10.3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Imieniny Wieszcza

Jak co roku Robert Choma Prezydent Miasta wraz z Zastępcami uczcił imieniny wieszcza Adama Mickiewicza. Bieżący rok pozostawił znaczący ślad w historii monumentu, który na przemyskim rynku stoi od roku 1898. Jedna z tegorocznych sierpniowych burz zniszczyła pomnik, który następnie został odrestaurowany i powrócił na swoje miejsce.
Jego fundatorami byli Mieszkańcy Miasta, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić sprowadzenie ciała poety na Wawel w roku 1890. Autorem był rzeźbiarz Tomasz Dykas. Całość pomnika wykonana została z piaskowca. W roku 1958 z okazji 1000-lecia Przemyśla odnowiono pomniki usytuowane w Rynku Starego Miasta zarówno, Adama Mickiewicza jak i Jana III Sobieskiego. W roku 2004 po raz kolejny dokonano ponownej konserwacji obu pomników polegającej w głównej mierze na usunięciu zabrudzeń z piaskowca (w tym napisów wykonanych trudnymi do usunięcia pisakami) i wzmocnieniu struktury.


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl