12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapowiada się interesująca, trójstronna współpraca trzech Twierdz

Na zaproszenie Roberto Machella Przewodniczącego Military Historical Center, w dniach 1 – 3 października br. we włoskim Udine przebywała delegacja z naszego miasta, reprezentująca Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz władze miasta. W imieniu Roberta Chomy Przewodniczącego Zarządu Związku w spotkaniach uczestniczył Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, któremu towarzyszyli Przewodniczący Zgromadzenia Związku Lucjan Fac oraz reprezentant Związku Józef Fil.
Działające w Udine Military Historical Center zajmuje się zagospodarowaniem włoskich i austriackich umocnień z I wojny światowej w tym rejonie. Gospodarze zaprezentowali swoje osiągnięcia w tym względzie, oprowadzając naszą delegację po umocnieniach oraz cmentarzach wojennych, na których można znaleźć także wiele polskich mogił. Mogą się także poszczycić bardzo szeroką i udaną współpracą z różnymi środowiskami, np. z samorządami lokalnymi, szczególnie w odniesieniu do cmentarzy wojennych, czy z branżą hotelową i gastronomiczną. Jako pierwszy wspólny projekt proponują wymianę ekspozycji związanych z I wojną światową – obecnie w Udine można oglądać wystawę z Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun.
Jednym z punktów programu wizyty w Udine było także spotkanie w siedzibie rządu regionalnego z Ministrem Roberto Molinaro odpowiedzialnym za edukację, kulturę i sprawy społeczne. W trakcie tych rozmów padła m.in. bardzo interesująca propozycja nawiązania trójstronnej współpracy z Muzeum Historycznym Twierdzy Verdun we Francji, kierowanym przez płk Xavier’a Pierson’a - z którym w sierpniu br. rozmowy prowadził w imieniu Związku Gmin Fortecznych Józef Fil. Formalne nawiązanie współpracy trzech ośrodków ma nastąpić w styczniu 2011 roku, kiedy to planowane jest w Przemyślu oficjalne podpisanie porozumienia. Udział w tej uroczystości mają wziąć m.in. Europarlamentarzyści z Polski, Francji Włoch. Samo porozumienie będzie dotyczyć wspólnej promocji na forum Europy, wymiany turystycznej, oczywiście także wymiany doświadczeń w zakresie zagospodarowania umocnień, a także wspólnego pozyskiwania funduszy.
Już wkrótce, bo 11 października br. spodziewana jest w Przemyślu wizyta wspomnianego płk Xavier’a Pierson’a, z którym rozmowy prowadzić będzie Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz członkowie Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

tekst: Witold Wołczyk
zdjęcia: Dariusz Iwaneczko

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (74,16KB)

JPGAustro - Węgierski Cmentarz wojenny (88,57KB)

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (74,16KB)

JPGAustro - Węgierski Cmentarz wojenny (88,57KB)

JPGWizyta w Udine (100,05KB)

JPGWizyta w Udine (81,96KB)

JPGCmentarz wojenny (158,06KB)

JPGJedno z miejsc pamięci (144,93KB)

JPGPolskie ślady pośród nagrobków (150,16KB)

JPGEkspozycja pierwszowojenna (98,88KB)

JPGJedno z miejsc pamięci (136,49KB)

JPGWizyta w Udine (143,79KB)

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (103,76KB)

JPGWizyta w Udine (122,78KB)

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (76,52KB)

JPGJedno z miejsc pamięci (99,15KB)

JPGSpotkanie w siedzibie rządu regionalnego (105,64KB)

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (85,67KB)

JPGJedno z miejsc pamięci (100,84KB)

JPGSpotkanie w siedzibie rządu regionalnego (91,42KB)

JPGWizyta w Udine (142,47KB)

JPGWizyta w Udine (143,78KB)

JPGUmocnienia w pobliżu Udine (110,74KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 07-10-2010 09:04
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:31