2.7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Bliżej patrona

W Gimnazjum nr 3 w Przemyślu marzec b.r. stał pod znakiem spotkań z naocznymi świadkami wydarzeń z okresu II wojny światowej. Szkoła nosi imię Szarych Szeregów, stąd cykl prelekcji dotyczących tej właśnie harcerskiej organizacji, której członkowie ofiarnie bronili polskości, poświęcając własne życie.

Gośćmi, którzy odwiedzili mury gimnazjum, byli: p.Marian Kasprowicz, p.Roman Taworski i p.Leszek Włodek – mieszkańcy Przemyśla, członkowie Szarych Szeregów, animatorzy ruchu harcerskiego, aktywni działacze społeczni. Szaroszeregowcy opowiadali o historii polskiego harcerstwa, akcjach dywersyjnych prowadzonych w czasie II wojny na terenie Przemyśla i okolic oraz o doświadczeniach wojennych pokolenia, któremu przyszło żyć podczas okupacji. Wiadomości historyczne wzbogacone zostały o bezcenne, bardzo osobiste wspomnienia z tego okresu, a także o fakty, o których nie można przeczytać w żadnych opracowaniach i wydawnictwach.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w harcerskie gawędy, zadawali gościom liczne pytania, aktywnie współtworzyli wyjątkową atmosferę tych wspólnych chwil. Ta żywa lekcja historii połączyła dwa pokolenia. To najlepszy sposób ta no, by u młodych ludzi wytworzyć bardzo naturalną i trwałą więź z przeszłością własnego kraju, regionu, miasta oraz szkolnego patrona.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl