9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

11 kwietnia 2011 r. – „Namalowałem jej portret światłem” wernisaż wystawy fotografii Ludwika Biernackiego

11 kwietnia br. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK prezentowało prace fotograficzne Ludwika Biernackiego już po raz czwarty. Znany w naszym mieście (choć mieszka w Jarosławiu) właściciel najlepiej wyposażonego studia fotograficznego „Foto Dalux” zaprezentował tym razem fotogramy przedstawiające tylko jedna modelkę, ale za to w różnych aranżacjach. Ideą tej wystawy (jak powiedział sam autor) jest ukazanie ginącej obecnie fotografii portretowej, takiej, jaką wykonywano dawniej, w erze fotografii analogowej w studiach fotograficznych bez ulepszania poprzez programy komputerowe.

Na wernisaż wystawy Ludwika Biernackiego przyszła ogromna liczba miłośników fotografii. Wśród nich byli zawodowcy w tej dziedzinie wypowiedzi artystycznej, amatorzy, i ci, którzy po prostu lubią dobrą sztukę.

Zaczęło się od występu pary tanecznej z Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” grupy tanecznej „Barocco”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż tancerka jest jednocześnie modelką uwiecznioną na fotografiach. Po tanecznym wstępie wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. O swoich pracach opowiadał Ludwik Biernacki, a o tym jak to jest być fotografowaną w tak różnych stylizacjach mówiła uwieczniona na zdjęciach Magdalena Kasper. Z wyrazami podziękowania wręczyła Ludwikowi Biernackiemu specjalnie na tę okazję przygotowany rysunek przedstawiający fotografa jego modelkę. Okolicznościowy list skierowany do Ludwika Biernackiego od Posła na Sejm RP Piotra Tomańskiego odczytała Barbara Andrzejczyk. Na zakończenie oficjalnej części wernisażu, Ludwik Biernacki wręczył bukiet kwiatów Dyrektor PCKiN ZAMEK Renacie Nowakowskiej wyrażając w ten sposób wdzięczność za pomoc w organizacji wystawy. Podczas gdy goście zwiedzali wystawę, modelka podpisywała album ze zdjęciami, które zaprezentowano na wystawie.
Ludwik Biernacki - fotograf ur. w 1959 r. w Jaśle. Od 1980 r. mieszka wraz z rodziną w Jarosławiu. Jest właścicielem rodzinnej firmy fotograficznej „Foto Dalux” w tym nowoczesnego, doskonale wyposażonego, profesjonalnego studia fotografii portretowej. O sobie mówi tak: „Odkąd pamiętam, fotografowanie było moją pasją. Od wczesnej młodości, gdzie tylko się dało i kiedy się dało pstrykałem zdjęcia. Po wielu latach, już jako profesjonalny fotograf zrozumiałem czym się różni robienie zdjęć od pstrykania. Najbardziej lubiłem i lubię fotografować przyrodę, chociaż uważam, że fotografowanie ludzi, a w szczególności zdjęcia portretowe dają możliwość pokazania charakteru fotografowanego człowieka z czym wiąże się największa satysfakcja. Natomiast przy pracy z modelką mam możliwość ukazania, że każda kobieta jest piękna inaczej”.
Oprócz pasji zawodowej jaką jest fotografowanie, uwielbia podróże po świecie, był m.in. w USA, Australii, Dominikanie, Tajlandii, Singapurze, Izraelu i na Haiti oraz zwiedził całą Europę. Z każdej podróży przywozi wiele ciekawych fotografii.

8 kwietnia 2011 r. - z cyklu „Jazz nad Sanem” koncert zespołu „Przemysław Strączek Group”

Promocja płyty „Light & Shadow”


W ramach cyklu „Jazz nad Sanem” Klub „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK gościł znakomity zespół „Przemysław Strączek Group” w składzie: Przemysław Strączek – gitara, Piotr Schmidt – trąbka, Andrzej Zielak – kontrabas, Grzegorz Masłowski – perkusja.

Koncert odbył się w ramach promocji najnowszego, drugiego autorskiego albumu Przemysława Strączka zatytułowanego „Light & Shadow”.
Na płycie znajduje się siedem autorskich kompozycji oraz przearanżowana kompozycja zespołu Maanam. Muzyka z płyty nawiązuje do różnych stylów muzycznych, które inspirują autora od wielu lat. Poza jazzem, można tu znaleźć elementy latynoamerykańskie, bluesowe, a także modalne. Fuzja tych gatunków nadaje całości odpowiedni klimat charakteryzujący muzyczny styl gitarzysty, w który świetnie wkomponowali się pozostali muzycy zespołu.

Przemysław Strączek (1976) - gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer, pedagog. Ukończył studia pedagogiczno – muzyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie w 2001 i 2003 roku oraz Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Gitarowej w Kielcach w 2005 roku. W latach 1998 - 2006 prowadził swój pierwszy zespół Tres Jazz, z którym nagrał album The Shape of Melody w 2004 roku. Od 2006 roku realizuje się jako lider swoich projektów muzycznych tj. Przemek Strączek Trio, Przemysław Strączek Group nagrywając do tej pory dwa autorskie albumy: "Earthly Room" 2007 i "Light & Shadow" 2010 r.

Jest także autorem podręcznika dla gitarzystów jazzowych pt. "Elementarne zasady improwizacji jazzowej na gitarze cz. I i cz. II". W 2008 roku został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Miasta Jastrzębie Zdrój za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jest finalistą konkursu solistycznego w ramach Thailand International Jazz Conference 2011 organizowanym przez College of Music, Mahidol University of Salaya, do którego został zakwalifikowany jako jedyny Europejczyk.

W swojej muzyce łączy elementy mainstreamu, muzyki modalnej, latynoamerykańskiej, bluesowej a także klasycznej tworząc własną koncepcję artystyczną.

Inspiracje czerpie z takich twórców jak: Jim Hall, Charlie Parker, Bill Evans, Kurt Rosenwinkel, Johan Sebastian Bach, Mark Turner, Brad Mehldau, Gilad Hekselman, Lage Lund, Adam Rogers.

Nagrywał i współpracuje z takimi muzykami jak: Andrzej Zielak, Sebastian Frankiewicz, Maciej Garbowski, Jerzy Małek, Sebastian Kuchczyński, Maciej Adamczak, Andrzej Trefon, Karol White, Michał Kapczuk, Piotr Schmidt.

Poza wykształceniem muzycznym, swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach jazzowych w Polsce i za granicą, między innymi podczas pobytu w Tajlandii, gdzie uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez Kurta Rosenwinkela, Danilo Pereza, Ben Streeta, w Szwajcarii i USA gdzie miał okazję poznać metody kształcenia w nowojorskich szkołach jazzowych. Występując na scenie klubowej Nowego Jorku otarł się o wielu fantastycznych artystów, którzy wpłynęli na jego muzykę.

Występował w audycjach telewizyjnych, radiowych, koncertował na takich festiwalach jak: Guitar City w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Usti nad Labem (cz.), Thailand International Jazz Conference (Tha), Świdnickie Noce Jazzowe, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Siedlecki Festiwal Standardów Jazzowych, Silesian Jazz Meeting w Rybniku, Tarnogórskie Spotkania Jazzowe, Hot Spring Jazz Festiwal w Częstochowie, Jazz w Ruinach w Gliwicach, Easy Jazz Festival w Żorach, Jazz Camping Kalatówki w Zakopanym oraz w Hiszpanii, Republice Czeskiej, Portugalii, Tajlandii, Brazylii, Urugwaju, Argentynie Chile i w USA.

1 kwietnia 2011 r. - koncert zespołu UnderGround Fly

W klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK UnderGround Fly zagrał po raz drugi. Po raz pierwszy gościli u nas 27 listopada 2009 roku. Wtedy to obiecali, że wrócą, bo dla takiej publiczności warto. Drugi koncert 1 kwietnie br. był równie gorący jak ten sprzed półtora roku. Zespół zaprezentował bardzo energetyczny program, na który składały się utwory starsze oraz te najnowsze stworzone podczas pobytu w Szwajcarii. A jak było? Oklaski, bisy, autografy – świetna zabawa.

UnderGround Fly powstał w Poznaniu w 2002 roku, jednak wspólne granie miało początek o wiele wcześniej. Zespół powstał na silnej podstawie przyjaźni i koleżeństwa. Maverick (wokal) z Bossem (bas) znali się od urodzenia, natomiast Ratusza (perkusja) i Seemoona (gitara) poznali w szkole średniej. Bardzo naturalnie założyli zespół. Nigdy nie robili żadnych „band castingów”. Wszystko zawsze kręciło sie wokół 4 osób. Od początku było jasne, że aby zespół dobrze funkcjonował potrzebne jest zaangażowanie wszystkich członków i jasno określone cele. Przy wydaniu płyt bardzo pomogła mała niezależna wytwórnia „Captive Recordings” z Wielkiej Brytanii. Duży wkład w rozwój muzyczny, miał Tony Hoult (producent-pasjonat), który spędził sporo czasu na próbach i „oszlifował” UnderGround Fly jako zespół. Powyrzucał niepotrzebne partie gitar, syntezatorów, uprościł sekcje rytmiczną. Ciągle powtarzał: „dajcie więcej oddechu” – tak powstał „Fly Rock”.

Na scenie zadebiutowali w 2006 roku. Od tego czasu z pomocą przyjaciół wydali dwie płyty studyjne i jedna "na żywo" oraz zagrali blisko sto koncertów w Polsce i całej Europie, między innymi biorąc udział w licznych festiwalach międzynarodowych w Danii, Holandii, Szwajcarii, Czechach oraz na Litwie. Przez ostatnich parę miesięcy kwartet intensywnie pracował nad materiałem na czwartą płytę, w międzyczasie koncertując po Europie. W listopadzie nadszedł czas na trasę koncertową w Wielkiej Brytanii. Była to pierwsza wizyta zespołu na Wyspach. Trasa koncertowa trwała od 21 do 27 listopada, podczas której zespół zagrał 7 koncertów w 5 miastach. 19 listopada podczas koncertu w Zielonej Górze, na którym UF grał wspólnie z SBB oraz gwiazdą wieczoru grupą SLADE, swoją premierę miała EP-ka "Light Is On". Nowe wydawnictwo można zdobyć tylko podczas koncertów formacji, audycji radiowych i telewizyjnych, konkursów.

Wpływ na dotychczasową twórczość zespołu miały takie zespoły jak: Depeche Mode, Pink Floyd, U2, Nick Cave And The Bad Seeds, Jonny Cash, The Doors, Peter Gabriel, The Police. Brzmienie UnderGround Fly jest bardzo zróżnicowane, jednakże spójne, posiadające swój mocny charakter. Gitary są bardzo wyraziste, czasami ostrzejsze, czasami akustyczne, klawisze w niektórych utworach brzmią archetypowo (organowy Hammond), a w innych bardziej nowocześnie, bębny oraz bas nadają całości charakterystyczny bit. Wszystko to powoduje, że muzyka UnderGround Fly jest rozpoznawalna od pierwszych dźwięków.

Skład zespołu:
Marcin „Maverick” Kujawa - śpiew,
Szymon „Seemoon” Dwornik - gitara., śpiew,
Lesław „Boss” Skibiński - gitara basowa,
Łukasz „Ratusz” Ratuszny – perkusja.

31 marca 2011 r. - Projekt „Fredro po przemysku”: prezentacje w ramach „Konkursu na scenkę teatralną inspirowaną twórczością A. Fredry” oraz wręczenie nagród laureatom konkursów: literackiego, plastycznego i teatralnego.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wzięło udział w konkursie „Dom z wyższą kultura” organizowanego przez Alior Bank i Newsweek. Jest to ogólnopolska akcja, skierowana do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów aktywizujących społeczność lokalną.
Projekt „Fredro po przemysku” został wybrany spośród niemal 200 projektów kulturalnych z całego kraju i wraz z 20 innymi projektami zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu, w którym internauci zadecydowali w głosowaniu o przyznaniu dotacji w wysokości 15 000 zł dla Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Zgłoszony przez PCKiN ZAMEK projekt zakłada 8 różnego rodzaju aktywizujących społeczność lokalną wydarzeń kulturalnych skoncentrowanych wokół twórczości Aleksandra Fredry. Jednym z nich jest „Konkursu na scenkę teatralną inspirowaną twórczością A. Fredry”.

Przegląd przygotowanych mini spektakli odbył się w czwartek 31 marca 2011 r. w siedzibie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK na Zamku Kazimierzowskim. Na scenie współdzielonej z Teatrem „Fredreum” wystąpiło 11 grup teatralnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta. Uczestników oceniało Jury w składzie: Marek Rębacz – reżyser teatralny i filmowy, twórca Polskiej Sceny Komediowej, Krystyna Maresh-Knapek – polonistka, Prezes Teatru „Fredreum”, reżyser w tym teatrze, Hubert Lewkowicz – polonista, teatrolog, dziennikarz Życia Podkarpackiego.
Po burzliwych obradach Jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyli uczniowie klasy 1f – I grupa z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu pod kierunkiem Moniki Maciewicz za scenkę „Kobieca niezależność” na podstawie „Ślubów panieńskich” A. Fredry, II miejsce zdobyli uczniowie klasy 1f – II grupa z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu pod kierunkiem Roberta Świdnickiego za scenkę „Śluby kawalerskie” na podstawie „Ślubów panieńskich” A. Fredry, III miejsce zdobyli członkowie grupy „KDB” z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu pod kierunkiem Rafała Paśko za scenkę „Kobieca niezależność” na podstawie „Ślubów panieńskich” A. Fredry.

W przerwie prezentacji teatralnych nastąpiło wręczenie nagród laureatom wcześniej ogłoszonych konkursów: literackiego i plastycznego. Prace w konkursie literackim oceniała komisja w składzie: Krzysztof Fil, Andrzej Juszczyk, Magdalena Skubisz i Zdzisław Szeliga. Pierwszego miejsca nie przyznano, II miejsce zdobył Mateusz Potoczny, III miejsce zdobyli: Justyna Bajowska i Emilia Wilgucka. Prace w konkursie plastycznym oceniała komisja w składzie: Tomasz Bielański, Elżbieta Cieszyńska, Aldona Hausman i Józef Kalinowski. I miejsce zdobyła Sylwia Cwynar, II miejsce zdobyła Marzena Ścirko, III miejsce zdobyła Gabriela Burko. Przyznano również wyróżnienia dla: Marzeny Ścirko, Adrianny Pusz, Agaty Wolańskiej i Eweliny Słupek.
Zwycięscy w poszczególnych kategoriach artystycznych otrzymali przygotowane specjalnie na tę okazję statuetki. Pamiątkowe dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy wszystkich konkursów.

29 marca 2011 r. - obchody Międzynarodowego Dnia Teatru: spektakl Eugene Ionesco „Lekcja szaleństwa”


Siłą tego spektaklu jest bardzo dobra gra aktorów, którym udało się w oszczędnej scenografii stworzyć świat pełen emocji i napięć. Przedstawienia Eugene Ionesco okazało się znakomitym materiałem do pokazania sugestywnej gry i ujawnienia talentów komicznych aktorów: Joanny Żółkowskiej, Pauliny Holtz i Wojciecha Leśniaka. Cała trójka wywiązała się z zadań powierzonych im przez reżysera znakomicie.
Na spektakl składają się dwa minidramaty komiczne: „Lekcja” i „Szaleństwo we dwoje”. Ionesco tworzy groteskowy i nie do zniesienia obraz nas samych w sytuacjach banalnych, pospolicie przeciętnych, domowo - rodzinnych, gdzie zwyczajność i powszedniość niespodziewanie zamienia się w surrealizm, a ten, jak w błędnym kole, popycha bohaterów na powrót do początków historii, która nie ma zamiaru zakończyć się. To przedstawienie to parodia i farsa.
W pierwszej części, klasycznej już „Lekcji” ukazany jest groteskowy obraz zmagań z wiedzą szkolną, by w finale objawić tragiczność konstrukcji matematyczno - językowych. Zobaczyliśmy tu Joannę Żółkowską, Paulinę Holtz i Wojciecha Leśniaka.
W drugim minidramacie „Szaleństwo we dwoje”, rzadko wystawianym i mało znanym szerszej publiczności, zobaczyliśmy parę kochanków z 17-letnim stażem, trwających w uczuciowej więzi dzięki rozczarowaniu jakie niesie ich związek. Joanna Żółkowska i Wojciech Leśniak są jednocześnie i zabawni i straszni w swym niekończącym się, banalnym, stereotypowym dialogu , gdy za oknem wali się świat.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z artystami. Można było porozmawiać, uzyskać autograf oraz zrobić sobie pamiątkową fotografię.

28 marca 2011 r. - obchody Międzynarodowego Dnia Teatru: otwarcie wystawy „Fredro i jego epoka” oraz składanka fredrowska „Magnetyzm serca” w wyk. Teatru „Fredreum”27 marca obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Historia obchodów sięga do roku 1962. Ustanowiony został - z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI – UNESCO - na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w 1957 r. w Paryżu. Był to pierwszy festiwal teatralny, na którym spotkały się zespoły z całej Europu, w tym także z krajów komunistycznych. Do 1972 r. festiwal odbywał się w stolicy Francji, potem w różnych krajach. W 1975 r. zagościł w Warszawie. W ramach obchodów tego święta odbywają się przedstawienia teatralne, wystawy i konferencje.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK po raz kolejny uczciło to święto teatru na Zamku Kazimierzowskim. W tym roku odbyło się to w ramach projektu „Fredro po przemysku”. Pierwszym akcentem wieczoru było otwarcie wystawy zatytułowanej „Fredro i jego epoka”. W wernisażu udział wzięła bardzo duża liczba miłośników teatru. Wszystkich przybyłych przywitała i wystawę otworzyła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. To wydarzenie swoja obecnością uświetnił Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Jan Bartmiński i Radna Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka. Okazjonalny list od Prezydenta Przemyśla Roberta Chomy skierowany do aktorów Teatru „Fredreum” odczytała Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu Barbara Łapka. List został złożony na ręce Prezes Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry „Fredreum” w Przemyślu Krystyny Maresh-Knapek. Podziękowanie w postaci dyplomu za wykonanie scenografii do spektakli plenerowych w ramach projektu „Fredro po przemysku” otrzymał z rąk Dyrektor PCKiN ZAMEK Renaty Nowakowskiej przemyski artysta plastyk Marian Zub.

Drugą część tego wieczoru wypełniło widowisko teatralne w wykonaniu aktorów Teatru „Fredreum”. Przedstawili oni spektakl zatytułowany „Magnetyzm serca”, który składał się z kilku krótkich scenek ze sztuk pióra Aleksandra Fredry.

JPGSkładanka fredrowska „Magnetyzm serca” w wyk. Teatru „Fredreum” (310,50KB)

JPG„Lekcja szaleństwa” (212,60KB)

JPGSkładanka fredrowska „Magnetyzm serca” w wyk. Teatru „Fredreum” (310,50KB)

JPGSkładanka fredrowska „Magnetyzm serca” w wyk. Teatru „Fredreum” (302,42KB)

JPG„Lekcja szaleństwa” (230,28KB)

JPGKoncert zespołu UnderGround Fly (286,91KB)

JPGWernisaż wystawy fotografii Ludwika Biernackiego (274,73KB)

JPGWernisaż wystawy fotografii Ludwika Biernackiego (305,69KB)

JPGOtwarcie wystawy „Fredro i jego epoka” (291,50KB)

JPGKoncert zespołu UnderGround Fly (242,56KB)

JPGKoncert zespołu „Przemysław Strączek Group” (297,39KB)

JPG„Fredro po przemysku” (286,37KB)

JPG„Fredro po przemysku” (296,77KB)

JPG„Fredro po przemysku” (281,18KB)

JPGKoncert zespołu „Przemysław Strączek Group” (310,01KB)

JPGKoncert zespołu „Przemysław Strączek Group” (268,11KB)

JPGKoncert zespołu UnderGround Fly (317,37KB)

JPG„Lekcja szaleństwa” (171,83KB)

JPGWernisaż wystawy fotografii Ludwika Biernackiego (220,72KB)

JPGKoncert zespołu UnderGround Fly (316,00KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 11-04-2011 16:18
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-06-2012 11:44