11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

7 lutego 2011 r. - ZAMKOWE TEATRALIA 2011 spektakl „GĄSKA” w wyk. aktorów Teatru „Capitol”

 

Druga sztuka w ramach ZAMKOWYCH TEATRALIÓW 2011 to jednoczesnie druga sztuka w wykonaniu aktorów Teatru Capitol z Warszawy. Pierwszy był spektakl pt. „Klimakterium i już”, który odbył się 21 stycznia. Drugi, „Gąska”, odbył się 7 lutego i podobnie jak ten pierwszy wypełniony był humorem, ponieważ tegoroczna edycja TEATRALIÓW stoi pod znakiem komedii.

„Gąska” to gorzka komedia pióra jednego z najpopularniejszych dramatopisarzy rosyjskich Nikołaja Kolady. Opowiada ona o życiu w prowincjonalnym teatrze, o artystach walczących o karierę, ale przede wszystkim o własne szczęście. Dwóch mężczyzn i trzy kobiety – o jedną za dużo. Tak bywa. W życiu, ale także w komediach, dramatach, farsach. Tym razem jesteśmy właśnie w samym środku aktorskiej prywatności. Dwie dojrzałe, pełne temperamentu aktorki, z całym bagażem zawiedzionych marzeń o wielkich karierach i wielkich uczuciach, a naprzeciw nich ona - młodziutka aktoreczka (tytułowa Gąska), która uwodzi mężów tych dwóch aktorek. „Gąska” to komedia, tak, ale o gorzkim zabarwieniu sprawami, które potrafią skutecznie zniszczyć każde szczęście.

Po spektaklu, jeszcze na scenie widzowie byli świadkami bardzo miłego wydarzenia. Dyrektor Teatru „Capitol” Anna Gornostaj odebrała podziękowanie za udział w projekcie pn. ZAMKOWE TEATRALIA. Podziękowanie było słowne i rzeczowe. Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska wyraziła wdzięczność słownie, a Prezydent Przemyśla Robert Choma wręczył Annie Gornostaj kopię obrazu znanego przemyskiego artysty Mariana Strońskiego, który przedstawia Zamek Kazimierzowski w 1948 roku.

Stałym elementem każdego przedstawienia w ramach ZAMKOWYCH TEATRALIÓW jest spotkanie z występującymi artystami. W zamkowej Galerii zgromadziła się spora część widowni, która mogła jak zwykle porozmawiać z aktorami, których w dużej mierze znała jedynie z telewizyjnego ekranu. Jak zwykle panowała miła atmosfera, były autografy, wspólne zdjęcia.

W spektaklu wystąpili: Katarzyna FIGURA, Anna GORNOSTAJ, Anna KÓZKA, Tomasz DEDEK, Cezary MORAWSKI
Tekst: Nikołaj Kolada
Tłumaczenie: Jerzy Czech
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Scenografia: Dorota Banasik

4 lutego 2011 r. - z cyklu „Ludzie z pasją” - „Motyle dzienne Polski. Atlas bionomii” – promocja książki Adama Wareckiego

W piątkowy wieczór 4 lutego w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyła się promocja świetnego wydawnictwa w imponującej oprawie. Obiektem zainteresowania wszystkich przybyłych był album „Motyle dzienne Polski. Atlas bionomii” – autorstwa Adama Wareckiego. Zaproszenie na ten wieczór wystosowali: Stowarzyszenie dla Przemyśla Regia Civitas, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz autor opracowania o motylach dziennych. Promocji towarzyszyła wystawa fotografii Adama Wareckiego „Motyle dzienne Podkarpacia” oraz prezentacja prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu na temat „Motyle w oczach dziecka”. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla.

Część pierwsza odbyła się na sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Tam, ze sceny Adam Warecki w sposób bardzo obrazowy (przy pomocy rzutnika) opowiadał o meandrach powstawania tego wyjątkowego wydawnictwa. Na wypełnionej po brzegi sali zasiedli koledzy autora po fachu, miłośnicy motyli, biolodzy, przyjaciele i znajomi Adama Wareckiego oraz przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Robertem Chomą i jego zastępcą Grzegorzem Hayderem. Była też część artystyczna (krótka inscenizacja) w wykonaniu dwójki dzieci – chłopca i dziewczynki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu. Jak się później okazało, dziewczynka jest córką Adama Wareckiego.

Część druga odbyła się w zamkowej Galerii. Na wszystkich gości czekały tam do obejrzenia dwie wystawy: fotografii Adama Wareckiego „Motyle dzienne Podkarpacia” oraz prace dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu na temat „Motyle w oczach dziecka”. Był też oczywiście jak to na promocjach bywa okazjonalny poczęstunek. Bardzo, bardzo licznie zgromadzeni goście byli świadkami gratulacji skierowanych do głównego bohatera wieczoru. Składali je kolejno Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska oraz Prezydent Przemyśla Robert Choma. W tej części wieczoru można było również uzyskać autograf Adama Wareckiego złożony na albumie, który był do nabycia w zamkowym foyer. Adam Warecki dał się również namówić (z przyjemnością) do kilku wspólnych fotografii.

Adam Warecki (ur. 1965 r.) – lekarz medycyny, specjalista w zakresie neurologii. Motylami interesuje się od dzieciństwa. Jego pasją stało się obserwowanie i badanie motyli dziennych w ich naturalnym środowisku. Jest współautorem i autorem kilku doniesień naukowych i popularnonaukowych na temat bionomii motyli dziennych Polski. Bierze czynny udział w ochronie zagrożonych gatunków motyli. Jest członkiem Wojewódzkiego Zespołu Eksperckiego Podkarpacia i współautorem pracy o motylach chronionych w ramach Obszarów natura 2000 na Podkarpaciu. Za pomocą fotografii przyrodniczej dokumentuje zmiany zachodzące w siedliskach rzadkich i chronionych motyli.

źródło: PCKiN

JPGSpotkanie z Katarzyną Figurą

JPGpromocja książki Adama Wareckiego

JPGspektakl „GĄSKA”

JPGpromocja książki Adama Wareckiego

JPGpromocja książki Adama Wareckiego

JPGspektakl „GĄSKA”

Opublikował:  | Data publikacji: 10-02-2011 16:15
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04