23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapowiedzi i relacje z imprez PCKiN

3 października (niedziela), godz. 18.00

RECITAL WOKALNO-FORTEPIANOWY z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w wyk. Laureatów Konkursu kameralistyki Wokalnej w ramach Letniej Akademii Śpiewu – Sopot 2010
(Zamek Kazimierzowski) – wstęp wolny
Org.: PCKiN ZAMEK

W programie pieśni i utwory fortepianowe Fryderyka Chopina.

Wystąpią: Agata Schmidt - mezzosopran, Taras Kuzmych - baryton, Bartłomiej Wezner - fortepian

Agata Schmidt (mezzosopran) edukację muzyczną rozpoczęła w 1991 w PSM im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie skrzypiec. W 2004 roku ukończyła PSM II stopnia w klasie skrzypiec. Jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak i Violetty Narywskiej (2010). Brała udział w Mistrzowskich Kursach Wokalnych : Teresy Żylis- Gary, Urszuli Kryger, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Aliny Garancy, Macieja Witkiewicza, Marka Rzepki, Matjaza Robavsa oraz Kursach Kameralistyki Wokalnej Ewy Pobłockiej, Jerzego Marchwińskiego i Michela Lehmana, Elli Susmanek. W roku 2003 zadebiutowała z Toruńską Orkiestrą Kameralną na estradzie Dworu Artusa w Toruniu, w 2010 roku na estradzie Filharmonii Pomorskiej (IX Symfonia Beethovena, koncert dyplomantów). Debiut sceniczny w 2007 r. w Operze Nova w Bydgoszczy w studenckim przedstawieniu Czarodziejski Flet W. A. Mozarta. W trakcie trwania studiów brała także udział w studenckich prezentacjach operowych na Studenckim Festiwalach Operowym: Dido and Aeneas H. Purcella (Dido, Sorceress), Jasia i Małgosi E. Humperdincka (Jaś), Suor Angelica G. Pucciniego (Zelatrice), oraz teatralnych. W swoim repertuarze ma liczne dzieła oratoryjne m. in.: Stabat mater J. Haydna, Stabat mater G. B. Pergolesiego, Pasja wg Św. Jana J. S. Bacha, z którymi koncertuje z zespołem muzyki dawnej Illo tempore z Bydgoszczy. Na co dzień współpracuje z pianistą - Bartłomiejem Weznerem. Duet ten wciąż powiększa swój repertuar kameralny i niejednokrotnie doceniony został na konkursach i festiwalach. Agata Schmidt otrzymała następujące nagrody: II miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz Nagroda Specjalna Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi (2009); III miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010); Nagroda Specjalna za najlepszą interpretację pieśni F. Chopina oraz wyróżnienie 2. Letniej Akademii Śpiewu (2010); Wyróżnienie Jury na VIII Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie (2007); Nagroda za najlepszą interpretację pieśni P. Czajkowskiego w Międzyuczelnianym Konkursie "W kręgu muzyki Słowiańskiej" w Katowicach (2008); Wyróżnienie na Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2008).

Bartłomiej Wezner (fortepian) urodził się w 1981 roku w Nysie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2000. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. Z powodzeniem realizuje się w różnych dziedzinach pianistyki. Jako solista zdobył Nagrodę Specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004) oraz Wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Janáčka w Brnie (2008, Czechy). Uczestniczył w V Międzynarodowym Konkursie Isidor Bajič Piano Memorial w Nowym Sadzie (II etap – dyplom), (2010, Serbia). W 2006 roku otrzymał stypendium fundacji Piano Texas Festival and Academy w Fort Worth (USA). Podczas festiwalu wystąpił na szeregu recitali oraz brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Piotra Palecznego, Andrea Bonatty, Támása Ungára. Był zaproszony na specjalny kurs muzyki kameralnej prowadzony przez Maestro Janosa Starkera oraz ENSŌ String Quartet. Uczestniczył w Paderewski Piano Academy, kursie mistrzowskim z profesorami Andrzejem Jasińskim i Ilją Schepsem oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, odbywającym się w Pałacu w Ostromecku (2010). Swoje zainteresowania i zdolności rozwija także w dziedzinie muzyki kameralnej (zarówno instrumentalnej, jak i wokalnej), odnotowując na tym polu liczne sukcesy. W duecie z Agatą Schmidt (mezzosopran) został laureatem III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2010). W listopadzie 2007 roku zdobył nagrodę dla najlepszego pianisty podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie. W podobny sposób został wyróżniony w lutym 2008 roku na Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu muzyki słowiańskiej w Katowicach, oraz w 2009 roku podczas VII Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. W roku 2010 został laureatem nagrody dla pianisty II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie. Był uczestnikiem kursów kameralnych, gdzie pracował pod kierunkiem profesorów: Jerzego Marchwińskiego, Teresy Żylis-Gara, Elli Susmanek, Urszuli Kryger, Vadima Brodskiego oraz Kwartetu Śląskiego. Jest współzałożycielem zespołu BMF Piano Trio, z którym występował na wielu festiwalach w kraju. Koncertował w Polsce, Czechach, Szwecji, Serbii i Czarnogórze oraz Stanach Zjednoczonych. Od października 2008 roku jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Taras Kuzmych (baryton) urodził się 14 marca1983 roku w Iwankowie na Ukrainie. Ukończył studia wyższe w Narodowej Akademii Muzycznej im. Lysenki we Lwowie na Wydziale Instrumentów Ludowych uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie bandury profesora Ludmyly Posikiry (2007 r.). W tym samym roku został przyjęty na czwarty rok Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Moniuszki w Gdańsku (klasa śpiewu solowego prof. Piotra Kusiewicza). W 2009 roku ukończył studia na tej uczelni uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2009 roku otrzymał wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Halskiej we Wrocławiu. Wielokrotnie występował na scenach Ukrainy i Polski, w tym Filharmonii Lwowskiej, Kijowskiej oraz Bałtyckiej w Gdańsku. Uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez Teresę Żylis-Gara, Bogdana Makala. Elizabeth Wilke, Paula Esswooda, Claudio Desderi.
W latach 2008-2009 występował w spektaklach uczelnianych kreując postaci Don Giovanniego (Don Giovanni Mozarta) oraz Boba (The Old Maid and the Tief Menottiego).
W styczniu 2009 r. zadebiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku kreując postać Markiza w koncertowym wykonaniu Traviaty Verdiego. Na scenie tej opery wystąpił również jako Komisarz w Madama Butterfly Pucciniego, Lokaj w Ariadnie na Naxos Straussa, Zarecki w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Dudarz w Halce Moniuszki oraz jako drugi Zbrojny w Czarodziejskim flecie Mozarta.

Relacje

18 września 2010 r. – Europejskie Dni Dziedzictwa - wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Komskiego „Ginące zawody Podkarpacia” oraz prezentacja filmów dokumentalnych o ginących zawodach ze zbiorów TVP Rzeszów


Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się w Polsce już po raz osiemnasty. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK od początku swojego istnienia bierze w nich czynny udział. 18 września w murach Zamku Kazimierzowskiego odbyło się otwarcie wystawy fotografii Arkadiusza Komskiego „Ginące zawody Podkarpacia”, prezentacja filmów dokumentalnych o ginących zawodach ze zbiorów TVP Rzeszów, obejrzeć można było wystawę fotografii Fotoklubu KGT pt.„Bieszczady”, a także bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem Zamek Kazimierzowski.


Powitania gości przybyłych na wernisaż wystawy „Ginące zawody Podkarpacia” i prezentacji autora fotogramów dokonała Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. O swoich pracach i o zainteresowaniach tematem ginących zawodów opowiadał Arkadiusz Komski wzbudzając prawdziwe zainteresowanie tym zagadnieniem. Arkadiusz Komski jest regionalistą, swoje zainteresowania skupiającym szczególnie na judaikach. Jest też fotografikiem, autorem i współautorem albumów: „Drewniane kościoły Podkarpacia”, „Dolina Osławy”, „Cerkwie Bieszczadzkie”, „Cerkwie Nadsania. Sanok - Przemyśl”, „Ukraina” oraz ilustracji w licznych książkach poświęconych regionowi. Fotografie prezentowane na wystawie stanowią zaledwie część materiału zbieranego do albumu o podkarpackim rzemiośle, jaki ukaże się nakładem Instytutu Książki i Marketingu z Rzeszowa. Autor realizując swoje pasje wędruje z aparatem, rozmawia z ludźmi i fotografuje ich przy pracy. Między obrazami zgromadzonymi na wystawie znajdują się miejsca i ludzie powszechnie znani, jak ludwisarnia Janusza Felczyńskiego w podprzemyskim Ostrowie. Są także inni, jak Maciej Habrat z Krosna wytwarzający artystyczne wyroby ze szkła metodą fusingu, czy Jan Hydzik właściciel istniejącego od kilku pokoleń sklepiku drogeryjnego w Sanoku. W latach pięćdziesiątych zgodę na jego działalność wyraził osobiście prezydent Bolesław Bierut. Widać zatem, że na wystawie można obejrzeć zarówno zajęcia prawdziwie ginące na współczesnym Podkarpaciu, jak i takie, które są tylko nieczęsto spotykane, ale mające przed sobą długą przyszłość formy ludzkiej aktywności. Wystawa Czynna jest do 10 października.
Tuż po otwarciu wystawy rozpoczęła się prezentacja filmów dokumentalnych o ginących zawodach ze zbiorów TVP Rzeszów.
Wystawie Arkadiusza Komskiego oraz prezentacji filmów dokumentalnych o ginących zawodach ze zbiorów TVP Rzeszów towarzyszyła wystawa fotografii pt.„Bieszczady” Fotoklubu KGT, który poswatał w roku 2005. Jego założycielami są Łukasz Majczyk z Sanoka i Wojciech Dworakiewicz z Przemyśla. Początkowo skład klubu stanowiła wąskie grono fotografów, którzy poznali się na fotograficznych forach internetowych. Cechą wspólną była pasja fotografowania pejzażu bieszczadzkiego . W roku 2007, w czasie gdy klub liczył już kilkanaście osób, organizacyjnie sformalizowano działalność opracowując regulamin funkcjonowania klubu i przyjmując nazwę Niezależny Klub Fotograficzny KGT. Założono wówczas że nadrzędnym celem klubu będzie propagowanie poprzez fotografię walorów regionu bieszczadzkiego. W okresie swojej działalności NKF KGT organizował wystawy fotografii i pokazy diaporamy cyfrowej w Przemyślu, Sanoku, Jarosławiu, Hoczwi i Wrocławiu. W roku 2010 decyzją członków klubu zmieniono jego nazwę na Fotoklub KGT. Pod nową nazwą klubu zaprezentowano w galerii ARP w Krasiczynie 98 fotografii przedstawiających pejzaż, faunę i florę Bieszczadzkiego Parku Narodowego w rozgraniczeniu na cztery pory roku.
Dodatkową atrakcją tego dnia była możliwość bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem Zamku Kazimierzowskiego.

 

18 września 2010 r. – koncert „W górach jest wszystko co kocham…”


Kontynuując stworzony przez Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renatę Nowakowską cykl prezentowania lirycznej piosenki autorskiej, na Zamku Kazimierzowskim, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się niezwykle nastrojowy koncert zatytułowany „W górach jest wszystko co kocham…”.


Nieodparta potrzeba powrotu, nieustające wspomnienia, tęsknota za górami. To wszystko odczuwają ci, którzy ulegli ich magii. W odtworzeniu tych osobliwych klimatów pomaga zachowana muzyka, poezja i nawiązane przyjaźnie. Koncert „W górach jest wszystko co kocham" tworzą ludzie, których łączy wspólna pasja muzycznej wędrówki po górskich szlakach.

Spektakl wyobraźni

Przeczuwając zapewne niepowtarzalny (górski) klimat koncertu, przemyska publiczność wstawiła się w nadkomplecie. Wypełniona była szczelnie sala widowiskową, balkon i wszystkie możliwe miejsca stojące. Dla tych, którzy nie chcieli „dusić się w murach” przygotowano na zewnątrz relację na żywo. Na murze zamkowym wyświetlany był obraz i przekazywany dźwięk z koncertu, który odbywał się wewnątrz. Okazało się, że technika jest kompatybilna z odczuciami. Dlaczego? Dlatego, że umożliwiła uczestnictwo wszystkim przybyłym na zamkowe wzgórze w tym niepowtarzalnym wieczorze. Tak więc każdy mógł wziąć udział w tym swoistym spektaklu wyobraźni. Wystarczyło zamknąć oczy by wzrokiem uczuć przenieść się w magiczne klimaty ulatujących ze sceny utworów i wędrować, wędrować, wędrować.
Koncert, który trwał prawie cztery godziny prowadził Jerzy Krużel. Na scenie kolejno pojawiali się i współtworzyli ten wspaniały koncert: zespół „Mikroklimat”, duet Apolinary POlek i Mateusz Tranda, duet „Chwila nieuwagi”, grupa „Dom o Zielonych Progach” oraz Jerzy Filar z zespołem „Nasza Basia Kochana”. Długość koncertu wydaję się oczywista – pięć zespołów, więc musiało tyle trwać. To prawda, jednak do długości koncertu w znacznym stopniu przyczyniły się również bisy, które zespoły „musiały” wykonywać.


„Mikroklimat” - droga artystyczna i szeroki repertuar stylów prezentowany przez tę grupę przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Zespół swoimi początkami sięga lat 70., kiedy to późniejsi założyciele Mikroklimatu w ramach zespołu Jery debiutowali na Giełdzie Piosenki Turystycznej Nieobce stały im się również takie miejsca jak Bazuna czy Yapa. Stanisław Szczyciński grywał w owym czasie z takimi zespołami jak Wolna Grupa Bukowina czy Nasza Basia Kochana, ale też ze Zdzisławą Sośnicką i Voxem. W pewnym momencie drogi członków późniejszego Mikroklimatu rozeszły się. Powrót do wspólnego grania nastąpił w roku 1994. Wówczas został założony zespół pod nazwą znaną dzisiaj.


Apolinary POlek & Mateusz Tranda
– duet, klasyka piosenki autorskiej, dwójka przyjaciół, z których każdy obdarza słuchaczy własnym talentem. Apolinary POlek to przede wszystkim autor dobrych tekstów, które sam śpiewa i wykonuje, Mateusz Tranda zaś jest nietuzinkowym gitarzystą, który swoją wirtuozerią potrafi wprawić w osłupienie niejednego widza. W ubiegłym roku miała miejsce premiera ich autorskiej płyty zatytułowanej „***”.Piosenki m.in. z tego albumu mogliśmy wysłuchać na koncercie.

„CHWILA NIEUWAGI”
- młody duet muzyczny, składający się z gitarzysty Andrzeja Czecha i wokalistki Martyny Kuczery. Skromność na scenie z jednej strony i niesamowita charyzma głosu wokalistki sprawiają, że ten młody zespół podbija serca kolejnych słuchaczy. Tylko w tym roku zespół zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej YAPA w Łodzi oraz I miejsce na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu. W ubiegłym zaś roku (listopad 2009) przyznano mu pierwszą nagrodę na Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej.

„Dom o Zielonych Progach”
– zespół, który od kilku lat wyznacza pewien wyrazisty styl w projekcie „W górach jest wszystko co kocham…”. Posiada tysiące wiernych słuchaczy w całym kraju. Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Zespół na stałe tworzy obecnie 5 muzyków: Basia Mendyk – wokal, Bartosz Pelton Zalewski –bas i wokal, Gertruda Szymańska – instrumenty perkusyjne, Marcin Skaba – skrzypce i wokal oraz Wojciech Szymański – gitara i wokal oraz autor większości kompozycji.

Jerzy Filar i „Nasza Basia Kochana” - Jerzy Filar to jedna z legendarnych postaci sceny studenckiej w kraju. Artysta z kilkudziesięcioletnim dorobkiem, lecz ciągle młody duchem. Znany z wielu piosenek nagradzanych przed laty na festiwalach studenckich, dziś zaś śpiewanych prawie przy każdym ognisku, takich jak choćby "Samba sikoreczka" czy "Za szybą". Współtworzył zespół Nasza Basia Kochana, gdzie współpracował ze znanym autorem tekstów, swoim przyjacielem Jackiem Cyganem. Jerzy Filar na Zamku Kazimierzowskim wystąpił z legendarną już formacją „Nasza Basia Kochana”. Był to recital promujący reedycję po latach krążka CD „Naszej Basi Kochanej”.

tekst i zdjęcia: PCKiN

JPGKoncert „W górach jest wszystko co kocham…” - Chwila Nieuwagi

JPGKoncert „W górach jest wszystko co kocham…” - Apolinary POlek & Mateusz Tranda

JPGWystawa fotografii Arkadiusza Komskiego

JPGWystawa fotografii Arkadiusza Komskiego

JPGMiędzynarodowy Dzień Muzyki

JPGKoncert „W górach jest wszystko co kocham…” - Dom o Zielonych Progach

JPGKoncert „W górach jest wszystko co kocham…” - Mikroklimat

JPGKoncert „W górach jest wszystko co kocham…” - Nasza Basia Kochana

Opublikował:  | Data publikacji: 23-09-2010 13:45
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11