0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Otwarcie nowej siedziby Konsulatu RP we Lwowie

We wtorek 17 maja br. szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy: Radosław Sikorski i Kostiantyn Hryszczenko dokonali uroczystego otwarcia nowej siedziby Konsulatu RP we Lwowie. To największe polskie przedstawicielstwo konsularne za granicą. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz województwa podkarpackiego oraz podkarpackich samorządów, Przemyśl reprezentował Robert Choma Prezydent Miasta. Ze strony ukraińskiej uczestniczyli między innymi ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, Gubernator Obwodu Lwowskiego Michajło Cymbalisk, a także mer Lwowa Adrij Sadowyj.

Konsulat w nowym budynku funkcjonuje już od połowy kwietnia. Swoim zasięgiem obejmuje pięć obwodów. Do tej pory polscy dyplomaci we Lwowie pracowali aż w czterech, oddalonych od siebie budynkach. To utrudniało pracę urzędnikom, sprawiało też problemy osobom, które starały się o wizy. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski mówił, że w przyszłości wizy między Polską i Ukrainą znikną, ale do tej pory muszą być wydawane sprawnie i dogodnie.

„Chcemy, by polskie konsulaty były punktami informacji europejskiej, aby w praktyczny sposób pomogły Ukrainie dołączyć do naszej rodziny” – mówił Sikorski. Z kolei minister Hryszczenko podkreślał, że liczy na ścisłą współpracę z naszym krajem podczas polskiej prezydencji.

Politycy zwiedzili także budowany we Lwowie terminal lotniska. To inwestycja na EURO 2012. Według ministra Sikorskiego mistrzostwa będą sprawdzianem dla Polski i Ukrainy.

Konsulat we Lwowie wydaje około 300 tys. wiz rocznie. To aż 95% wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do wszystkich państw strefy Schengen. Placówka jest też liderem w wydawaniu Karty Polaka oraz dokumentów małego ruchu granicznego.
W budynku głównym konsulatu znajduje się m.in. sala konferencyjna na ponad 100 osób, sala bankietowa i pokoje biurowe.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 18-05-2011 14:29
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:01