9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wspólny projekt szkół z Polski, Hiszpanii i Portugalii

W dniach 07 – 12 marca b.r. odbyło się kolejne, piąte spotkanie studyjne w ramach Programu Comenius - Projekt „Markus”( Making Artists Revealing Knowledge Using Solidarity). Celem podejmowanych przez szkoły z Hiszpanii, Portugali i Polski działań jest wzajemne poznanie historii, kultury i codziennego życia w/w państw; wzbogacenie wiedzy, umiejętności i doświadczeń niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Polskę i środowisko przemyskie reprezentuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym nr 2 (dla dzieci niesłyszący i słabosłyszący). W ramach realizowanych zadań Ośrodek gościł 24 osobową grupę uczniów i nauczycieli z Półwyspu Iberyjskiego. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Przemyśla goście spotkali się w Urzędzie Miasta z przedstawicielami władz naszego miasta, obecni byli: Pan naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Idzikowski oraz Pan Inspektor Robert Sosnowski. Nastąpiła wzajemna prezentacja oraz wymiana refleksji dotyczących jednoczącej się Europy, piękna Przemyśla, jak również przebiegu realizacji Projektu. Nie obyło się bez nawiązania do zbliżającego się „Euro 2012” i sympatii sportowych uczestników. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, zakończyło się wzajemnym przekazaniem upominków.
W trakcie wizyty w Urzędzie czekała wszystkich niespodzianka, nasi przyjaciele mieli okazję zwiedzić restaurowane obecnie podziemia. Niezastąpionym przewodnikiem po śladach bogatej przeszłości naszego grodu okazał się Radny Pan Jerzy Jan Krużel.
Program wizyty w Polsce był bardzo bogaty. Oprócz spotkań roboczych poświęconych planowaniu ostatnich zadań i przygotowaniom do podsumowania Projektu, goście z zapartym tchem obejrzeli występ artystyczny młodzieży niesłyszącej (m.in. podziwiali zobrazowane tańcem i pantomimą motywy z „Carmen”), z zainteresowaniem uczestniczyli w wycieczkach do wspaniałych miejsc: Łańcuta, Wieliczki i Krakowa.
Najważniejsze jednak pozostają zawarte przyjaźnie, wspólnie spędzony czas, wymiana poglądów i doświadczeń. W pamięci pozostaną osobiste spotkania, dyskoteka, posiłki oraz rozmowy prowadzone nie tylko po angielsku, lecz z wykorzystaniem wszystkich możliwych skojarzeń, pomocy „naukowych” i mowy ciała. Wszyscy, zarówno młodzi, jak też dorośli poczuli, że chociaż pochodzą z odległych w przestrzeni miejsc, to są sobie na prawdę bliscy w byciu ludźmi przeżywającymi te same emocje oraz wierzącymi w lepsze jutro tworzone przez młodych, którzy dostrzegają wspólnotę europejską nie tylko w mediach, ale przeżyli ją w osobistym doświadczeniu.

źródło: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2

JPGWizyta w przemyskim Magistracie (401,32KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-03-2011 11:55
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:01