"W hołdzie Janowi Pawłowi II"

15 października 2010 r. - „W hołdzie Janowi Pawłowi II „ - koncert w wyk. młodych artystów z Przemyśla oraz meksykańskich trubadurów

Dziesiąty Dzień Papieski w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK uczczony został na Zamku Kazimierzowskim programem poetycko-muzycznym w wykonaniu solistów oraz grupy dziecięcej z Klubu Garnizonowego w Przemyślu pod kierunkiem Elżbiety Bernatek oraz występem meksykańskich trubadurów w programie pt. „Pieśni z wybrzeża Oaxaca".


Dzień Papieski, który przeżywamy corocznie, za każdym razem obchodzony był pod innym hasłem. W minionych latach, począwszy od roku 2001 towarzyszyły nam słowa: „Pontyfikat Przełomów”, „Jan Paweł II - Świadek Nadziei”, „Jan Paweł II - Apostoł Jedności”, „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”, „Jan Paweł II - Orędownik Prawdy”, „Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia”, „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka”. „Jan Paweł II - Wychowawca Młodych", „Jan Paweł II – Papież wolności”. Tegoroczny jubileuszowy X Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.
Zamkowy koncert rozpoczęła od przywitania gości Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Po tym wprowadzeniu na scenę wkroczyli przemyscy artyści i po raz kolejny udowodnili, że potrafią przygotować program artystyczny na każda okazję. Wszyscy - starsi, młodsi i najmłodsi z Klubu Garnizonowego w Przemyślu podeszli do występu z pełną powaga i zaangażowaniem za co nagradzani byli gromkimi brawami.
Druga część wieczoru poświęconego pamięci Papieża Polak upłynęła przy występie trubadurskiego duetu muzyków z Meksyku, ze stanu Oaxaca: ojca - Fernando Amaya i syna - Fernando Escobar. Projekt ten sfinansowany został przez Ambasadę Meksyku, a opowiedział o tym i sylwetki meksykańskich gości przybliżył dr Paweł Trefler – politolog i latynoamerykanista.
Fernando Amaya to oaxaqueński kompozytor, poeta i autor bajek. Pracował jako sternik, a obecnie jest nauczycielem hiszpańskiego i dyrektorem szkoły. Współpracuje z wieloma muzykami i poetami z całego stanu Oaxaca. Jest także mentorem dla młodszego pokolenia muzyków, tych którzy dopiero co zaczynają swoje artystyczne życie. Jego bolera, paseos, sony i ballady do swojego repertuaru koncertowego włączają inni artyści.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

JPG"W hołdzie Janowi Pawłowi II" (81,98KB)

JPG"W hołdzie Janowi Pawłowi II" (85,46KB)

JPG"W hołdzie Janowi Pawłowi II" (75,78KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 18-10-2010 12:08 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 25-01-2011 13:31

Na skróty