9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Solidarny gest - ponad tysiąc papierowych żurawi dla Japonii!

Gdy członkowie społeczności szkolnej Gimnazjum nr 3 w Przemyślu dowiedzieli się, że redakcja krakowskiej „Gazety Wyborczej” wraz z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ‘Manggha’ w Krakowie organizuje niecodzienną akcję - gest solidarności z Japonią w postaci tysiąca papierowych żurawi, przesłanych potem do Kesennumy – spontanicznie zadecydowali, że i oni także chcielibyśmy w ten sposób podkreślić swoje poparcie dla tej idei. Bez chwili wahania przystąpili do pracy i udało się im złożyć 1111 żurawi. Każdy tworzony był z wielkim zaangażowaniem, czasem może nieco nieporadnie i amatorsko, ale jedno jest pewne – to dar płynący prosto z serca. Zespolił on w wysiłku całą gimnazjalną społeczność, a emocje, które towarzyszyły temu procesowi, są nie do przecenienia. Papierowe ptaki - dla Japończyków symbole szczęścia i długowieczności – powstawały m.in. na lekcjach techniki, godzinach wychowawczych, a także w czasie wolnym od zajęć. Prace koordynowała p.Ewa Prajzner, opiekun Szkolnego Koła Origami, działającego już od kilku lat przy Gimnazjum nr 3 w Przemyślu.

Mimo iż akcja skierowana była głównie do mieszkańców Krakowa, przemyscy gimnazjaliści także pragnęli dołączyć cząstkę swego ogromnego poparcia dla tak boleśnie doświadczonych niszczycielskim kataklizmem Japończyków. Granice miast w tym przypadku pozostały więc umowne, bo czyż mogą stanowić formalną zaporę dla ludzkiej wrażliwości i empatii? Na pewno nie. Wszak tak bardzo oddalona geograficznie Kesennuma, doszczętnie zniszczona przez trzęsieni ziemi i fale tsunami, stała się jednocześnie tak bardzo dziś bliska polskim myślom i sercom.

Papierowe żurawie, które połączyły ludzi dobrej woli w Polsce, niech dodadzą otuchy i siły tym, którzy w chwilach zwątpienia uświadomią sobie, że nie są pozostawienie sami sobie, że o nich myślimy i pamiętamy.

JPGNULL (171,56KB)

JPGNULL (134,23KB)

JPGNULL (123,88KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 11-04-2011 14:32
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 11-04-2011 13:29