0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

12 grudnia 2010 r. - promocja nowego tomu "Kresów południowo-wschodnich" z udziałem Jerzego Sas Kulczyckiego (Londyn), jednego z autorów


Tematem VII tomu „Kresów Południowo-Wschodnich” wydawanego przez Przemyskie Centrum Kultury Nauki ZAMEK jest polska symbolika państwowa i narodowa zarówno w ujęciu ogólnym, jak i regionalnym. W obu wspomnianych wymiarach omówienie znalazły aspekty: historyczne, funkcjonalne i artystyczne zagadnienia. Całość otwiera rozprawa Pawła Kozioła „Historia i porządek” poświęcona pierwszemu obszernemu opisowi polskich dziejów, znanemu jako „Kronika Galla Anonima”. Na szczególną uwagę zasługują również teksty Augusta S. Fenczaka nt. genezy herbu miasta Przemyśla i Wioletty Zawitkowskiej dot. herbu ziemi przemyskiej. Oprócz tego w roczniku znalazły się stałe działy poświęcone historii społecznej i tradycji kulturowej miasta i regionu, czy historii sztuki oraz kultury materialnej, a także: „Historia i współczesność” (dział obejmujący m. in. zagadnienia politologii Europy Środkowo-Wschodniej), „Sztuka i kultura współczesna” oraz „Opinie, omówienia i recenzje”. „galeria historyczna” (czyli część, w której w przypadku poprzednich edycji rocznika prezentowane były materiały ikonograficzne) w tym konkretnym tomie opublikowana została w postaci specjalnego dodatku – albumu precyzyjnych, wielobarwnych reprodukcji 30 akwarel Sylwestra Zielińskiego „Ubiory Wojska Polskiego” ze zbiorów Biblioteko Polskiej W Paryżu (nie lada gratka dla miłośników militariów).
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Jerzy Franciszek Kulczycki, którego postać była tematem spotkania autorskiego był szpiegiem, który wydatnie przyczynił się do zwycięstwa pod Wiedniem. Znany jest jednak przede wszystkim jako założyciel pierwszych kawiarni w Europie. Jerzy Sas Kulczycki jest jego potomkiem Jerzego Franciszka Kulczyckiego.

 

12 grudnia 2010 r. - zakończenie Roku Chopinowskiego 2010 - z cyklu „Artyści swojemu miastu”: recital fortepianowo-wokalny Gajusza Kęski (fortepian) i Joanny Trafas (sopran)


12 grudnia o godz. 18.00 w ramach cyklu „Artyści swojemu miastu”, jako główni bohaterowie wieczoru przed przemyską publicznością wystąpili: artysta rodem z Przemyśla Gajusz Kęska (fortepian) oraz sopranistka Joanna Trafas. W programie ich występu znalazły się pieśni i utwory fortepianowe Fryderyka Chopina. Artyści zadeklarowali, że swoje honoraria przekazują na cel charytatywny.
„Artyści swojemu miastu” to cykl spotkań, które pozwalają nam podziwiać artystów uznanych w kraju, jak również dobrze znanych za granicą, których życiorysy związane są z naszym miastem. Takie koncerty utwierdzają nas w przekonaniu, że Przemyśl był, jest i będzie ważnym miejscem na mapie Polski. Twórcą tego projektu jest Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Rozpoczęty został 6 marca 2006 roku koncertem w wykonaniu Anny Szałygi, Lesława Żółtego i Norberta Gudeli. Do tej pory odbyło się blisko 20 spotkań z naszymi krajanami.
Gajusz Kęska – (pochodzi z Przemyśla) absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie odbywa studia doktoranckie poświęcone muzyce Karola Szymanowskiego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych. Został dwukrotnie nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki (1999 i 2001). Otrzymał Nagrodę Specjalną Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy) w 2001 roku oraz Nagrodę Specjalną fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" w Amsterdamie w 2005. Występował jako solista w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii i Izraelu. Dokonał nagrań dla polskiego, kanadyjskiego, francuskiego, niemieckiego i portugalskiego radia i telewizji.
Joanna Trafas – sopran, krakowianka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest laureatką Kiwanis Solo Vocal Scholarship Competition (USA, 1997), Konkursu Arii i Pieśni K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1999) oraz Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie (2004). Brała udział w wielu mistrzowskich kursach wokalnych. Współpracuje z Filharmonią Krakowską, Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Posiada w swoim dorobku role operowe, operetkowe. Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej Adriana Konarskiego: „Przerwany Lot” (TVP), „Mała Księżniczka” (Teatr „Capitol”). Jest laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2007.

To ostatnia niedziela
To był naprawdę niezwykły wieczór. To była ostatnia niedziela bieżącego roku na Zamku Kazimierzowskim z twórczością Fryderyka Chopina. W roku, który sygnowany jest jego imieniem i nazwiskiem.
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK uczciło wcześniej Rok Chopinowski czterema imprezami. Pierwsza odbyła się już 16 lutego, a był to koncert z cyklu „Zamkowe Wieczory Muzyczne”. Przemyskiej publiczności zaprezentowali się Mateusz Swoboda (Kanada) – wiolonczela i Janusz Skowron – fortepian. Druga odsłona Roku Chopinowskiego w PCKiN ZAMEK to audycje muzyczne dla szkół, które odbywały się w dniach 29-30 marca. „Chopin jakiego nie znacie” to trzecia impreza z tym wielkim artystą jako głównym bohaterem. Koncert ten był inauguracją roku artystycznego 2010/2011 na Zamku Kazimierzowskim. 3 października odbył się recital wokalno-fortepianowy w wykonaniu Laureatów Konkursu Kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu – Sopot 2010.

Atrakcji co niemiara - za darmo
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zawsze stara się w sposób maksymalny uatrakcyjnić każdą swoją inicjatywę. Tak też było i tym razem i to za darmo, ponieważ wstęp na ten wieczór na Zamku Kazimierzowskim był wolny.
W przerwie koncertu wystąpili aktorzy kilkakrotnie już goszczącego na Zamku Kazimierzowskim Teatru Nikoli z Krakowa. Ich surowcem scenicznym jest pantomima, która nie stwarza barier językowych co skrzętnie wykorzystują uczestnicząc w wielu festiwalach nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Zaprezentowali inscenizację teatralną „Nokturny Chopina”. Jednak to nie wszystko co mieli do zrobienia tego dnia. Przed wejściem na salę widowiskową witali wszystkich gości rozdając na prawo i lewo pantomimiczne ukłony. Na wszystkich przybyłych na Zamek Kazimierzowski czekała jeszcze jedna atrakcja, impreza towarzysząca w postaci wystawy fotograficznej „Pamiątki Chopinowskie ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu autorstwa Jeana- Marca Mosera”.

źródło: PCKiN "Zamek"

JPGNULL

JPGkulczycki_2.jpg

JPGNULL

JPGNULL

JPGkulczycki_1.jpg

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 14-12-2010 15:16
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:32