10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pułkownik Xavier Pierson w Przemyślu

Od poniedziałku 11 października w naszym mieście przebywał na zaproszenie Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, płk Xavier Pierson Dyrektor Muzeum Memoriału w Verdun we Francji. Jego pobyt był wynikiem sierpniowej wizyty przedstawiciela Związku Józefa Fila we Francji w sierpniu tego roku oraz niedawnego spotkania przemyskiej delegacji we włoskim Udine – wszystkie te spotkania miały na celu przygotowanie trójstronnej współpracy tych trzech bogatych w pierwszo wojenną historię ośrodków.
Pułkownik Pierson zwiedził nie tylko miasto, a także oczywiście wybrane forty Twierdzy Przemyśl. 13 października w siedzibie Związku odbyła się konferencja prasowa, w której obok gościa wzięli udział Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Lucjan Fac Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Fortecznych Twierdzy, Józef Fil reprezentujący Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, pełniący jednocześnie funkcję tłumacza. Na początku uczestnicy spotkania w Udine przekazali relację z niedawnego pobytu w tej włoskiej miejscowości.
Płk X. Pierson. zadeklarował pomoc w promocji Twierdzy Przemyśl. Chce również pomagać w pozyskiwaniu środków na jej rewitalizację i budowę muzeum historycznego podobnego jak w Verdum. W planach są także wspólne polsko-włosko-francuskie seminaria, konferencje i wymiany naukowe, a także utworzenie Centrum Studiów i Poszukiwań Historycznych. Zdaniem Piersona, istnieje możliwość pozyskania na te cele dużych pieniędzy z Unii Europejskiej. Pułkownik jest pod ogromnym wrażeniem obiektów Twierdzy Przemyśl i ma pomysł jak je ożywić tworząc wielki produkt turystyczno-historyczny o znaczeniu europejskim. W pierwszym etapie planujemy wymianę wystaw o tematyce fortecznej i przygotowanie porozumienia dotyczącego zakresu trójstronnej współpracy. Porozumienie to będzie gotowe do podpisania w styczniu 2011 roku.

 

Wystąpienie pułkownika X. Piersona

 

źródło: Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl

JPGPułkownik Xavier Pierson (54,67KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 14-10-2010 15:17
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:31