9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Minęły 42 lata od wydarzeń na Stadionie Dziesięciolecia

 

W dniu 8 września 1968 roku Ryszard Siwiec - Przemyślanin, dokonał na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie aktu samospalenia, protestując w ten sposób przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Tradycyjnie, jak co roku, w rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele samorządu miasta - Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Jan Jarosz - złożyli wiązankę okolicznościową na Jego grobie na Cmentarzu Zasańskim i zapalili znicz pod tablicą znajdującą się na budynku przy ul. Okrzei 2, gdzie mieszkał Ryszard Siwiec.


Ryszard Siwiec urodzony w roku 1909 w Dębicy do Przemyśla przyjechał w roku 1936. Do wybuchu II Wojny Światowej był pracownikiem Urzędu Skarbowego. Po wojnie pracował w Spółdzielczej Wytwórni Win, jako księgowy.
Ten wielki patriota z pieczołowitością kultywował tradycje narodowe w domu rodzinnym. Nigdy nie pogodził się z sytuacją polityczną jaka nastała po okresie wojennym - odmówił pracy w szkolnictwie nie chcąc uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Działając w podziemiu, pod pseudonimem „Jan Polak”, powielał ulotki używając do tego prywatnej maszyny do pisania. Ryszard Siwiec długo obmyślał formę protestu dopracowując najmniejsze szczegóły swojego aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. We wrześniu 1968 roku, tuż przed wyjazdem, sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową „Antykomunistyczne przesłanie”. Zmarł po 4 dniach w szpitalu, w wyniku odniesionych poparzeń w dniu 12 września 1968 r. Jego protest został przemilczany przez wszystkie oficjalne media.


JPGNULL (303,59KB)

JPGNULL (321,54KB)

JPGNULL (228,56KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 08-09-2010 15:52
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:08