-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Piotr Zbrożek – „ślad miejsca”

W piątek 18 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbył się wernisaż wystawy Piotra Zbrożka. Jest to już ósma wystawa z cyklu Artyści z naszego podwórka… Projekt zakłada cykliczną promocję twórczości artystów z Przemyśla, w formie organizowanych cyklicznie indywidualnych wystaw. W ósmej edycji prezentowane są rzeźby w drewnie Piotra Zbrożka – przemyślanina od lat zamieszkałego w Beskidzie Wyspowym.


Piotr Zbrożek urodził się w 1964 roku w Przemyślu, maturę zdając w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Był to czas kiedy zapuszcza się korzenie, kiedy rodzą się związki z miejscem – zwłaszcza jeżeli te pierwsze lata mijają w miejscu tak niesamowitym i pięknym jak Przemyśl. Niezatarte piętno odcisnęły na mnie wędrówki z moim Tatą po okolicznych lasach, wypady w Bieszczady i srebrna wstążka Sanu, do której wracam i która jest tylko jedna jedyna…
Autor studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem znakomitych profesorów Jerzego Bandury, Mariana Koniecznego i Józefa Sękowskiego. Pracuje w różnych materiałach rzeźbiarskich – kamieniu, brązie, drewnie i śniegu. Od 1997 roku bierze udział w prawie 30 międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w wielu krajach Europy. Drewniane rzeźby przekraczające często cztery, pięć metrów i pozostały w przestrzeni miejskiej w Estonii, Danii, Niemczech, Francji i wielu innych krajach. Autor wraz z żoną Elżbietą prezentował swoje prace w wielu galeriach, m.in. w Krakowie, Limanowej, w Nowym Sączu oraz w Przemyślu.
Preferowanym przeze mnie materiałem w tej chwili jest drewno, w którym urzeka mnie różnorodność faktury, koloryt, struktura, rysunek słojów. Wykorzystuję w swoich pracach złocenia, łączenie różnych rodzajów drewna, naturalną ekspresję ciężkiej kłody czy belki – mówi Piotr Zbrożek.

Wystawa będzie czynna do 5 kwietnia 2011 roku. Można zobaczyć na niej również dokumentację fotograficzną wielu prac autora, również tak unikalnych i ulotnych jak rzeźby w lodzie.


tekst i zdjęcia: Grzegorz Karnas

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (146,32KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (174,72KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (170,07KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (178,67KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (179,19KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (211,01KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (219,44KB)

JPGWernisaż wystawy „ślad miejsca” (174,03KB)

JPGPiotr Zbrożek (133,52KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 22-03-2011 11:01
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:04