2.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 71 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Obchody 71 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Św. Brata Alberta w intencji poległych i pomordowanych obrońców ojczyzny. Mszy przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił Ks. Tadeusz Gramatyka. Wspomniał w niej i powierzył modlitwie zamordowany przez armię sowiecką kwiat polskiej inteligencji.
Druga część uroczystości odbyła się przy Grobie Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla w swoim wystąpieniu oddając hołd pomordowanym i zesłanym na wschód, wyraził zadowolenie z obywatelskiego projektu ustawy repatriacyjnej. Inicjatorem tego projektu był tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Maciej Płażyński. Ustawa Płażyńskiego ma w sowim założeniu znacznie przyspieszyć powrót do kraju naszych rodaków z Kazachstanu, którzy o to wystąpili i przeszli już całą drogę administracyjną.
W imieniu rodzin katyńskich głos zabrała Pani Zofia Rutkowska Przewodnicząca Koła Rodzin Katyńskich. W swoim wystąpieniu podkreśliła dwa wymiary zbrodni dokonanej przez sowietów, oprócz zbrodni ludobójstwa wymieniła zbrodnię milczenia i kłamstwa.
Po okolicznościowych wystąpieniach przybyłe delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i kwiaty. Na zakończenie Robert Choma podziękował za uczestnictwo. Zwrócił uwagę na liczny udział dzieci i młodzieży, dla których to kolejna – jedna z najcenniejszych lekcji historii. W wydarzeniu tym udział wzięły poczty sztandarowe przemyskich szkół i służb mundurowych. Organizatorami uroczystości upamiętniających 71 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę byli Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGNULL

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl