12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wielokulturowy Festiwal "Galicja" na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu

W ramach Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, którego współorganizatorem jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się trzy imprezy. Będą to:

5 września, godz.17:00 - Otwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Klimko i Adama Medelczyka „Nostalgiczne klimaty”.


Andrzej Klimko fotografuje od kilkunastu lat. Jego zdjęcia pokazywane były na kilku wystawach zbiorowych. Fotografia to jego pierwsze, najważniejsze choć nie jedyne hobby. Swój wolny czas poświęca zarówno na uprawianie turystyki pieszej jak i rowerowej (indywidualnie jak też z KG PTTK „Karpaty Przemyśl”) oraz na działalność w zarządzie PTTK Przemyśl i DKF-ie „Filmiarnia”.


Adam Medelczyk fotografię uprawia od wielu lat wyłącznie dla amatorskiej przyjemności. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych między innymi: w Przemyślu, Krasiczynie, Pruchniku, Humenne i Preszowie na Słowacji oraz Lwowie na Ukrainie. Był uczestnikiem konkursów fotograficznych otrzymując I Nagrodę „Krasiczyn 2002 r”, wyróżnienie udziałem w pokonkursowej wystawie „Ekologia w obiektywie” Warszawa 2002 r. Jego fotografie publikowane były w magazynie fotograficznym „FOTO” w 2005 r. Wolny czas poświęca również pracy w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Filmiarnia”. Fotografię uprawia od wielu lat wyłącznie dla amatorskiej przyjemności. Na koncie ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych między innymi: w Przemyślu, Krasiczynie, Pruchniku, Humenne i Preszowie na Słowacji oraz Lwowie na Ukrainie. Był uczestnikiem konkursów fotograficznych otrzymując I Nagrodę „Krasiczyn 2002 r”, wyróżnienie udziałem w pokonkursowej wystawie „Ekologia w obiektywie” Warszawa 2002 r. Jego fotografie publikowane były w magazynie fotograficznym „FOTO” w 2005 r. Wolny czas poświęca również pracy w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Filmiarnia”.

6 września, godz.18:00 - Prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli Unia tu już była”.


Kresowy tygiel narodów, religii i kultur …czyli Unia tu już była!
Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To zaledwie parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego, autora cyklu "Opowieści z Kresów" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z jego zbiorów. W programie m. in. zapomniane przez współczesnych dziedzictwo obu unii horodelskich i przedziwny świat Kresów, w którym członkowie jednej rodziny czy rodzeństwa potrafili różnić się narodowością i wyznaniem.


Tomasz Kuba Kozłowski - kolekcjoner, twórca liczącego blisko 30 tysięcy obiektów zbioru fotografii, pocztówek, wydawnictw, archiwaliów i muzealiów z Kresów; od 2007 roku związany z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, autor cyklu prezentacji multimedialnych „Opowieści z Kresów”, wystawy plenerowej „Świat Kresów”, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, w ramach którego zajmuje się popularyzowaniem wielowątkowego dziedzictwa Kresów.


7 września, godz.18:00 - Prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie „ Opowieści z Kresów”.
Z biegiem Dniestru. Kajakiem przez Ziemię Czerwieńską, Pokucie i Podole


Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu "Opowieści z Kresów" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na romantyczny spływ Dniestrem od Bieszczad po Okopy Świętej Trójcy urozmaicony ciekawostkami i anegdotami o leżących nad Dniestrem miastach, miasteczkach i ich mieszkańcach. W programie multimedialnej prezentacji, ilustrowanej oryginalną ikonografią z epoki m. in. wyprawa do miasta kryjącego relikwie Św. Walentego, znanego ze ślubu Maryny Mniszchówny z Dymitrem I Samozwańcem, miejsca urodzenia człowieka, który spopularyzował picie kawy w Europie czy rezydencji jednego z największych polskich kolekcjonerów sztuki. Meandrujący Dniestr, którym spływali Wincenty Pol i Arkady Fiedler doprowadzi nas do obleganych przez letników Zaleszczyk i oblanych wodami Zbrucza Okopów Św. Trójcy. Dodatkową atrakcją będzie pokaz oryginalnego, 18. minutowego filmu z lat 30. – W dolinie Dniestru.
Tomasz Kuba Kozłowski - kolekcjoner, twórca liczącego blisko 30 tysięcy obiektów zbioru fotografii, pocztówek, wydawnictw, archiwaliów i muzealiów z Kresów; od 2007 roku związany z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, autor cyklu prezentacji multimedialnych „Opowieści z Kresów”, wystawy plenerowej „Świat Kresów”, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa, w ramach którego zajmuje się popularyzowaniem wielowątkowego dziedzictwa Kresów.


Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

źródło: PCKiN

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 31-08-2010 15:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:11