Przemyskie obchody XIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim

W dniach 15 i 16 stycznia Kościół Katolicki w Polsce obchodził po raz czternasty Dzień Judaizmu. W tym roku jego obchody miały miejsce w Przemyślu, a jego organizatorami byli: Komitet do spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Przemyski Obrządku Łacińskiego oraz Prezydent Miasta Przemyśla. Relację z tego wydarzenia przygotowała i pokazała w Telewizji Polskiej w niedzielne południe redakcja programu „Między ziemią a niebem”.


Przemyskie obchody rozpoczęły się w sobotę w auli Wyższego Seminarium Duchownego projekcją filmów o Bł. Ks. Emilianie Kowczu – proboszczu Majdanka oraz Rodzinie Ulmów z Markowej, którzy poświęcili życie, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w Muzeum Historii Miasta Przemyśla otwarta została wystawa „Zaginiony świat Żydów przemyskich”, a w Sali narad Urzędu Miejskiego zebrani wysłuchali wykładu Jacka Błońskiego na temat sytuacji Żydów w kontekście wielonarodowej wspólnoty Przemyśla. W odbywającej się wkrótce po odczycie konferencji prasowej wzięli udział: Rabin Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski, Rabin Warszawy i Łodzi), Rabin Edgar Gluck (Rabin Galicji), Rabin Boaz Pash (Rabin Krakowa), J. Ex. Ks. abp Jan Martyniak (Metropolita Przemysko – Warszawski Kościoła Greckokatolickiego), J. Ex. Ks. abp Józef Michalik (Przewodniczący KEP, Metropolita Przemyski), J. Ex. Ks. bp Mieczysław Cisło (Przewodniczący Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski), Robert Choma, Prezydent Miasta Przemyśla, a poprowadził ją Marcin Przecieszewski (Prezes i redaktor naczelny KAI).


Po modlitwie za zmarłych na przemyskim kirkucie, odbyły się także wspólne nabożeństwa w obydwóch przemyskich archikatedrach, a w auli WSD otwarta została wystawa poświęcona rodzinie Ulmów z Markowej oraz panel – dyskusja chrześcijan i Żydów. Na zakończenie Dnia Judaizmu, w Sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego zagrał zespół Family Klezmer Band.

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

zdjęcia: Tomasz Beliński

relacja filmowa: Rafał Porada

 

Relacja filmowa

JPGKoncert Family Klezmer Band (221,00KB)

JPGKoncert Family Klezmer Band (316,66KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM. J. Ex. Ks. abp Jan Martyniak i Rabin Boaz Pash (Rabin Krakowa) (308,42KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM. Rabin Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski, Rabin Warszawy i Łodzi) (295,41KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM (296,81KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM (361,37KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM (301,89KB)

JPGSpotkanie w Sali narad UM. Uczestnicy konferencji prasowej. (337,33KB)

JPGKoncert Family Klezmer Band (214,80KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 18-01-2011 12:51 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-02-2013 10:58

Na skróty