11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Robert Schumann - Wielki Romantyk"

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja (godz. 18.00, Zamek Kazimierzowski, wstęp wolny) PCKiN "Zamek" zaprasza mieszkańców Przemyśla na koncert kameralny "Robert Schumann - Wielki Romantyk". Wśród wykonawców: Janusz Skowron (fortepian), Marta Bielawska (skrzypce), Błażej Michna (altówka), Kinga Staniszewska (wiolonczela) oraz Magdalena Kantor - Michna (prowadzenie).

Janusz Skowron urodził się w Krakowie. Tytuł magistra otrzymał w tamtejszej Akademii Muzycznej, studiując w klasie fortepianu prof. prof. L. Stefańskiego, E. Bukojemskiej i M. Koziaka. Następnie odbył podyplomowy rok studiów w wiedeńskiej Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w klasie fort. prof. H. Grafa. Po powrocie do kraju podjął pracę asystenta prof. L. Stefańskiego w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1984 – 92 przebywał w Kanadzie będąc zatrudnionym na stanowisku Artist – in – Residence w Algoma University College w Sault Ste. Marie, a następnie na stanowisku adiunkta w Faculty of Music – University of Western Ontario w London. W wyniku przeprowadzonych w Akademii Muzycznej w Krakowie przewodów otrzymał stopień doktora sztuki, a następnie doktora habilitowanego w zakresie gry na fortepianie. Od 1997 r. prowadzi klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. Kieruje również Zakładem Gry Fortepianowej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Beethovena w Wiedniu i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Montrealu. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. F. Chopina w Warszawie. Od czasu ukończenia studiów Janusz Skowron aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, występując jako solista i kameralista. Jego recitale miały miejsce w Europie, Ameryce Płn. i Południowej. Występował na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Finlandii, Węgrzech i w Polsce. Współpracował z amerykańskim kwartetem Vaghy String Quartet. Jego recitale były nagrywane przez kanadyjskie radio CBC Arts National. Jako pianista – pedagog prowadził kursy pianistyczne w Finlandii, w Kanadzie, na Malcie, w Brazylii, a od 2000 r. pracuje ze studentami i młodzieżą w ramach Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych w Puławach. Był jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „ O Laur Paderewskiego” (2002).

Tak o Januszu Skowronie pisze prasa światowa:

"Mr Skowron appears to be a pianist at phisical ability and musical intelligence..."
Pan Skowron objawił się jako pianista obdarzony zdolnościami technicznymi i inteligencją muzyczną..."
The New York Times


"Janusz Skowron gave an asbolutely spectacular piano recital..."
"Janusz Skowron dał absolutnie spektakularny recital..."
The Winnipeg Free Press

"Mr.Skowron dazzled the audience with his expressive, emotive playing as well as a flawless technique that flashed gracefully over the keyboard..."
" Pan Skowron olśnił publiczność swą pełną wyrazu, wzruszającą grą, jak również bezbłędną techniką rozbłyskującą z gracją na klawiaturze..."
The Examiner

Marta Bielawska urodziła się 26 września 1985 roku w Zakopanem. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w szóstym roku życia w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej I st. im. M. Karłowicza w Nowej Hucie. W 1996 roku rozpoczęła naukę w klasie prof. Mieczysława Szlezera. Laureatka i finalistka wielu konkursów ­-otrzymała III – cią nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. F. Telemanna w Poznaniu. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach orkiestrowych m.in. pod dyrekcją Wojciecha Czepiela w Festiwalu Beethovenowskim w Bonn, w festiwalu „Warszawska Jesień”, w pracach orkiestry Akademii Bachowskiej, prowadzonej przez prof. H. Rillinga. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich m. in. z kwartetem Dafo, Anthonym Spiri (Kolonia), Jadwigą Kaliszewską, Tadeuszem Gadziną, Altenberg Trio (Wiedeń), Dominikiem Połońskim, Piotrem Reichertem, Romanem Nodelem (Mannheim), Wiesławą Szymczyńską (Malmö) i Janem Staniendą. Brała udział w kursie orkiestrowym Australian International Summer Orchestra Institute, zakończonym cyklem koncertów, w których pełniła rolę koncertmistrza. Pełni rolę pierwszego skrzypka w kwintecie fortepianowym Sonus. Brała udział w licznych turnee orkiestrowych m.in. z orkiestrą Musica Europa, Junges Klangforum Mitte Europa oraz Orchestra of Life założoną przez Nigela Kennedy’ego. W czerwcu 2009 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Mieczysława Szlezera. Jest podwójną stypendystką Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso” oraz laureatką Stypendium Naukowego Miasta Krakowa.

Błażej Michna
Urodził się w 1982r. w Rudzie Śląskiej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego w 2008r. Studiował również w klasie altówki prof. Andry Darzins w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w ramach programu stypendialnego Sokrates-Erasmus. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich - solowych (P. Reichert, A. Darzins, Ch. Desjardins, A. Levitan, S. Kamasa), kameralnych (D. Połoński, T. Gadzina, Altenberg Trio, P. Buck, A. Spiri, kwartet DAFÔ) oraz orkiestrowych (International Bachakademie Stuttgart, Bydgoskie Impresje Muzyczne, Polsko-Niemiecka Młoda Filharmonia Dolny Śląsk). Jako członek kwintetu fortepianowego „SONUS” zdobył wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2007), a także Nagrodę Specjalną im. prof. Marka Stachowskiego oraz Nagrodę Specjalną PWM za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009). Współpracuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. W przeszłości muzyk Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy AUKSO oraz Filharmonii Opolskiej, obecnie jest członkiem Filharmonii Krakowskiej.

Kinga Staniszewska
ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli ad. Adama Klocka z wynikiem celującym.Z Kwintetem fortepianowym Sonus zdobyła Nagrodę Specjalną im. Marka Stachowskiego i nagrodę PWM na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi . Uczestniczyła w wielu kursach solowych i kameralnych m.in. Clausa Reichardta, Cecylii Barczyk, Tomasza Strahla, Dominika Połońskiego, Tomasza Lisieckiego, kwartetu DĂFO, Anthony’ego Spiri, Tadeusza Gadziny, Altenberg Trio, Dominika Połońskiego, Piotra Reicherta, Petera Bucka. Występowała na Kongresie Kultury Polskiej, III Festiwalu Muzyki Polskiej, cyklu koncertów kameralnych „Mistrzowie i uczniowie” w Radio Kraków, Festiwalu Beethovenowskim w Bonn, Festiwalu „Warszawska Jesień”, Dniach Muzyki Słowackiej. Jest członkiem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

JPG"Robert Schumann - Wielki Romantyk" (308,50KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 02-05-2011 15:33
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04