10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl obchodzi w Paderborn Święto Niepodległości Polski

Jak co roku, tradycyjnie Towarzystwo Przyjaźni Paderborn/Przemyśl świętuje u siebie Dzień Niepodległości Polski. W tym roku uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 06 listopada br. a członkowie, sympatycy Towarzystwa oraz zaproszeni goście spotkali się w Restauracji „Zu den Fischteichen”, aby świętować nasze polskie święto narodowe. Zebranych gości powitała Heidi Wernerus-Neumann – Prezes Towarzystwa i Honorowa Obywatelka Miasta Przemyśla i przekazała słowa pozdrowienia oraz życzenia od Roberta Chomy Prezydenta Miasta Przemyśla. Podczas spotkania podano gościom typową polską potrawę – pieczoną gęś, a w trakcie spotkania śpiewano polskie piosenki. W programie nie zabrakło również wykładu nt historii Polski i naszych zwyczajów. W spotkaniu wzięło udział ok. 110 osób m.in. Heinz Paus – Burmistrz Miasta Paderborn.
Przy tej okazji w niemieckiej lokalnej gazecie „Paderborn Am Sonntag” ukazał artykuł nt współpracy między Paderborn i Przemyślem.


TŁUMACZENIE ARTYKUŁU

Wspaniale funkcjonująca współpraca ponad granicami

Paderborn. Kiedy sąsiedzi mieszkają „drzwi w drzwi”, to zwykle wiedzą o sobie prawie wszystko. Dobrze się znają i mogą mieć do siebie zaufanie. W przypadku krajów sąsiadujących nie jest to już tak oczywiste. Jednak gdy ludzie każdego z tych krajów wzajemnie nawiązują kontakty, to wzbogacają wymianę swoich kultur. Tak myślą politycy.
Natomiast ludzie w zasadzie chcą czegoś więcej: wzajemnie sobie pomagać (jeśli jest to konieczne), nawiązywać kontakty międzyludzkie, przełamywać uprzedzenia i zawierać przyjaźnie.
Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl jest „żywym” dowodem na to, jak wiele radości może sprawiać porozumienie między narodami. Co roku odbywa się wiele spotkań i wizyt, zarówno
o charakterze oficjalnym jak i prywatnym. Inicjatorką wielu z nich razem z Towarzystwem, jak zawsze organizowanych z sercem i zrozumieniem, jest Heidi Wernerus-Neumann, Honorowa Obywatelka Miasta Przemyśla.
Za pośrednictwem „Paderborn Am Sonntag” mieszkanka Paderborn informuje o początkach powstania Towarzystwa Przyjaźni: „Wszystko zaczęło się od tego, że przedstawiciele władz polskich szukali niemieckiego miasta partnerskiego. Miasta, które miało pasować do ich miasta”. Przemyśl jest siedzibą biskupa, dokładnie tak jak Paderborn - to było jedna cecha wspólna. Wiele innych podobieństw pojawiło się w późniejszych latach. „W 1993 r. została podpisana umowa między miastami”, wspomina Heidi Wernerus-Neumann. Na początku doszło do kontaktów między politykami „Nie było to łatwe, ale ludzie byli bardzo serdeczni i tak się starali że zaraz wszyscy poczuliśmy się dobrze” - wspomina Heidi Wernerus-Neumann spotkanie sprzed ponad 15 laty. Mimo tego zebrała garstkę zaangażowanych, żeby założyć Towarzystwo Przyjaźni. Tymczasem do Towarzystwa należy już wiele zainteresowanych osób albo o korzeniach polskich albo śląskich lub tych, którzy są zainteresowani Polską – sąsiadem. „Integracja nie jest dla nas pojęciem obcym”, podkreśla Prezes Towarzystwa, Heidi Wernerus-Neumann. Raz w miesiącu zaprasza na stałe spotkania w celu wymiany poglądów. Organizuje się wspólne wyprawy, oczywiście święta, różnego rodzaju wymianę grup np. kulturalną, ośrodków pomocy społecznej, grup policjantów i pielęgnuje się kontakty prywatne. Towarzystwo zajmowało się pośrednictwem w znalezieniu miejsc i opieką nad ponad 200 opiekunkami Au-pair. Szczególnie Towarzystwu leży na sercu transport pomocy, który raz w roku jest organizowany do Polski i składa się z odzieży i zabawek. Ciągle jeszcze te towary są mile widziane, a na początku potrzeby były ogromne. „Ośrodek dla niepełnosprawnych, który wspieramy, był w 1995 r. właściwie ruiną”, wspomina Heidi Wernerus-Neumann. W wyniku spontanicznej akcji grupa z Paderborn zakupiła w Przemyślu pięknie ozdobione pisanki wielkanocne i sprzedała te dekoracyjne przedmioty na ulicy Westernstraße. Zebrana w ten sposób kwota 4500 marek została przeznaczona jako darowizna pieniężna – zaczątek pod renowację Ośrodka. Co roku w styczniu grupa dzieci „Heide – Kids - Girls” tańczy na rzecz niepełnosprawnych dzieci w Przemyślu. Mimo, że Paderborn i Przemyśl dzieli imponująca odległość – 1250 km, to odbywają się regularne, wzajemne wizyty.

Planowana jest dłuższa podróż do Polski

W przyszłym roku ponownie planowany jest dłuższy wyjazd nad polsko-ukraińską granicę, cieszy się Heidi Wernerus-Neumann, która nazywana jest przez swoich polskich przyjaciół i znajomych „panią Heidi” i która za szczególne zaangażowanie na rzecz porozumienia między narodami między Polską i Niemcami została uhonorowana wysokim polskim odznaczeniem (porównywalnym z naszym Federalnym Krzyżem Zasługi). Już ponad 45 razy sympatyczna mieszkanka Paderborn była w polskim mieście partnerskim. W swojej westfalskiej ojczyźnie regularnie uczy się języka polskiego. Swoją znajomość języka obcego wykorzystała kilka razy „przede wszystkim przy karcie dań”, śmieje się Heidi Wernerus-Neumann i przy myślach dotyczących bigosu, pierogów lub barszczu. A propos polskich kulinariów. Szczególnym wydarzeniem w rocznym kalendarzu świąt Towarzystwa jest uroczysty posiłek z okazji polskiego święta narodowego (11 Listopada). Członkowie i goście spotykają się, żeby spróbować pieczoną gęś z czerwona kapustą. Zwieńczeniem posiłku jest wyśmienita wódka – oczywiście z Przemyśla, a potem według starego polsko-niemieckiego obyczaju prawdziwe świętowanie i śpiewanie. Jeśli ktoś chciałby wziąć kiedyś udział w posiłku z pieczonej gęsi, powinien się wcześniej skontaktować z Heidi Wernerus-Neumann, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Również na pytania dotyczące turystycznych możliwości Przemyśla oraz innych spraw związanych z Towarzystwem chętnie odpowie Heidi Wernerus-Neumann, ponieważ jej dom jest poniekąd gościnnym miejscem spotkań Towarzystwa.

Opr. Iwona Liweń
Wydział Kultury, Promocji i Turystyki

PDFPobierz Oryginalną wersję artykułu (442,61KB)

JPGTłumaczenie artykułu w rozwinięciu informacji. (362,40KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 10-11-2010 14:16
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:32