8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Oswajanie nauki!

Czy gimnazjalista może pobierać nauki na wyższej uczelni? Tak, pod warunkiem, że jest uczniem Gimnazjum nr 3 w Przemyślu. Szkoła nawiązała z wyższą uczelnią współpracę, a jej owocem są cykliczne wizyty i spotkania. W październiku gimnazjaliści uczestniczyli w uroczystej inauguracji roku akademickiego, a w grudniu grupa naukowych śmiałków z klasy IIa i IIe o nachyleniu akademickim ponownie przypuściła szturm na bramy gościnnej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Młodzież, serdecznie powitana przez p. Małgorzatę Wałczyńską - Sekretarz Instytutu Socjologii – rozsiadła się wygodnie w uczelnianej sali wykładowej, by wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach pt. ‘Matematyka - inaczej’, które przygotował i prowadził p.Remigiusz Łuc. W ramach badań naukowych, na tej wyjątkowej lekcji można było np. bezkarnie bawić się kartami, budować piramidy z ludzi, a nawet wylegiwać się na podłodze. Nie był to jednak relaks, a wytężona umysłowa praca nad rozwiązywaniem matematycznych łamigłówek. Jaki jest jej efekt? Tak egzotycznie brzmiące pojęcia jak: ’wstęga Möbiusa’, ’zbiór Cantora’, ‘zbiór Mandelbrota’, ‘płatki śniegowe Kocha’ czy ‘dywan Sierpińskiego’ zostały na dobre oswojone, a nawet obdarzone uczniowską sympatią.

Znane jest powiedzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno. Nie jest też chyba nigdy za wcześnie. Dość ryzykowny pomysł przeniesienia gimnazjalistów w uczelniane realia sprawdził się i kto wie, może to właśnie najlepszy moment, by na trwałe zaszczepić w młodych ludziach naukowego bakcyla…

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 09-02-2011 10:33
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-02-2011 10:33