16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN

25 listopada - Koncert zespołu WALK AWAY z okazji 25-lecia działalności tej grupy

Sponsorem koncertu, który odbył się w czwartkowy wieczór w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK była firma INGLOT, która tak jak grupa Walk Away obchodzi 25-lecie istnienia. Jak na podwójny jubileusz przystało, koncert rozpoczął się od słownego wstępu. Rozpoczął Wojciech Inglot, założyciel i właściciel firmy INGLOT. Po nim uprzejmości kontynuował Krzysztof Zawadzki założyciel i „szef” grupy Walk Away. Zakończyła to słowne wprowadzenie Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Część muzyczna to popis umiejętności i jazzowego feelingu. Zespół grał własne utwory. Te nowe jak również te sprzed lat. Wszystkie wywoływały poruszenie na widowni. Niezmiennie tak samo od wielu lat, bo trzeba dodać, że Walk Away grał w „Niedźwiadku” wielokrotnie.


Zespół WALK AWAY powstał w 1985 roku z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego, perkusisty, wówczas studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W pierwszym składzie zespołu brali też udział koledzy Zawadzkiego ze studiów: wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek. Już po kilku miesiącach prób zespół zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym festiwalu „Jazz nad Odrą”, „Klucz do kariery”, czyli główną nagrodę Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Walk Away zagrał też podczas Jazz Jamboree 85, a w dorocznej ankiecie miesięcznika Jazz Forum zdobył tytuł „nowej nadziei”. Od tego momentu Walk Away rozpoczął profesjonalną karierę, koncertując w klubach i na festiwalach w Europie i poza nią. Współpracował z wieloma gigantami muzyki jazzowej z USA między innymi z Bill Evans , Randy Brecker , Eric Marienthal , Mike Stern , Mike Mainieri , Urszula Dudziak.
Na jubileuszową trasę koncertową Krzysztof Zawadzki wybrał te miejscowości, które często odwiedzał i te miejsca, które pozostawiają miłe wspomnienia. Wśród nich znalazł się Klub „Niedźwiadek” w Przemyślu. Do współpracy zaprosił Zbigniewa Jakubka i Adama Wendta, czyli Walk Away występuje w klasycznym pierwotnym składzie z przed 25 lat. Gośćmi specjalnymi Jubileuszu są Bill Evans i Dean Brown. Tego koncertu nie da się zapomnieć.


Grupa Walk Away wystąpiła w składzie:
- Bill Evans – saksofon
- Dean Brown – gitara
- Adam Wendt – saksofon
- Zbigniew Jakubek – keyboard
- Bernard Maseli – wibrafon
- Tomasz Grabowy – gitara basowa
- Krzysztof Zawadzki – perkusja

 

29 listopada 2010 r. – otwarcie wystawy malarstwa Marka Kraussa – „Nikifora warszawskiego” i jego uczniów

Marek Krauss - PIERWSZY W POLSCE NAUCZYCIEL SZTUKI NAIWNEJ


To był nietuzinkowy wernisaż. Główną postacią tego wieczoru był twórca-prymitywista, który tworzył „na oczach przybyłych gości”. Marek Krauss – bo o nim mowa – to 55-letni artysta pochodzący z Warszawy.

Urodził się z porażeniem mózgowym jako syn Reginy z domu Karaś, tancerki zespołu Skolimów i Krzysztofa Kraussa, dziennikarza "Życia Gospodarczego". Kilka lat (1962–1968) spędził w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie. Następnie ukończył w Warszawie podstawową szkołę specjalną (1974) i zawodową szkołę specjalną introligatorską (1977). Jako introligator przepracował dziesięć lat w zakładzie pracy chronionej "Wspólna Sprawa".

W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Od 1995 roku tworzy obrazy pod wpływem warszawskich pejzaży Legionowa, Wawra, Woli i Wołomina. Namalował blisko trzy tysiące obrazów zaprezentowanych na ponad 200 wystawach, w tym również za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych u ponad 350 kolekcjonerów na całym świecie, także w zbiorach Muzeum Sztuki Ludowej Mariana Pokropka w Otrębusach. W Islandii wydano kurierski znaczek pocztowy na którym umieszczono obraz twórcy pt. „Portret właściciela drukarni”.

Od 2010 roku uczy sztuki ART - BRUT w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek w Legionowie. W 2010 roku zorganizował w Warszawie – Międzylesiu ogólnopolski plener malarski pt. „Nikiforia”. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie, Muzeum Historycznym w Przasnyszu, Kinem „Kultura” w Wołominie. Uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych. Uhonorowano go odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Artysta mieszka w Warszawie, a jest wspierany przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

Do wystawy, która czynna jest do 15 grudnia br. dołączone zostały obrazy uczniów warszawskiego Nikifora z Zespołu Szkół Specjalnych w Legionowie.

 

27 listopada 2010 r. – Andrzejki na Zamku: koncert Magdy Navarrete promujący płytę „Iman”

Andrzejkowa sobota 27 listopada 2010 roku na Zamku Kazimierzowskim była naprawdę magiczna. Już w foyer, przed spektaklem, każdy kto zawitał do siedziby Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK” poczuł na własnej skórze”, że „będzie się działo”. Na powitanie wszyscy zostali „poczęstowani” andrzejkowymi sentencjami zapisanymi na malutkich rulonikach. To był pierwszy andrzejkowy element tego wieczoru. Przed rozpoczęciem koncertu można było jeszcze skosztować zdrowych, swojskich jabłek.
Sam koncert rozpoczął się od przywitania i wprowadzenia w atmosferę latynoskiego klimatu przez Renatę Nowakowską Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauk i ZAMEK. Po tym wstępie na scenie wraz z zespołem pojawiła się główna bohaterka tego wieczoru Magda Navarrete. Projekt „Iman”, który zaprezentowała artystka miesza style, epoki, brzmienia, kultury. Łączy bolera z lat 30-tych i elektronikę, flamenco z orientem i Polskę ze światem, tradycję z nowoczesnością i elegancję z szaleństwem. Wprowadza w gorące klimaty latynoskich tańców, seniorit i tequili. Artystka jest pierwszą kobietą na świecie, która opracowała ten nowy trend w muzyce.
Jak się okazało Andrzejki w takich rytmach mogą być naprawdę atrakcyjne. Widownia żywo reagowała na niemal każdy dźwięk płynący ze sceny. Przemyślanie przyjęli Magdę Navarrete bardzo gorąco wyrażając to gromkimi oklaskami.
Po emocjach związanych z koncertem część widzów zeszła do zamkowej Galerii, gdzie odbył się ciąg dalszy andrzejkowej imprezy. Przy jednym ze stolików „urzędowały” cyganki, które w najbardziej z tradycyjnych sposobów przeprowadzały wróżby lejąc rozgrzany wosk przez oczko dużego klucza. Przy drugim stanowisku (stoliku) siedziała wróżka i wszystkim chętnym objaśniała znaczenie ich imion. Wszystkiego można było popróbować racząc się w międzyczasie napojami i słodkościami. Sama gwiazda wieczoru Magda Navarrete również skorzystała z tych andrzejkowych atrybutów zaraz po tym jak już podpisała swoje płyty wszystkich nowo pozyskanym fanom.

MAGDA NAVARRETE to kobieta z pasją, jest ciągle w drodze gdzieś między Warszawą, Madrytem, urugwajskim Montevideo i irlandzkim Galway. Śpiewa bolera, tańczy flamenco, uczy się u największych mistrzów latynoskich gatunków, ale też sama znajduje czas, aby dzielić się wiedzą z innymi prowadząc wokalne i taneczne warsztaty. 3 lata temu wydała pierwszą płytę „Chili”ze swoim zespołem Noche de boleros. Dziś znalazła w końcu czas, aby nagrać album pod własnym nazwiskiem – IMAN.

Skład zespołu:
- Magda Navarrete - vocal, taniec
- Marcin Świderski - sax, syntezatory, gitara, flet
- Łukasz Dmochewicz "Samba" - perkusja
- Artur Bogusławski - piano, syntezatory
- Michał Przybyła – bas

 

26 listopada 2010 r. – koncert Huberta Bisto z zespołem

Piątkowy wieczór 26 listopada 2010 roku na Zamku Kazimierzowskim rozpoczął się w sposób bardzo przyjemnie zaskakujący. Wszyscy, którzy przybyli na koncert Huberta Bisto otrzymali w prezencie płytę „Hubert Bisto śpiewa Bukartyka”, krążek, którego zawartość, ale oczywiście na żywo prezentował na zamkowej scenie artysta. Jednak głównym celem tego występu była promocja nowego albumu piosenkarza rodem z Rzeszowa zatytułowanego „Ślady”. Koncert - jak większość imprez Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK - zapowiedziała Renata Nowakowska Dyrektor tej instytucji. Po występie, w zamkowym foyer Hubert Bisto podpisywał swoją płytę wszystkim, którzy chcieli mieć krążek uwiarygodniony autorskim autografem. Było ich naprawdę wielu.
Koncert, podobnie jak płyta, od pierwszych dźwięków nie pozostawiał złudzeń - jest to produkt ambitny nie tylko ze względu na literacką stronę Poety Bukartyka, ale także różnorodność brzmień samego wokalu. W zamyśle album ma zastanawiać i stawiać słuchacza nie tylko w roli biernego odbiorcy, ale także uczestnika wydarzeń. To wszystko zostało zrealizowane z charakterystycznym dla Huberta Bisto dystansem do siebie, pokorą wobec odbiorcy i subtelnością sceniczną. Publiczność doceniając to „zmusiła” artystę do pozostania na scenie nieco dłużej i zaśpiewania bisów.


Hubert Bisto - (wokal) wystąpił z zespołem w składzie: Seweryn Krzysztoń – perkusja, Tomasz Drachus – klawisze, Jakub Szturm – gitara, Mateusz Fudali – bass, Paweł Bartłomiejczuk – konga


Hubert Bisto urodził się w 1980 roku w Rzeszowie. Śpiew ma dosłownie we krwi. Zadebiutował udanie w wieku sześciu lat na deskach rzeszowskiego Domu Kultury. Rodzice dostrzegli talent dziecka i wysłali go na profesjonalne lekcje śpiewu.
W wieku 15 lat przenosi się wraz z rodzicami do Ciechocinka, gdzie poznaje Sławomira Małeckiego, gitarzystę zespołu "Zdrowa Woda", który zaraża go miłością do bluesa. W 1995 roku występuje pod jego kierunkiem na Festiwalu w Koninie, gdzie "Sen o Wiktorii" z repertuaru grupy "Dżem" daje mu miejsce w finale za sprawą głosu samego Mietka Szcześniaka.
W 1996 roku postanawia nauczyć się gry na fortepianie. Rok później dokonuje pierwszych nagrań dla wytwórni Laser Sound, do których pisze własne teksty. Zdobywa lokalną sławę piosenką "Kara za Grzechy", która przez sześć tygodni króluje na liście przebojów Radia Bytom. Zaczynają się pierwsze solowe występy, na których Hubert śpiewa własne piosenki, oraz ulubione standardy polskie i zagraniczne.
2001 rok przynosi udział w telewizyjnym programie TVN "Droga do Gwiazd", gdzie z powodzeniem śpiewa piosenkę "Tacy sami" z repertuaru zespołu "Lady Pank". Rok później jedzie do szwedzkiej Karlskrony gdzie wygrywa "Festiwal Młodych Wokalistów Jazzowych" brawurową wersją standardu "Summertime". Fanom muzyki w Warszawie daje się poznać legendarnym już koncertem w klubie "Ground Zero", który wiele rozgłośni radiowych uznało za duże wydarzenie muzyczne roku.
W 2003 roku koncertuje w Berlinie, Holandii i Białorusi. W 2004 roku dostaje się do dwudziestki finalistów przesłuchań do koncertu "Debiuty" Festiwalu w Opolu. Z końcem 2005 roku bierze rozbrat z działalnością sceniczną i koncertową. Nieoczekiwane zaproszenie na dwa koncerty do Wiednia uznaje za dobry pretekst do powrotu na scenę, a wyprawa do Austrii owocuje aż 20 koncertami w całym kraju od Wiednia po Salzburg. Szczególnie gorąco przyjmowano tam "Adagio" Tomaso Albiniego.Bardzo udany występ w czerwcu 2008 roku na rzeszowskim rynku dla ponad 10 tysięcy ludzi zaowocował zaproszeniem do nagrania płyty sfinansowanej przez Polskie Radio Rzeszów. Płyta "Muzyczne Barwy Podkarpacia" rozchodzi się w 20 tysiącach egzemplarzy. Wcześniejsze koncerty w Austrii przynoszą zaproszenie do występu na Festiwalu "Junge Talente" w Wiedniu. W finale 17 września w Wiedniu "Adagio" pokonuje propozycje 21 artystów z całej Europy. Hubert Bisto zdobywa nagrodę "Grand Prix". Po takim sukcesie pada propozycja nagrania niemieckojęzycznej płyty w Austrii, ale koliduje to już z planami dotyczącymi polskiego rynku.
Właśnie wtedy powstaje piosenka "Time", która wprawdzie nie wchodzi do finału konkursu Eurowizji, ale osiąga zawrotny sukces internetowy i dotychczas odsłuchało jej 85 tysięcy ludzi!!!
Dobra passa trwa i w lutym 2009 na wspólnym koncercie w Rzeszowie Hubert Bisto śpiewa "Dumkę na dwa serca" z Edytą Górniak, co spotyka się z owacją na stojąco.
Z okazji Mistrzostw Świata w Łucznictwie odbywających się w Rzeszowie, Hubert Bisto nagrywa utwór "Bo warto wierzyć" i wykonuje go podczas ceremonii otwarcia tych zawodów.
Jako, że na koncertach zawsze ciepło przyjmowano piosenkę "Durna miłość" dochodzi do spotkania z jej autorem, znanym poetą Piotrem Bukartykiem. Efektem tego spotkania jest debiutancki album "Hubert Bisto śpiewa Bukartyka". O wysokim poziomie albumu świadczy fakt zgłoszenia go do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej - "Fryderyki 2010" w kilku kategoriach.


źródło: PCKiN "Zamek"

JPGOtwarcie wystawy malarstwa Marka Kraussa

JPGkoncert Huberta Bisto z zespołem

JPGkoncert Huberta Bisto z zespołem

JPGWalk Away w Klubie "Niedźwiadek"

JPGWalk Away w Klubie "Niedźwiadek"

JPGWalk Away w Klubie "Niedźwiadek"

JPGAndrzejki na Zamku: koncert Magdy Navarrete

JPGAndrzejki na Zamku: koncert Magdy Navarrete

JPGkoncert Huberta Bisto z zespołem

JPGAndrzejki na Zamku: koncert Magdy Navarrete

JPGWalk Away w Klubie "Niedźwiadek"

JPGOtwarcie wystawy malarstwa Marka Kraussa

JPGWalk Away w Klubie "Niedźwiadek"

Opublikował:  | Data publikacji: 29-11-2010 15:46
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:32