20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

14 czerwca 2011 r. - XI Finał Konkursu Profilaktycznego „BEZPIECZNA SZKOŁA”
We wtorek 14 czerwca dokładnie o godzinie 9.30 na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu rozpoczął się jedenasty już Finał Konkursu Profilaktycznego „BEZPIECZNA SZKOŁA”. To przedsięwzięcie ma na celu zapoznanie uczniów z zagrożeniami, które mogą napotkać w trakcie zabawy bądź też nauki. Konkursowe pytania dotyczyły zagadnień ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz niebezpieczeństw wynikających ze spożywania alkoholu, palenia papierosów i używania narkotyków.

Konkurs podzielony jest na cztery etapy. Klasowy, który ma na celu wyłonienie drużyn reprezentujących daną klasę, szkolny, mający na celu wyłonienie najlepszych drużyn w szkole, półfinał, który ma na celu wybranie pięciu drużyn do finału i oczywiście finał, czyli rywalizacja najlepszych.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie z następujących przemyskich szkół podstawowych : nr 1, nr 4, nr 14, nr 15 i nr 16. W konkursie finałowym najlepiej się spisali i tym samym zajęli pierwsze miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15. Miejsce drugie zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, miejsce trzecie przypadło Szkole Podstawowej nr 4. Poza pudłem, na miejscu czwartym uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16, a miejsce piąte zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14. Jednak tak naprawdę, wszyscy czuli się zwycięzcami, ponieważ już sam udział w finale jest nie byle jaką nobilitacją.

Swoją obecnością finał konkursu uświetnił Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, który ze sceny życzył wszystkim uczniom radosnych i bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwych powrotów. Podczas gdy drużyny przy stolikach odpowiadały na pytania konkursowe, na scenie i poza nią toczyła się wspaniała zabawa. Były piosenki, tańce, ale przede wszystkim bardzo wesoła i kontaktowa konferansjerka. Uśmiechów i radości nie było końca.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Straż Miejska w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

 

10 czerwca 2011 r. - TOURNEE „BAJKOWE MELODIE”
„Bajkowe melodie” to symfoniczne koncerty zorganizowane z okazji dnia dziecka, które są częścią tournée (siedem miast). Dzięki Fundacji Bielecki Art oraz Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, dzieci z Przemyśla i okolic mogły wziąć udział w dwóch (godz. 9.00 i 11.00) bezpłatnych koncertach największych bajkowych przebojów w niepowtarzalnym wykonaniu symfonicznym.
Program koncertu przygotowany został z myślą o najmłodszych, by poprzez zabawę uczyć, rozwijać i poszerzać ich percepcję świata. Najpopularniejsze melodie pochodzące z bajek takich jak Pocahontas, Mała Syrenka, Smerfy, Gumisie, Pszczółka Maja, zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Ireneusza Boczka oraz Sebastiana Perłowskiego. Zaśpiewali je młodzi, zdolni soliści Agnieszka Koziarowska oraz Przemysław Kleczkowski. Nowe aranżacje wykonała Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz zespół jazzowy. Sposób prowadzenia tego koncertu zasługuje na najwyższą ocenę. Dowcipne zapowiedzi i dialog z dziećmi sprawiły, że wszyscy, bez wyjątku, bawili się wspaniale od pierwszej do ostatniej minuty. Po zakończeniu muzycznego przedstawienia wszystkie dzieci w upominku otrzymały soczki w kartonikach.
Przemyskie koncerty zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy, a całe tournee patronatem honorowym Senatora RP Stanisława Bisztygi. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

6 czerwca 2011 r. – przemyski finał X ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”
Finał przemyskiej akcji pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom” podobnie jak inauguracja odbył się na Zamku Kazimierzowskim. Gościem specjalnym była Anna Onichimowska - poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Spotkanie rozpoczęto – jak zwykle – od piosenki „Cała Polska czyta dzieciom”. Kolejnym, bardzo miłym „punktem programu” było uroczyste wręczenia dyplomów wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie na ilustrację do książek Anny Onichimowskiej. Dyplomy otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do tego konkursu. Młodzi ilustratorzy, którzy zostali wyróżnieni, otrzymali dodatkowo upominki w postaci książek. Główną częścią przemyskiego finału akcji „Cała Polska czyta dzieciom” było „robocze” spotkanie przemyskich uczniów ze wspomnianą wcześniej pisarką. Pomimo tego, że Anna Onichimowska była na scenie, a widownia na swoim miejscu, to dyskusja toczyła się bardzo żywo i w miłej atmosferze bez barier. Spotkanie prowadziła Katarzyna Bednarz-Soja.

 

30 maja 2010 r. – przemyska inauguracja X ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”
Centralna Inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się 1 czerwca 2011 roku w Cieszynie. W Przemyślu odbyła się w 2009 roku. W obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaangażowanych jest blisko 6400 Koordynatorów i Liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju. Patronat nad Jubileuszem kampanii czytania objęli: p. Anna Komorowska, Pierwsza Dama. W skład Komitetu Honorowego Jubileuszu wchodzą m.in. prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, p. Wanda Chotomska, poetka, p. Bohdan Butenko, ilustrator i autor, dr Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A., p. Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny Polityki.

Przemyśl znajduje się w ścisłej czołówce miast, które są najbardziej zaangażowane w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Inauguracja tegorocznej przemyskiej akcji - podobnie jak kilka poprzednich - odbyła się na Zamku Kazimierzowskim. Wszystko rozpoczęło się o godz. 10.00 od wspólnego czytania – już tradycyjnie – „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Z tym tekstem zmierzyli się: Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, Naczelnik Wydziału Edukacji w Przemyślu Piotr Idzikowski, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Koordynator Wojewódzki akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Barbara Drwal-Demkiewicz, Wicedyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Skibniewski i Katarzyna Bednarz-Soja z Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Ten sam tekst, ale w językach innych niż polski czytali: Urszula Bodnar (ukraiński), Varstik Badelian (ormiański), Nalan Sarkady (turecki), Anna Hamzayev (azerski), Ewa Lis (włoski).

Odbyło się również czytanie solo: Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzedorz Hayder czytał „Bazyliszka” A. Frączka, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska czytała „Bosą osę” D. Gellner, a Naczelnik Wydziału Edukacji w Przemyślu Piotr Idzikowski czytał „Szpak i frak” U. Kozłowskiej. Czytanie prorodzinne zaprezentowała rodzina Państwa Wawrów. Odbyło się również spotkanie z autorką książek dla dzieci Lidią Miś.

W części artystycznej wystąpili: uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu, przedszkolaki z Przedszkola nr 3 w Przemyślu, grupy taneczne ze Szkoły Tańca „A-Z”, przedszkolaki z Przedszkola nr 11 w Przemyślu, przedszkolaki z Przedszkola nr 19 w Przemyślu.

Pod koniec przemyskiej inauguracji obchodów X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbył się konkurs układania puzzli. Upominki otrzymali wszyscy uczestnicy tej intelektualnej konkurencji, zarówno ci, którzy zdołali je ułożyć w wyznaczonym czasie, jak również ci, którym jego nieco zabrakło.

źródło: PCKiN "Zamek"

JPGCała Polska czyta dzieciom (293,09KB)

JPGXI Finał Konkursu Profilaktycznego „BEZPIECZNA SZKOŁA” (328,39KB)

JPGCała Polska czyta dzieciom (321,86KB)

JPG„Bajkowe melodie” (347,54KB)

JPG„Bajkowe melodie” (293,67KB)

JPGXI Finał Konkursu Profilaktycznego „BEZPIECZNA SZKOŁA” (331,80KB)

JPGInauguracja akcji Cała Polska czyta dzieciom (305,61KB)

JPGInauguracja akcji Cała Polska czyta dzieciom (291,22KB)

JPGInauguracja akcji Cała Polska czyta dzieciom (328,03KB)

JPG„Bajkowe melodie” (346,84KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 10-06-2011 15:02
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-06-2012 11:44