16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczyste obchody 90 – rocznicy walk o Lwów

W niedzielę 22 sierpnia br. w Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystości upamiętniające 90 rocznicę heroicznej bitwy w obronie Lwowa. Jak co roku organizatorem tego wydarzenia są Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi i Konsulat RP we Lwowie. Oprócz - uczestniczących już po raz ósmy przedstawicieli przemyskich rodzin kresowych – w uroczystościach udział wzięli również strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a także przedstawiciele Związku Byłych Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Klubu Inteligencji Katolickiej. Hołd poległym w tym miejscu Orlętom oddali Harcerze ZHP „Czarna Trzynastka”, którzy są twórcami piosenki „Kwiaty Zadwórza”. Przemyskiej pielgrzymce przewodniczyli Księża kresowianie: Stanisław Czenczek oraz Tadeusz Pater.
Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy obelisku i pomniku u stóp kurhanu oraz grobach bohaterów poległych za Lwów i Ojczyznę.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta


Zadwórze – „Polskie Termopile”

Zadwórze to mała miejscowość (33 km od Lwowa) miejsce heroicznej bitwy, wojny polsko-bolszewickiej w 1920r. Tu 17 sierpnia 1920r., 330 ochotników, głównie młodzież gimnazjalna i studenci pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego stanęli do walki z przeważającą wielokrotnie i dobrze uzbrojoną bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego. Bitwa trwała 11 godzin, a gdy zabrakło amunicji nie poddali się, walczyli kolbami karabinów. W walce zginęło 318 bohaterów „Orląt Lwowskich”, 12 dostało się do niewoli. Ofiara życia młodych obrońców Lwowa nie była daremną, pozwoliła na przemieszczenie wojsk polskich i obronę Lwowa do czasu zwycięskiej „Bitwy Warszawskiej” pod Radzyminem i Ossowem. Walka przeszła do historii oręża polskiego jako „Polskie Termopile”. Zmasakrowane ciała nierozpoznanych poległych obrońców Lwowa pochowano w miejscu ostatnich walk w pobliżu budki dróżnika kolejowego. Tylko zwłoki kpt. Bolesława Zajączkowskiego i innych dowódców z trudem rozpoznanych zostały przewiezione na Cmentarz Obrońców Lwowa i pochowane w kwaterze zwanej „zadwórzańską”. Na zadwórzańskim cmentarzyku, w pobliżu torów kolejowych usypano 20 metrowy kurhan i wzniesiono na nim ( w 1927r.) pomnik w kształcie słupa granicznego zwieńczonego krzyżem. Na pomniku u stóp kurhanu w 1928r. umieszczono napis „Orlętom poległym 17 sierpnia 1920r. w walkach o całość Ziem Kresowych”. Polacy pamiętali o młodych obrońcach zwanych „Orlętami”, corocznie 17 sierpnia (do 1939r.) organizowane były pielgrzymki ze Lwowa do Zadwórza, a także organizowano „marsz zadwórzański” Żołnierzy Wojska Polskiego, w pełnym rynsztunku z Zadwórza do Lwowa.

Autor notki: Stanisław Szarzyński

JPGNa zakończenie głos zabrała najstarsza uczestniczka uroczystości -( 94 letnia),- Pani Maria Mirecka-Loryś, Dyrektor Kongresu Polonii Amerykańskiej z Chicago, Honorowy członek Światowego Kongresu Kresowian uczestnicząca od wielu lat w uroczystościach, podziękowała organizatorom i wszystkim uczestnikom za udział

JPGPielgrzymka Przemyska i uroczystości w Zadwórzu w 90 rocznicę bitwy.

JPGPielgrzymka Przemyska i uroczystości w Zadwórzu w 90 rocznicę bitwy.

JPGPielgrzymka Przemyska i uroczystości w Zadwórzu w 90 rocznicę bitwy.

Opublikował:  | Data publikacji: 30-08-2010 14:43
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-03-2012 15:08