Mniejszości narodowe i etniczne
Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Każda osoba należąca do mniejszości ma prawo do swobodnej decyzji o traktowaniu jej jako osoby należącej bądź też nienależącej do mniejszości, a wybór taki lub korzystanie ze związanych z tym wyborem praw nie pociąga za sobą jakichkolwiek niekorzystnych skutków.
Nikt nie może być obowiązany, inaczej niż na podstawie ustawy, do ujawnienia informacji o własnej przynależności do mniejszości lub ujawnienia swojego pochodzenia, języka mniejszości lub religii.
Nikt nie może być obowiązany do udowodnienia własnej przynależności do danej mniejszości.
Osoby należące do mniejszości mogą korzystać z praw i wolności wynikających z zasad zawartych w niniejszej ustawie indywidualnie, jak też wspólnie z innymi członkami swojej mniejszości.
Zabrania się dyskryminacji wynikającej z przynależności do mniejszości.
oraz o języku regionalnym
-
Mniejszości narodowe i etniczne - Wiadomości ogólne
12-11-2010 12:26
Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie mniejszości narodowych i etnicznych jest ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Ustawa zawiera definicję mniejszości narodowych i etnicznych, jak również wprowadza między innymi możliwość używania języka mniejszości ...
- Mniejszości narodowe i etniczne - organizacje pozarządowe 05-06-2015 10:26
Modyfikował: Łukasz Palko | Data modyfikacji: 05-06-2015 10:18