20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

VIII Podkarpacki Jarmark Turystyczny 30.04 - 1.05.2011r.

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Przemyśla
zapraszają na

VIII „Podkarpacki Jarmark Turystyczny
30 kwietnia - 1 maja 2011r.


Inauguracja sezonu turystycznego w woj. podkarpackim
Miejsce imprezy: Amfiteatr na „Zniesieniu” (pod Kopcem Tatarskim)

 


Impreza jest doskonałą okazją do promocji podkarpackiego produktu turystycznego i rzemiosła regionalnego. Miejscem imprezy są tereny przemyskiego Wzgórza „Zniesienie” w otoczeniu legendarnego Kopca Tatarskiego. Przez wielu wystawców prezentowana jest oferta przede wszystkim na wiosenno-letni sezon turystyczny. To niezwykły kiermasz propozycji wypoczynku wakacyjnego i weekendowego w najatrakcyjniejszych miejscach regionu podkarpackiego połączony z prezentacjami kuchni regionalnej oraz rzemiosłem twórców ludowych. Dla zwiedzających to okazja do znalezienia w jednym miejscu wszystkiego, co jest niezbędne do zaplanowania udanego urlopu czy wyjazdu weekendowego. Oferta wystawców jest bardzo bogata może zaspokoić najróżnorodniejsze wymagania odbiorców - zarówno dla zwolenników turystyki aktywnej oraz poszukiwaczy ciekawych przygód, jak i rodziny z dziećmi oraz młodzież.

Całość imprezy uświetni III Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką Turystyczną „Pod Kopcem” dedykowane w tym roku Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w dniu jego beatyfikacji.

Serdecznie zapraszamy!


30 kwietnia (sobota)

Godz. 10.00 Zawody rowerowe „Maraton – Twierdza Przemyśl”
Start: pl. Niepodległości (więcej informacji na stronie: www.ptc.przemysl.pl)

Wycieczki krajoznawcze do najciekawszych atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic organizowane przez Przemyski Oddział PTTK. Zgłoszenia: Oddział PTTK, ul. Waygarta 3, Tel.16/678 53 74, http://www.przemysl.pttk.pl.

Godz. 16.00 – 20.00 Rynek Starego Miasta
Ogólnopolski Zlot Motocykli HONDA Goldwing Club of Poland

Inauguracja sezonu z udziałem 150 motocykli z całej Polski; happening na Rynku Starego Miasta; parada „świateł” ulicami miasta”

PREZENTACJA SAMOCHODU RAJDOWEGO
godz. 9.00 – 14.00 – Pl. Niepodległości i godz. 16.00 – 18.00 – Rynek Starego Miasta

(Fiat 126 - Drag Polski 2010, silnik BMW M10, 500 KM+nitro, 11 s – 402 m, 230 km/h)
Miklós Gyetvai z Egeru (Węgry)


1 maja (niedziela)
Miejsce: Wzgórze „Zniesienie” (pod Kopcem Tatarskim)


Godz. 12.00 – 19.00
Blok turystyczno – wystawienniczy
( spotkanie z kulturą ludową, garncarską plastyką, twórczością rzeźbiarską, kuchnią regionalną, ofertą branży turystycznej)

Blok estradowy:

Godz. 16.00 otwarcie imprezy z udziałem Motocykli HONDA Goldwing Club of Poland

Godz. 16.00 – 23.00 III Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką Turystyczną „Pod Kopcem”
• Dom o Zielonych Progach
• Przejście
• Słodki Całus od Buby
• Cisza jak Ta
• Federacja (Lubelska Federacja Bardów)
• Wolna Grupa Bukowina


Blok imprez turystyczno-rekreacyjnych:

Spływ kajakowy rzeką San na trasie: Krasiczyn-Przemyśl. Zgłoszenia „Wypożyczalnia sprzętu kajakowego” pod nr. tel.505 999 789, www.przemysl-kajaki.pl
Ogólnopolski Zlot Motocykli HONDA Goldwing Club of Poland
„Festiwal sportów mało znanych” (Korfball, Bocce, Intercrosse, Nordic Walking, Capoeira, Badminton).
• Czynna kolejka krzesełkowa i tor saneczkowy na stoku narciarskim oraz przejażdżki konne, paintball, park linowy i inne atrakcje.
• „Patrole w Twierdzy Przemyśl” organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka ( specjalne przepustki dla uczestników „Jarmarku” , konkursy, zabawy, poczta balonowa i inne)

Organizator: Przemyski Oddział PTTK, Urząd Miejski w Przemyślu, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego


Wycieczki krajoznawcze organizowane w ramach  “VIII Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego”:

30.04.2011 (sobota)

Wycieczka nr 1 „Trasą papieską po Przemyślu ” - piesza
Spotkanie z przewodnikiem na parkingu przy stadionie Polonia ul. Sanocka godz. 14:00

Zwiedzanie na trasie: ul. Sanocka - Rynek Starego Miasta - Plac Niepodległości z pomnikiem Jana Pawła II - archikatedra greckokatolicka - archikatedra rzymskokatolicka – Muzeum Archidiecezjalne – sala papieska (dodatkowo płatne wolne datki )- przejście ulicą Tatarską na Zniesienie. Na zakończenie ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek.

Wycieczka nr 2 „Z przemyskiego Rynku na Modraszkowe Wzgórze” - piesza
Spotkanie z przewodnikiem na Rynku przy fontannie z niedźwiadkiem godz. 14:00

Zwiedzanie na trasie: Rynek Starego Miasta - archikatedra greckokatolicka - archikatedra rzymskokatolicka – Zamek Kazimierzowski – przejście ścieżką przyrodniczo – edukacyjna “Modraszkowe Wzgórze” na Zniesienie. Na zakończenie ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek.Wycieczka nr 3 “Wioska Fantasy i arboretum czyli Kuńkowce i Bolestraszyce” - autokarowa. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 11:00 przy ul. Kościuszki (obok Rynku).

Przejazd autokarem do Kuńkowiec. Przejście piesze do Wioski Fantasy. Tutaj na wszystkich czeka przygoda w fantastycznym świecie. W cieniu górującego nad okolicą warownego grodu toczy się życie niewielkiej średniowiecznej osady. Wędrując jej ścieżkami nadarzy się okazja do odwiedzenia chat pracujących tam rzemieślników, obserwowania w kuźni ciężkiej pracy kowala, a bardziej odważni będą mogli spróbować swoich sił w łucznictwie, walce na miecze lub topory, a nawet poznać tajniki budowy machin oblężniczych. Moc atrakcji, a także niesamowita sceneria Wioski z pewnością zapewni Państwu niezapomniane wrażenia.

W dalszym etapie wycieczki, przejazd do Bolestraszyc. Zwiedzanie arboretum ( wstęp dodatkowo płatny N-6 zł, Ulg – 4 zł). Zwiedzanie fortu XIII b na terenie Arboretum – fort XIII San Rideau. Powrót do Przemyśla na Zniesienie. Na zakończenie ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek.


Wycieczka nr 4 “Ślady Jana Pawła II w Kalwarii Pacławskiej i inne atrakcje ” – autokarowa. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 10:30 przy ul. Kościuszki (obok Rynku).

Przejazd autokarem do Grochowiec – zwiedzanie fortu nr V Grochowce. Przejazd do Kalwarii Pacławskiej. Zwiedzanie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Przejazd do Kuńkowiec. Przejście piesze do wioski fantasy. Zwiedzanie grodu, udział w atrakcjach. Powrót do Przemyśla na Zniesienie. Na zakończenie ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek.

Wycieczka nr 5 “Rowerem po okolicy” - rowerowa
Spotkanie uczestników o godz. 12:45 na Rynku Starego Miasta przed Urzędem Miejskim.

Wyjazd na trasę o godz. 13:00. Przejazd na trasie: Przemyśl - Kuńkowce wioska Fantasy, udział w atrakcjach- fort VIII Łętownia – Ujkowice – Żurawica – Bolestraszyce – Buszkowice - Przemyśl Zniesienie. Na zakończenie ognisko z pieczeniem kiełbasek. Długość trasy: 28 km.

Postanowienia uzupełniające dla trasy rowerowej: Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę. Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim. Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 15 km/h. Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy. Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego.

Zakończenie wszystkich wycieczek będzie przy wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek na Zniesieniu o godz. 17:00.

Zapisy na wycieczki: przyjmuje Biuro PTTK ul. Waygarta 3, tel. 16 678-53-74 do 26.04.2011 do godz. 12:00. Przy zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia.

Do udziału w wycieczce upoważniać będzie posiadanie talonu pobranego w biurze PTTK. Dzieci mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.
Liczba miejsc ograniczona!!!

Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny!!!


Dojazd, czyli czym na górę ?

Dojazd na Zniesienie (pod Kopcem Tatarskim)
1 maja (niedziela)

Zniesienie to górujące nad Przemyślem wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Najbardziej znanym punktem Zniesienia jest tajemniczy Kopiec Tatarski (352 m n.p.m), według legendy usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana. „Podkarpacki Jarmark Turystyczny” odbędzie się w miejscu, które jest szczególną atrakcją turystyczną miasta. Aby ułatwić wszystkim zainteresowanym dojazd na miejsce imprezy zachęcamy do zapoznania się z możliwościami komunikacji.

Na Zniesienie prowadzą liczne trasy piesze i samochodowe. Proponowane formy dojazdu:

- dojazd na Zniesienie wyciągiem krzesełkowym ze Stacji Dolnej przy ul. Sanockiej, możliwość zaparkowania samochodu
- dojazd autobusem MZK z Rynku Starego Miasta (linia specjalna)
- dojazd samochodem: ul. Słowackiego – Przemysława – parking pod Kopcem Tatarskim lub na Zniesieniu (utrudnienia komunikacyjne!)
- wycieczka piesza ścieżką przez Park Miejski

W dniu 1 maja podczas „VIII Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego” uruchomione zostaną dodatkowe połączenia komunikacyjne pomiędzy centrum miasta, a wzgórzem „Zniesienie” wg. niżej podanego harmonogramu:
- linia specjalna w dniu 1 maja 2011r. na trasie – Rynek Starego Miasta – Wzgórze Zniesienie . Kursy od godz. 12.00 do 23.00 – średnia częstotliwość kursowania co 60 minut.
- ceny biletów 2 zł (u kierowcy 2,40 zł) – bilety ulgowe, miesięczne oraz przejazdy bezpłatne nieważne.
- 30 minutowe postoje autobusu celem zebrania grupy pasażerów planowane są:
od godz. 12.00 do godz. 17.00 przystanek Rynek Starego Miasta
od godz. 17.00 do godz. 23.00, przystanek ul. Przemysława „Kopiec Tatarski”
- na Rynku Starego Miasta zostanie ustawiony przystanek, autobusy będą oznakowane tablicami informacyjnymi, na trasie przejazdu będą widoczne rozkłady jazdy

Ojciec Święty ukochał piękno przyrody , co często wyrażał długimi wędrówkami podziwiając wielkość natury i jej atuty wypoczynkowe. Podczas tegorocznej imprezy chcemy uczcić tego Wielkiego człowieka – Papieża, który nie ominął naszego miasta w swoim pielgrzymowaniu. W Przemyślu osobę papieża przypomina wiele miejsc oraz wydarzeń. Wielką pasją Karola Wojtyły była turystyka. Na szlakach jego wędrówek nie zabrakło również południowo – wschodniej Polski. Wielokrotnie bywał w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, w lipcu 1958 roku z grupą przyjaciół wybrał się na spływ kajakowy Sanem z Przemyśla do Leżajska. W latach 1965 – 78, jako metropolita krakowski, kilkakrotnie odwiedzał stolicę diecezji przemyskiej. 2 czerwca 1991roku, podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny, Ojciec Święty przybył do Przemyśla. Wizyta papieska zakończyła konflikt wokół przemyskiego Karmelu, a Jan Paweł II w czasie spotkania z grekokatolikami w pojezuickim kościele Najświętszego Serca Jezusowego przekazał go na katedrę bizantyńsko-ukraińską. W maju 2003 r. podczas kanonizacji biskupa Józefa Sebastiana Pelczara przedstawiciele Rady Miejskiej wręczyli papieżowi akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W Sali papieskiej w Muzeum Archidiecezjalnym zgromadzone są liczne pamiątki związane z postacią papieża. W październiku 2007r. na placu Niepodległości stanął pomnik przedstawiający siedzącego w wielkim fotelu postać Ojca Świętego z ewangeliarzem w prawym ręku. W Przemyślu osobę papieża Polaka przypominają również: ulica Wybrzeże Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej prowadzi 24-kilometrowy Pątniczy Szlak im. J.P.II. i co roku organizowany jest Rajd turystyczny z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Te oraz inne wydarzenia z życia Ojca Świętego – Papieża Turysty będą nam towarzyszyć podczas tegorocznej imprezy.

DOTKarta zgłoszeniowa (22,50KB)

JPGNULL (1,19MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 24-03-2011 12:43
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 10-07-2013 09:01