5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rzeźby i malarstwo Brunona Lemka w Galerii Sztuki Współczesnej

W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu 21 stycznia odbył się wernisaż wystawy „ON/A”. Przemyślanin Brunon Lemek zaprezentował swoje rzeźby i malarstwo w ramach projektu FermentAkcje, który to zakłada kilkudniowe spotkania i prezentacje sztuki najnowszej.
Frekwencja na wernisażu przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wystawę można oglądać do 2 lutego 2011, do czego Państwa zachęcam.

 

Grzegorz Karnas


BRUNON LEMEK

Urodził się w 1964 roku w Przemyślu. Studia: Instytut Sztuki Uniwersytet Śląski
Dyplom z rzeźby uzyskał w Pracowni prof. Jerzego Fobera. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Prace były prezentowane między innymi w Cieszynie, Warszawie, Krakowie, Berlinie, Przemyślu, Fuldzie, Bad Hersfeld, Brekovie, Gersfeld.

Brunon Lemek prezentuje w swojej twórczości krajobrazy i obrazy figur jako ulubione tematy. Poprzez obecny dobór farb (raz zbliżone jednej barwie, raz pastelowa jasność albo zimne, ciemne tony, innym razem mocne komplementarne kontrasty) a w szczególności przez ich techniczne wykonanie z jednakową zawartością i strukturą na całej powierzchni obrazu łączą się motywy z otoczeniem lub z tłem.
Przy obrazach figur „materializują się” powoli ciała dla oczu obserwatora. Ma się przeczucie jego obecności, i ten ślad ulatnia się w następnej chwili. Krajobrazy, które składają się z mocnych śladów farb, oddają po przez jakby przypadkowy i spontaniczny ruch pędzla, przemijająca chwilę pozornie w środku ruchu powietrza.
Odtwarzają nastrojowy charakter krajobrazu, w określonej porze roku, budzą po przez swoja moc i poruszenie w obserwatorze wrażenie, jakby znajdował się w środku wydarzeń, przedstawionych na obrazie...
dr Marion Feld


„… uprawianie sztuki nie jest usprawiedliwione jeśli ma się ograniczyć do reprodukowania rzeczywistości, do bezpłodnego jej kopiowania(…) nie idzie więc o namalowanie czegoś całkowicie odmiennego od człowieka, domu czy góry, lecz o namalowanie człowieka, który byłby do człowieka możliwie jak najmniej podobny; domu, który z domu miał tylko to, co konieczne jest; by dokonała się jego metamorfoza; góry, która pozbawiona swej powierzchni staje się stożkiem…”

/Jose Ortega y Gasset/


Naturalną dyspozycją umysłu człowieka jest zdolność czerpania przyjemności z odkrywania porządku, dążenie do poszukiwania znaczeń, sensu i treści przekazywanych odbiorcom przez twórców.
Moją intencją jest nie tyle potrzeba akceptacji moich prac, co wywołanie w odbiorcach jakichkolwiek emocji…
Brunon LemekKontakt:
mobil. 0048 508 108 698
e-mail lemek.brunon@gmx.de

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (161,02KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (176,93KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (138,79KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (149,28KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (133,84KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (160,82KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (153,52KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (219,87KB)

JPGWernisaż wystawy „ON/A” (118,64KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-01-2011 13:06
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04