka Pieczywa Cukierniczego „San” Pajda
POCZTA POLSKA CENTRUM POCZTY ODDZIAŁ REJONOWY W PRZEMYŚLU
Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu
InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń
Lis Poland
Kredyt Bank
Gazeta ANONSE
Astra S.A.
Pizzeria Galicyjska
STYR- PLUS
Jerzy Osieczko – Żaczek
Janusz Kruk - Cukiernia KRUK
PARTNERZY MEDIALNI
Telewizja Polska S.A oddział w Rzeszowie
Polska Agencja Prasowa
Tygodnik Życie Podkarpackie
Przemyska Telewizja Kablowa TOYA
Radio Rzeszów
Miesięcznik Nasz Przemyśl
Gazeta Codzienna Nowiny
Nasze miasto.pl
Nowiny 24
Podkarpacki Portal Informacyjny
TV Podkarpacka Telewizja Internetowa

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

JPGVI Święto Zamku Kazimierzowskiego

Opublikował:  | Data publikacji: 24-06-2011 12:06
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-06-2012 11:44