10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających

Msza Święta w przemyskiej Archikatedrze, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik – Metropolita Przemyski – poprzedziła uroczyste poświecenie i oddanie odnowionej wieży Archikatedralnej dla mieszkańców i turystów. To kolejny – historyczny – obiekt, który po dokonaniu prac remontowych i adaptacyjnych został udostępniony dla zwiedzających Przemyśl. Obiekt przystosowany został również dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Mogą one skorzystać z windy, którą dojadą na pierwszy poziom skąd można podziwiać panoramę Przemyśla ze specjalnie przygotowanych stanowisk sterowania kamerami umieszczonymi na szczycie wieży.
Dla mającej 71 metrów wysokości zabytkowej budowli był to najpoważniejszy od kilkudziesięciu lat remont. Wymieniono wieńczący ją krzyż, wykonano nowe poszycie hełmu, odświeżono elewację, zmodernizowano klatkę schodową, zainstalowano windę. Na samą górę wieży prowadzi, aż 260 stopni, ale dla tego przepięknego widoku naprawdę warto je pokonać. Warto wspomnieć, iż właśnie wieża jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta Przemyśla. Jej wizerunek został utrwalony na wielu widokówkach i pamiątkach z Przemyśla. Dziś każdy będąc w Przemyślu może zajrzeć do jej wnętrza i zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara, napawać się przepięknym widokiem panoramy miasta.
Poświęcenia i oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz kościelnych, wojewódzkich i samorządu Przemyśla w obecności parlamentarzystów Ziemi Przemyskiej i mieszkańców miasta, których zaprosili do zwiedzania obiektu.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (792,91KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (501,29KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (836,48KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (203,13KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (788,56KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (241,58KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (554,34KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (785,88KB)

JPGWieża Archikatedralna w Przemyślu otwarta dla zwiedzających (726,24KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 15-06-2011 11:34
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-04-2014 14:50