10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wizyta przedstawicieli Zakładu Usług Komunalnych z Przemyśla w partnerskim Paderborn

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl i jego Prezesa Heidi Wernerus-Neumann, doszło do nawiązania kontaktów między niemieckim Zakładem Wywozu Odpadów i Oczyszczania Miasta Paderborn („ASP”), a Zakładem Usług Komunalnych w Przemyślu. Na zaproszenie Dyrektora Zakładu Reinharda Nolte w dniach 22-24.09 br. w Paderborn przebywała kilkuosobowa delegacja z naszego Zakładu wraz z Kierownikiem Zdzisławem Markiem.
Przemyska delegacja została niezwykle serdecznie i gościnnie przyjęta zarówno przez niemieckich kolegów „po fachu’ jak również przez Heidi Wernerus-Neumann. W pierwszym dniu wizyty honory gospodarza sprawował Zastępca Burmistrza Miasta Paderborn Dietrich Honervogt.
W czasie pobytu delegacja zwiedziła trzy zakłady zajmujące się utrzymaniem czystości oraz gospodarką odpadową w okręgu Paderborn zamieszkałym przez ok. 300 tys. mieszkańców. Między innymi: firmę ASP (Der Abfallentsorgungs- und Stadtreinigungsbetrieb Paderborn), zajmującą się odbiorem odpadów i oczyszczaniem miasta, a także prowadzącą miejskie parkingi. W trakcie wizyty zapoznano się ze strukturą zakładu i systemem odbioru odpadów z podziałem na pojemniki dla osobnych kategorii odpadów. Zaprezentowano także robiący duże wrażenie, tabor samochodowy, a na koniec punkt do selektywnej zbiórki odpadów, do którego mieszkańcy miasta mogą dowozić posegregowane pewne kategorie odpadów.
Kolejnym odwiedzonym miejscem była Firma Stratmann z sąsiedniego Brilon. Właściciel przedsiębiorstwa podczas oprowadzania po zakładzie opowiedział historię jego powstania, w dalszej kolejności zaprezentował kompostownię i przedstawił część zakładu wyposażoną w linię do segregacji surowców wtórnych. Na koniec delegacja zwiedziła firmę Pader Entsorgung GmbH & Co.KG. Zakład posiada potężną linię do przerobu odpadów przemysłowych na paliwo alternatywne, z którego korzystają okoliczne cementownie. Zapoznano się również z funkcjonowaniem zewnętrznej kompostowni pryzmowej oraz składowiskiem dla odpadów nie nadających się do jakiegokolwiek przetworzenia.
Delegacja była pod dużym wrażeniem „niemieckiego” ładu i porządku oraz edukacji
i świadomości mieszkańców Paderborn, którzy przestrzegają zasad selektywnej zbiórki odpadów, dzięki temu niemiecki system segregacji odpadów może służyć za wzór innym miastom. Podobne wzorce zachowań i rozwiązania niemieckich kolegów ZUK będzie starał się wdrażać na naszym terenie.
Rewizyta nowych „przyjaciół z branży odpadowej” przewidywana jest na maj 2011r.tekst i zdjęcia: Zakład Usług Komunalnych

JPGSkładowisko odpadów (111,55KB)

JPGKompostownia (85,01KB)

JPGKontenery (97,11KB)

JPGSortownia odpadów (102,03KB)

JPGPrzemyska delegacja wraz z gospodarzami w ASP (98,84KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 07-10-2010 16:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:31