18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Relacje z wrześniowych imprez PCKiN

3 września 2010 r. – Klubowy Wieczór Jazzowy
Po krótkim czasie nieobecności do Klubu „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury Nauki ZAMEK wróciło radosne i spontaniczne muzykowanie. Taką właśnie formułę mają Klubowe Wieczory Jazzowe. Polega to na tym, że spotykają się muzycy z naszego miasta (choć nie tylko) i odbywa się jam session. Nie jest to oczywiście puszczone samopas. Wszystko odbywa się pod opieką Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK i przy niedźwiadkowej publiczności, a wstęp na taki koncert jest wolny.
Tym razem swój kunszt muzyczny zaprezentowali: Antoni Mierzwiński - fortepian, jedyny spoza Przemyśla Władysław Foltyński - gitara basowa (Kraków), rodzeństwo Rusinowskich: Dominika – skrzypce i Józef – perkusja oraz Andrzej Makar – gitara.

 

5 września 2010 r. – koncert „Chopin jakiego nie znacie”

Dwusetna rocznica urodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina skłoniła Sejm Rzeczypospolitej Polskiej do ogłoszenia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Rok Chopinowski to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki. To możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. 5 września na Zamku Kazimierzowskim Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zainaugurowało nowy sezon artystyczny koncertem „Chopin jakiego nie znacie”, który poświęcony był temu przedstawicielowi muzyki okresu romantyzmu, nazywanego często poetą fortepianu.
Końcówka kalendarzowego lata w tym roku jest wybitnie brzydka i ponura. Lejący przed i w trakcie koncertu deszcz stawiał pod znakiem zapytania frekwencję na inauguracyjnym koncercie. Jednak dla prawdziwych miłośników dobrej muzyki w świetnym wykonaniu niesprzyjająca aura nie stanowi żadnej przeszkody. Sala widowiskowa podczas koncertu na Zamku Kazimierzowskim była szczelnie wypełniona, a koncert zakończył się owacjami na stojąco. Zaprezentowana muzyka zmieniła zepsute pogodą nastroje na widowni tak skuteczne, że twarze przybyłych na Zamek wydawały się promieniować niczym słońce w letnie południe.
„Chopin jakiego nie znacie” to projekt, którego główną ideą jest zaprezentowanie słuchaczom Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wersji kameralnej na fortepian i kwintet smyczkowy. W pierwszej części koncertu wykonane zostały dwie sonaty z cyklu 6 Sonat a`quattro G. Rossiniego na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i kontrabas. W części drugiej Koncert f-moll op. 21 F. Chopina. Wykonany został przez pianistę Piotra Kościka oraz towarzyszący mu kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy. Pomysł wykonywania Koncertu fortepianowego f-moll w kameralnym składzie może dziwić, ale sięga czasów samego Chopina. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, wykonywał go kompozytor w salonach warszawskiej arystokracji. Obie części niedzielnego koncertu poprzedzone były prelekcjami Łukasza Rusina, które zaznajomiły słuchaczy z prezentowanymi utworami oraz sylwetkami kompozytorów.

Piotr Kościk urodził się w 1987r. w Rzeszowie. Pierwsze lekcje fortepianu w wieku 7 lat otrzymał od Joanny Dworakowskiej w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Od 2006 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga. W roku 2004 był finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu w Krakowie. W roku 2005 otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W październiku 2008 r. zajął 2 miejsce na „International Competition for Young Musicians in Eschede”. W 2009 roku drogą konkursową, jako jeden z trzech pianistów otrzymał stypendium Maschmann-Stiftung w Linzu. W tym samym roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu 9 Klavierpodium der Jugend w Monachium oraz otrzymał nagrody specjalne w tym za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Za sukcesy pianistyczne został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz otrzymał stypendium Prezesa Rasy Ministrów Marka Belki. W lutym 2008 roku wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej wykonując Koncert Fortepianowy Liszta Es-dur. Współpracując z Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu był solistą XXIV i XXV Chopin Festival w Kartause - Gaming w Austrii. Piotra Kościuka czekają koncerty w Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach (na festiwalu Chopinowskim w Marienbad).

Kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są w naszym regionie, jako elitarny zespół kameralny. Znani z licznych udanych solistycznych dokonań – występowali podczas wielu koncertów festiwalowych, kameralnych i symfonicznych m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, a ostatnio podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie / Kąśnej Dolnej. Koncertowali w sali dużej Filharmonii Rzeszowskiej, Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, w Auli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy występ zespołu spotykał się z sympatią i ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

5 września 2010 r. – otwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka „Nostalgiczne klimaty”

W ramach ósmej edycji Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, którego współorganizatorem jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, na Zamku Kazimierzowskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka pt. „Nostalgiczne klimaty”. Przywitania gości i prezentacji autorów eksponowanych prac dokonała Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Po szefowej instytucji kultury głos zabrała Prezes Fundacji Dziedzictwo Krystyna Shmeruk. Na koniec tzw. części oficjalnej o swoich pracach opowiadali sami fotograficy. Po wysłuchaniu wszystkich wypowiedzianych do mikrofonu słów przyszedł czas na kolejne zmysły: wzroku (oglądanie fotogramów) i smaku (degustacja okazjonalnego wina).

Andrzej Klimko fotografuje od kilkunastu lat. Jego zdjęcia pokazywane były na kilku wystawach zbiorowych. Fotografia to jego pierwsze, najważniejsze choć nie jedyne hobby. Swój wolny czas poświęca zarówno na uprawianie turystyki pieszej jak i rowerowej (indywidualnie jak też z KG PTTK „Karpaty Przemyśl”) oraz na działalność w zarządzie PTTK Przemyśl i DKF-ie „Filmiarnia”.

Adam Medelczyk fotografię uprawia od wielu lat wyłącznie dla amatorskiej przyjemności. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych między innymi: w Przemyślu, Krasiczynie, Pruchniku, Humenne i Preszowie na Słowacji oraz Lwowie na Ukrainie. Był uczestnikiem konkursów fotograficznych otrzymując I Nagrodę „Krasiczyn 2002 r”, wyróżnienie udziałem w pokonkursowej wystawie „Ekologia w obiektywie” Warszawa 2002 r. Jego fotografie publikowane były w magazynie fotograficznym „FOTO” w 2005 r. Wolny czas poświęca również pracy w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Filmiarnia”. Fotografię uprawia od wielu lat wyłącznie dla amatorskiej przyjemności. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych między innymi: w Przemyślu, Krasiczynie, Pruchniku, Humenne i Preszowie na Słowacji oraz Lwowie na Ukrainie. Był uczestnikiem konkursów fotograficznych otrzymując I Nagrodę „Krasiczyn 2002 r”, wyróżnienie udziałem w pokonkursowej wystawie „Ekologia w obiektywie” Warszawa 2002 r. Jego fotografie publikowane były w magazynie fotograficznym „FOTO” w 2005 r. Wolny czas poświęca również pracy w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Filmiarnia”.

 

6 września 2010 r. - prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli Unia tu już była”.

Drugą imprezą w ramach ósmej edycji Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, którego współorganizatorem jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK była prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli Unia tu już była”. Odbyła się ona w Galerii Zamku Kazimierzowskiego. Przybyłych gości przywitał Kierownik Działu Organizacji Imprez PCKiN ZAMEK Stanisław Czekanowski. Przedstawienia prelegenta Tomasza Kuby Kozłowskiego dokonała Prezes Fundacji Dziedzictwo Krystyna Shmeruk.
Po tym wstępie Tomasz Kuba Kozłowski zabrał widownię w historyczną podróż po malowniczych kresowych terenach. Jego wykład był bardzo sugestywny i wyczerpujący. W bardzo przystępny sposób opowiadał o magnatach z Litwy i arystokratach z Podola, o lwowskich batiarach i strzelcach siczowych. Mówił o galicyjskich chasydach i Żydach z „Jerozolimy Północy”. Rozprawiał o zapomnianym przez współczesnych dziedzictwie obu unii horodelskich i przedziwnym świecie Kresów, w którym członkowie jednej rodziny czy rodzeństwa potrafili różnić się narodowością i wyznaniem.

 

7 września 2010 r. - prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie „ Opowieści z Kresów”.
Trzecią imprezą w ramach ósmej edycji Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, którego współorganizatorem jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK była prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Opowieści z kresów”. Odbyła się tak jak dwie poprzednie w Galerii Zamku Kazimierzowskiego i zakończyła tegoroczną „Galicję”.
Tak jak dzień wcześniej - w pierwszym wykładzie - Tomasz Kuba Kozłowski zabrał widownię w historyczną podróż po malowniczych kresowych terenach i tak jak dzień wcześniej jego prezentacja była bardzo sugestywna, przykuwająca uwagę – bardzo ciekawa. Choć druga prezentacja dotyczyła tych samych terenów, to podejście do tematu było nieco inne. Tym razem Tomasz Kuba Kozłowski zaprosił widownię na romantyczny spływ Dniestrem od Bieszczad po Okopy Świętej Trójcy. Opowieści urozmaicone były ciekawostkami i anegdotami o leżących nad Dniestrem miastach, miasteczkach i ich mieszkańcach. Program multimedialnej prezentacji zilustrowany był oryginalną ikonografią z epoki. Dotyczyła ona m. in. wyprawy do miasta kryjącego relikwie Św. Walentego, znanego ze ślubu Maryny Mniszchówny z Dymitrem I Samozwańcem, miejsca urodzenia człowieka, który spopularyzował picie kawy w Europie czy rezydencji jednego z największych polskich kolekcjonerów sztuki.


Tomasz Kuba Kozłowski - kolekcjoner, twórca liczącego blisko 30 tysięcy obiektów zbioru fotografii, pocztówek, wydawnictw, archiwaliów i muzealiów z Kresów; od 2007 roku związany z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, autor cyklu prezentacji multimedialnych „Opowieści z Kresów”, wystawy plenerowej „Świat Kresów”, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, w ramach którego zajmuje się popularyzowaniem wielowątkowego dziedzictwa Kresów.

tekst i zdjęcia: PCKiN

JPGOtwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka „Nostalgiczne klimaty”

JPGPrezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego

JPGOtwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka „Nostalgiczne klimaty”

JPGPrezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego

JPGKlubowy Wieczór Jazzowy

JPGPrezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego

JPGOtwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka „Nostalgiczne klimaty”

JPGKoncert „Chopin jakiego nie znacie”

JPGkoncert „Chopin jakiego nie znacie”

Opublikował:  | Data publikacji: 14-09-2010 11:42
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11