10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W Przemyślu pamiętano o Żołnierzach Wyklętych

13 i 14 maja odbyły się uroczystości upamiętniające postać rotmistrza Witolda Pileckiego i Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, ZHP - Hufiec Ziemi Przemyskiej im. "Orląt Przemyskich", pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.


Uroczystości 13 maja rozpoczęły się na placu Niepodległości, gdzie po przywitaniu licznie przybyłych uczestników przez prezesa PSRH „X D.O.K.” Mirosława Majkowskiego, głos zabrał Lucjan Fac, nauczyciel historii w I LO, który przedstawił postać rotmistrza Pileckiego i innych Żołnierzy Wyklętych. Następnie harcerze ze Szczepu Czarnej Trzynastki wykonali program artystyczny, który składał się z patriotycznych wierszy i piosenek. Tutaj warto podać fakt, iż niektóre z utworów zostały specjalnie napisane na tę okazję przez phm. Andrzeja Huka.

Po części artystycznej rozpoczął się „Marsz Rotmistrza”, który przeszedł z pl. Niepodległości ulicami Franciszkańską, Serbańską pl. Rybi, ul. Jagiellońską na pl. Rotmistrza Pileckiego, gdzie członkowie PSRH „X D.O.K.” zapalili znicze pod portretem rotmistrza.

Marsz, który jest inicjatywą fundacji Paradis Judaeorum i jest organizowany od kilku lat w wielu miastach Polski, nie przypadkowo odbył się 13 maja, ponieważ właśnie 13 maja 1901 roku urodził się rotmistrz W. Pilecki. W Przemyślu odbył się po raz pierwszy i wzięło w nim udział 230 osób, w tym członkowie PSRH „X D.O.K.”, harcerze, Strzelcy, delegacje szkół z Przemyśla i okolic oraz mieszkańcy miasta.

Ostatni akord piątkowej części uroczystości - spektakl „Proces rotmistrza” wyreżyserowany przez M. Majkowskiego, przypomniał przesłuchania i proces Pileckiego uznanego za wroga Polski Ludowej. Przed rozpoczęciem spektaklu przybyłych widzów przywitała dyrektor PCKiN „Zamek” Renata Nowakowska, a następnie głos zabrała Ewa Leniart - dyrektor IPN w Rzeszowie.
W przedstawieniu na Zamku Kazimierzowskim w rolę aktorów wcieli się członkowie PSRH „X D.O.K.”, teatru „Fredreum” oraz harcerze. Choć dla większości był to sceniczny debiut, to głośne brawa z wypełnionej po brzegi sali widowiskowej są najlepszą oceną ich teatralnych umiejętności.

Jako że rok 2011 ogłoszono Rokiem Żołnierzy Wyklętych 14 maja odbył się pieszy „Rajd Żołnierzy Wyklętych” na trasie Przemyśl – Ruszelczyce, w którym wzięli udział członkowie PSRH „X D.O.K.” w mundurach podziemia niepodległościowego, harcerze, Strzelcy oraz młodzież z przemyskich szkół w raz z nauczycielami. W sumie w rajdzie wzięło udział 115 osób.

Rajd rozpoczął się pod pomnikiem Orląt Przemyskich, a pierwszy przystanek odbył się na Bukowym Garbie (426 m n.p.m.), gdzie M. Majkowski przedstawił historię oddziału „Orlika”. Eskapada zakończyła się w ośrodku ZHP „Leśne Zacisze” w Ruszelczycach, gdzie przy trzaskach palącego się ogniska i akompaniamencie piosenek harcerskich i turystycznych przybyli wysłuchali prelekcji o Żołnierzach Wyklętych przygotowanej przez pracowników rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Witold Pilecki, podobnie jak inni Żołnierze Wyklęci, był uznawany za wroga Polski Ludowej. W maju 1948 r. rotmistrz Pilecki, nazwany przez komunistów bandytą i zdrajcą, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy. Do dziś jego ciała nie odnaleziono.
Żołnierze Wyklęci, uważani przez komunistów za bandytów, byli wykreśleni ze zbiorowej pamięci Polaków. Teraz przyszedł czas, aby przywrócić ich pamięć i szacunek godny największym bohaterom.

JPGNULL (149,52KB)

JPGNULL (113,13KB)

JPGNULL (99,86KB)

JPGNULL (71,29KB)

JPGNULL (96,61KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 23-05-2011 10:10
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-06-2012 11:44