18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Traktat o głupocie...

Teatr „Zawieszeni” PSM zaprasza na Traktat o głupocie….
15 kwietnia o godz. 18.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.


Premiera spektaklu odbyła się w ubiegłym roku.

Spektakl- refleksja nad ogromem głupoty w naszym codziennym życiu. Rozważania oparte zostały o teksty Erazma z Rotterdamu, które jak się okazuje są nadal, dziwnie aktualne.

„… No dobrze — powiadają mi — ale przecież nikt nie składa Głupocie ofiar ani nie buduje jej świątyni! Toteż ja właśnie — jakem już rzekła — trochę się takiej niewdzięczności dziwię(…). Ja uważam, że tyle mam posągów, ilu jest ludzi, którzy, choćby nawet nie chcieli, jako żywo mój obraz po świecie noszą.”

/ Pochwała głupoty/

I właściwie komentarz jest zbędny, gdyż historie głupoty są oczywiste i każdy na własnej skórze je odczuł. Refleksje oscylują wokół argumentów filozoficznych, ale też czysto ludzkich… Bo przecież z której strony nie spojrzeć… odkrywamy „największą pomyłkę ludzkości wszystkie mądrości w księgach zamknięto, głupota pozostała na wolności”.

Wiele osób nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością w której dobro innych i wartości wyższe są „przykrywką” dla egoistycznych działań, którym daleko do przyjaźni, miłości czy tolerancji…

W spektaklu- uczestnicy traktatu tworzą swoisty pomnik głupoty, który podważa kolejny naukowy i życiowy argument…

Bo … jak wygląda pomnik głupoty? Lubię prawdę- mówisz prawdę- jesteś spalony, Lubię otwartość- jesteś otwarty- przepadłeś, Cenię dyspozycyjność, tylko u innych, skromność to moja natura- a tu jak najwięcej stołków, stołeczków, władzy i wpływów… pieniądze? Nie są ważne, ale dążę, aby ich mieć jak najwięcej… ludzie? Szanuję ich- ale wtedy kiedy robią co chcę, inaczej są moimi wrogami….
„To przecież takie ludzkie, przecież bardzo trzeba uważać na tych ludzi, których natura pobłogosławiła talentem, ale do talentu nie dodała im rozumu….” I takie rozważania można snuć bez końca, gdyż każdy dzień przynosi kolejne niespodzianki… pułapki, które zastawia na nas głupota…

Okazuje się, że nasze życie to pasmo absurdów, a Ci, którzy usiłują z tym walczyć uważani są za…

A może warto na chwilę się zatrzymać i pochylić nad problemem, który dla każdego z nas jest istotny, ale zawsze inny… może warto nie poddawać się absurdom i pamiętać, że w tym całym zakłamaniu i pogoni dnia codziennego, najważniejsze jest to, aby móc sobie samemu spojrzeć w oczy, gdy przyglądamy się w lustrze.

W spektaklu wystąpią również gościnnie tancerze Unique Street Artist, a także Jajo eroes.

Opublikował:  | Data publikacji: 06-04-2011 08:48
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-06-2012 11:44