13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

8 marca 2011 r. – otwarcie wystawy malarstwa Ireny Śliwy


Na spotkanie z twórczością Ireny Śliwy przyszło wielu miłośników malarstwa. Wernisaż otworzyła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska. Wszystkim zgromadzonym odczytała treść dyplomu, który wręczyła seniorce przemyskiego malarstwa. Znalazły się w nim słowa podziękowania za wieloletnią współpracę, za wkład w ubogacanie przemyskiej kultury oraz za trud stawiania kierunkowskazów drogi twórczej, której najlepszym przykładem jest całe życie Ireny Śliwy. Bohaterka tego wieczoru również zabrała głos. Ze wzruszeniem wyraziła słowa podziękowania za wieloletnią pomoc w pracy twórczej. Po oficjalnej części wernisażu nadszedł czas na (często bardzo osobiste) rozmowy przy okolicznościowym poczęstunku.

IRENA ŚLIWA – „przemyska malarka kwiatów”. Urodziła się 22 marca 1923 roku w Przemyślu w rodzinie nauczycieli. W 1939 roku, przed wybuchem II Wojny Światowej zdążyła zdać „Małą Maturę”. W czasie okupacji roznosiła ulotki, ukończyła kurs sanitariuszki. Brała udział w kompletach tajnego nauczania, ale nie zakończyła ich maturą, ponieważ pod ich koniec aresztowano i stracono prof. Dohnala organizatora konspiracyjnej edukacji. Maturę zdała eksternistycznie już po wojnie. W czasach PRL-u pracowała 7 lat w inspektoracie szkolnym, a następnie 34 lata w Banku Gospodarki Żywnościowej. W roku 1983 przeszła na emeryturę. Jest współtwórcą Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego, na rzecz którego prowadziła aktywną działalność organizując spotkania z twórcami, plenery i wystawy. W roku 2009 obchodziła 30-lecie pracy twórczej. Ulubionym motywem Jej prac są pejzaże, architektura Przemyśla, a przede wszystkim kwiaty, które od lat utrwala na płótnie zatrzymując ich piękno w kolorach, kształtach i zapachach. Najczęściej uprawiane techniki to olej, akwarela i pastele. Jest autorką wielu wystaw zbiorowych i ponad 100 wystaw indywidualnych. Irena Śliwa jest jedną z najbardziej znanych i popularnych artystek w Regionie. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum w Humennem, a także w wielu prywatnych kolekcjach. Za swoją prace twórczą otrzymała wiele podziękowań i odznaczeń. Najcenniejsze to: odznaka Przemyśl swemu obrońcy, Order Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaczenie Ministra Kultury - Zasłużony Działacz Kultury. Autorka znana jest w Przemyślu ze swojej ofiarności na rzecz akcji charytatywnych i ogromnej życzliwości dla ludzi.

8 marca 2011 r. - koncert z okazji Dnia Kobiet „Do zakochania jeden krok czyli piosenki o kobiecie i miłości” w wyk. solistów i zespołów Klubu 5 BSP w Przemyślu

Nie lada gratkę dla wszystkich pań w dniu ich święta przygotowali wspólnie: Klub 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Ze sceny Zamku Kazimierzowskiego w wykonaniu solistów i zespołów 5 BSP usłyszeliśmy okazjonalny program muzyczno-słowny „Do zakochania jeden krok czyli piosenki o kobiecie i miłości”. Po raz kolejny młodzi artyści udowodnili, że potrafią przygotować program artystyczny na każdą okazję. Podeszli do tematu z pełną powagą i zaangażowaniem za co nagrodzeni zostali gromkimi oklaskami. Jak zwykle.

6 marca 2011 r. - z cyklu „Zamkowe Teatralia” spektakl Teatru Bagatela „SZALONE NOŻYCZKI”

Zamkowe Teatralia 2011 pomału dobiegają końca. Kolejnym spektaklem tegorocznej edycji tej imprezy było widowisko Teatru Bagatela pt. „Szalone nożyczki”. Sztuka Paula Portnera to szalona komedia kryminalna, w której widzowie mają wpływ na zakończenie fabuły osadzonej w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki.

Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech. Tak przez ponad dwie godziny. Teraz każdy kto obejrzał tę sztukę już wie, dlaczego w Ameryce nie schodzi ona z teatralnych afiszy od ponad dwudziestu lat i dlaczego uhonorowano ją wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa.

Na scenie jest salon fryzjerski z dwójką pracowników. Fryzjerka od kobiecych fryzur i fryzjer z gatunku „kochających inaczej”. Są też klienci, wśród których jest „utajniony” policjant, jak się później okaże postać kluczowa. Wszystko by było dobrze, gdyby nie dudnienie fortepianu z piętra wyżej. Gdy jednak on cichnie zaczyna się właściwa akcja. Okazuje się, że pianistka została zamordowana i w dochodzeniu zaczyna brać udział widownia. „Nikt stąd nie wyjdzie, nikt nie opuści widowni, jeśli nie wykryjemy zbrodniarza” - pada ze sceny. Padają ze sceny również bliskie nam przemyślanom nazwiska, nazwy ulic, klubów sportowych, miejscowości – robi się swojsko i niewyobrażalnie śmiesznie. „Szalone nożyczki” to nie tylko błyskotliwe dialogi, szybka akcja i śmiech do bólu. „Szalone nożyczki” to spektakl dla publiczności, ale również gra z publicznością w jednej z ról. „Szalone nożyczki” bez publiczności nie mogłyby istnieć. Nie sposób opisać ani całej fabuły, ani oddać tego co można przeżyć podczas tego przedstawienia. To trzeba zobaczyć.

Po spektaklu, jeszcze na scenie, aktorzy otrzymali od szefowej PCKiN ZAMEK Renaty Nowakowskiej podziękowanie za udział w projekcie pn. ZAMKOWE TEATRALIA. Podziękowanie było słowne i rzeczowe w formie oprawionego, dużego dyplomu. Następnie w zamkowej Galerii (jak po każdym widowisku w ramach cyklu „Zamkowe Teatralia”) odbyło się spotkanie z artystami występującymi na scenie. Jak zwykle przy lampce wina rozmawiano o sztuce.

W sztuce wystąpili: Aleksandra Godlewska, Przemysław Redkowski, Wojciech Leonowicz, Przemysław Branny, Łukasz Żurek, Ewa Mitoń.

Przekład- Elżbieta Woźniak
Reżyseria - Marcin Sławiński
Scenografia - Joanna Schoen
Opracowanie muzyczne i opracowanie tekstu - Marcin Sławiński

20 lutego 2011 r. - z cyklu „Zamkowe Teatralia”: spektakl premierowy Marka Rębacza „Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności”


Trzecia odsłona Zamkowych Teatraliów 2011 Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK to komedia obyczajowa z wątkiem kryminalnym pióra Marka Rębacza zatytułowana „Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności”. Jak na poprzednie, tak i na ten spektakl Zamkowych Teatraliów bilety wyprzedane zostały na długo przed ustaloną datą widowiska. W związku z powyższym można wysnuć wniosek, że Zamkowe Teatralia są swoistym pokarmem, który zaspokaja przemyski głód teatru.

„Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności” opowiada o niezbyt dobrze dobranym małżeństwie Danusi i Kubusia. On, inteligent zagubiony w świecie swych ulubionych powieści, domator, człowiek ceniący spokój i finansowe bezpieczeństwo. Ona, przedsiębiorcza, czasem zbyt aktywna kobieta, zdecydowanie od niego młodsza. Niefrasobliwość Danusi w gospodarowaniu domowym budżetem doprowadza małżeństwo do finansowej ruiny. Długi rosną, pożyczać już nikt nie chce, a na dodatek starzy wierzyciele powoli zaczynają upominać się o swoje pieniądze. Pewnego dnia do drzwi rezydencji Danusi i Kubusia stuka mężczyzna o wyglądzie zawodowego mordercy... Zbir wyraża się krótko i dosadnie: kasa albo życie... Od tej właśnie chwili rozpoczyna się ciąg nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności...
W spektaklu wystąpili: Joanna Trzepiecińska, Monika Buchowiec, Mirosław Konarowski, Mirosław Zbrojewicz, Michał Breitenwald
Reżyseria - M. Rębacz
Muzyka - Piotr Bańka
As. Reżysera - Justyna Kleszcz
Spektakl powstał jako koprodukcja Polskiej Sceny Komediowej M. Rębacza i Teatru Praga

Po przedstawieniu – jak podczas całych Teatraliów – w zamkowej Galerii odbyło się spotkanie z bohaterami wieczoru. Jak zwykle można było porozmawiać o sztuce, zdobyć autograf i wspólne zdjęcie z ulubionym aktorem. Był też specjalny akcent tego wieczoru. Autor i reżyser sztuki Marek Rębacz odebrał podziękowanie za udział w projekcie pn. ZAMKOWE TEATRALIA. Podziękowanie było słowne i rzeczowe w formie oprawionego, dużego dyplomu. Wręczył go Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu Jerzy Krużel.

SPONSORZY PROJEKTU „ZAMKOWE TEATRALIA 2011”

 


źródło: PCKiN "Zamek"

JPG"Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności" (292,58KB)

JPGOtwarcie wystawy malarstwa Ireny Śliwy (298,58KB)

JPGspektakl Teatru Bagatela „SZALONE NOŻYCZKI” (267,67KB)

JPGKoncert z okazji Dnia Kobiet (344,11KB)

JPG"Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności" (310,87KB)

JPG"Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności" (278,04KB)

JPGOtwarcie wystawy malarstwa Ireny Śliwy (326,80KB)

JPGspektakl Teatru Bagatela „SZALONE NOŻYCZKI” (348,43KB)

JPG"Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności" (287,84KB)

JPGKoncert z okazji Dnia Kobiet (229,19KB)

JPGspektakl Teatru Bagatela „SZALONE NOŻYCZKI” (333,35KB)

JPG"Dobrze zaplanowany zbieg okoliczności" (317,50KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-02-2011 11:06
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04