18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z imprez PCKiN

3 października 2010 r. - otwarcie wystawy fotografii Jacka Świętochowskiego „szczyptę Azji i szczyptę Afryki”

Wernisaż wystawy fotografii Jacka Świętochowskiego „ szczyptę Azji i szczyptę Afryki” jak większość tego typu imprez organizowanych przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki odbył się w Galerii Zamku Kazimierzowskiego.


Autor prezentowanych prac mieszka w Przemyślu od 1984 roku. Jest znanym lekarzem pediatrą, co w pewnej mierze tłumaczy tak liczne przybycie gości na wernisaż. Znany i ceniony lekarz, to wszyscy wiedzieli, ale że tak utalentowany fotografik – to pewnie było zaskoczenie dla wielu. Swoją przygodę z fotografią bardziej na poważnie rozpoczął osiem lat temu. Na początku były to zdjęcia zabytków architektury Przemyśla i okolic. Otrzymane wyróżnienia i nagrody na ogólnopolskich konkursach fotograficznych zachęciły Jacka Świętochowskiego do podjęcia tematów związanych z krajobrazami i ludźmi. W 2009 roku za zdjęcia do ogólnopolskiego konkursu fotograficznego o dzieciach niepełnosprawnych otrzymał druga nagrodę. Prace prezentowane na wystawie „szczyptę Azji, szczyptę Afryki…” są zapisem z podróży. Przedstawiają ludzi i krajobrazy. Pewną ciekawostką jest to, że przemyski lekarz fotografuje tradycyjnymi, analogowymi aparatami na błonę fotograficzną, co z pewnością nie ułatwia mu pracy.
Wystawa czynna będzie do końca października br.

3 października 2010 r. - RECITAL WOKALNO-FORTEPIANOWY w wyk. Laureatów Konkursu Kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu – Sopot 2010


Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, a także z okazji obchodzonego Roku Chopinowskiego, na zamkowej scenie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wystąpili laureaci Konkursu Kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu Sopot 2010. Koncert otworzyła i wszystkich przybyłych przywitała Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

Letnia Akademia Śpiewu łączy w sobie cechy kursów mistrzowskich i konkursu wokalnego. Z grona kilkudziesięciu uczestników Akademii wyłonionych zostaje kilku laureatów, którzy mogą liczyć na wsparcie promocyjne ze strony agencji artystycznej Impressio Art Management, co na początku kariery artystycznej jest wartością nie do przecenienia. Taka właśnie była droga na Zamek Kazimierzowski Agaty Schmidt (mezzosopran), Tarasa Kuzmycha (baryton) i Bartłomieja Weznera (fortepian), którzy są tegorocznymi laureatami Konkursu Kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu – Sopot 2010.
Twórczynią agencji artystycznej Impressio Art Management jest laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, wykładowca, profesor Gdańskiej Akademii Muzycznej, sopranistka Bożena Harasimowicz. Referencje dla młodych artystów od tak znaczącej postaci gwarantują widzom sceniczne przeżycia najwyższych lotów. Tak też było podczas niedzielnego koncertu na Zamku Kazimierzowskim, a obchodzony Rok Chopinowski niejako wymusił program tych artystycznych popisów. Znalazły się w nim pieśni i utwory fortepianowe Fryderyka Chopina.
Dodatkową atrakcją tego wieczoru była zapowiedź, a właściwie opowieść o tym co za chwilę nastąpi, w wykonaniu samej Bożeny Harasimowicz. Wyjątkowość ta polegała na tym, że artystka robiła to dopiero po raz drugi. Tak więc wszyscy, którzy zasiedli na sali widowiskowej PCKiN ZAMEK mogli się poczuć wyróżnieni.
Recitalowi towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Jeana Marca Mosera „Pamiątki Chopinowskie” ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Agata Schmidt (mezzosopran) edukację muzyczną rozpoczęła w 1991 w PSM im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec. W 2004 roku ukończyła PSM II stopnia w klasie skrzypiec. Jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak i Violetty Narywskiej (2010).
Taras Kuzmych (baryton) urodził się 14 marca1983 roku w Iwankowie na Ukrainie. Ukończył studia wyższe w Narodowej Akademii Muzycznej im. Lysenki we Lwowie na Wydziale Instrumentów Ludowych uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie bandury profesora Ludmyly Posikiry (2007 r.). W tym samym roku został przyjęty na czwarty rok Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Moniuszki w Gdańsku (klasa śpiewu solowego prof. Piotra Kusiewicza). W 2009 roku ukończył studia na tej uczelni uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
Bartłomiej Wezner (fortepian) urodził się w 1981 roku w Nysie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2000. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz.
źr

zdjęcia i tekst: PCKiN "Zamek"

JPGWystawa fotografii Jacka Świętochowskiego

JPGWystawa fotografii Jacka Świętochowskiego

JPGWystawa fotografii Jacka Świętochowskiego

JPGRecital wokalno - fortepianowy

JPGWystawa fotografii Jacka Świętochowskiego

JPGRecital wokalno - fortepianowy

JPGRecital wokalno - fortepianowy

Opublikował:  | Data publikacji: 05-10-2010 10:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 25-01-2011 13:31