7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Grand Prix Europejskiego Konkursu NIE WYKLUCZAM.

Zespół uczennic II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu z klasy III b - Dominika Tomaszewska, Anna Merecik i Kamila Jaroch, pod opieką merytoryczną p. Małgorzaty Wilguckiej - został laureatem I. miejsca konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej NIE WYKLUCZAM. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w Brukseli.

Zespół został zaproszony także na XVI. Wielką Galę Integracji w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie." Słabość jest siłą w nas" - zaśpiewała Monika Kuszyńska, w tej chwili już niepełnosprawna wokalistka zespołu Varius Manks, inaugurując Galę. Zaproszeni goście rozbierali symboliczny mur, ustawiony na scenie, a publiczność podziwiała, jak powstawał obraz Stanisława Kmiecika, malującego stopami. Po raz pierwszy Gala Integracji była na żywo relacjonowana w Internecie, na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl. Gospodarze uroczystości, Agata Młynarska i Piotr Pawłowski, mieli okazję za pośrednictwem Internetu kontaktować się z przyjaciółmi stowarzyszenia.

Tegoroczna uroczystość została zorganizowana pod honorowym patronatem Komisji Europejskiej. Rok 2010 jest Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Profesor Jerzy Buzek, który powitał publiczność właśnie za pośrednictwem łącza internetowego, zaznaczył, że ubóstwem i wykluczeniem społecznym zagrożone są w szczególności osoby z niepełnosprawnościami. - Proszę, nie zamykajcie się w czterech ścianach - zaapelował do nich.

Obecny na Gali László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, mówił: "Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym to nie tylko nasz moralny obowiązek, ale także ekonomiczna powinność". Przypomniał także, że 15 listopada tego roku została przyjęta strategia europejska dotycząca niepełnosprawności. Jej celem jest upodmiotowienie osób z niepełnosprawnościami, tak, by mogły w pełni korzystać z przysługujących im praw w zakresie między innymi zatrudnienia, edukacji, opieki zdrowotnej. Zaznaczył także, że Polska jest jednym z głównych beneficjentów środków finansowych UE na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych.

Tradycyjnie przebieg uroczystości urozmaiciły występy znakomitych artystów. Dwa utwory Chopina wykonał niezwykle uzdolniony 15-letni Igor Stawierej. Wystąpił także niewidomy wokalista i muzyk Paweł Ejzenberg, który zachwycił jurorów i publiczność programu Mam Talent. Wśród wykonawców znaleźli się także Urszula, zespół VOX oraz Krzysztof Cugowski. Na pożegnanie wspólnie wykonali oni piosenkę Ryszarda Rynkowskiego "Szczęśliwej drogi już czas".

Więcej informacji na stronach www.niepelnosprawni.pl i www.ec.europa.eu/polska. Zapraszamy szczególnie na tę ostatnią, na której znajdują się szczegóły i zdjęcia z finału konkursu!

Artur Pich
Dyrektor II LO w Przemyślu

JPGGrand Prix Europejskiego Konkursu NIE WYKLUCZAM. (100,68KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 09-12-2010 16:17
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:32