6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapraszamy na Koncert „Chopin jakiego nie znacie”

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina zapraszamy Państwa do udziału w Koncercie zatytułowanym: „Chopin jakiego nie znacie”. Odbędzie się on już 5 września br. o godz. 18.00 w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Sejm RP ogłosił rok 2010 – Rokiem Fryderyka Chopina. Uroczyste obchody tej rocznicy to okazja do promocji polskiej kultury i sztuki oraz możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. W imieniu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „ZAMEK” zapraszamy do udziału w cyklu imprez poświęconych twórczości Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.


Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta„Chopin jakiego nie znacie”
to nowy projekt kwintetu smyczkowego Kameraliści Rzeszowscy. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie słuchaczom Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wersji kameralnej na fortepian i kwintet smyczkowy. Projekt realizowany jest z udziałem wsparcia finansowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (Mecenat Kulturalny 2010).

W pierwszej części koncertu wykonane zostaną dwie sonaty z cyklu 6 Sonat a`quattro G. Rossiniego na dwoje skrzypiec, wiolonczele i kontrabas. W części drugiej Koncert f-moll op. 21 F. Chopina, który wykonywany będzie przez pianistę Piotra Kościka oraz towarzyszący mu kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy. Pomysł wykonywania Koncertu fortepianowego f-moll w kameralnym składzie może dziwić, ale sięga czasów samego Chopina. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, wykonywał go kompozytor w salonach warszawskiej arystokracji. Błyskotliwy i uczuciowy zarazem Koncert f-moll należy do najbardziej ulubionych utworów zarówno dla wykonawców jak i słuchaczy. Każdy takt tej muzyki od razu zapada w pamięć, jak chociażby przepiękne, nokturnowo - liryczne Larghetto napisane pod wpływem uczucia Chopina do Konstancji Gładkowskiej, czy taneczne rondo oparte na rytmach kujawiaka i mazura.

Koncert poprzedzony będzie prelekcją, która zaznajomi słuchaczy z wykonywanymi utworami, historią ich powstania oraz sylwetkami kompozytorów, a także dostarczy publiczności informacji o obchodzonym „Roku Chopinowskim”. Prelekcję poprowadzi Łukasz Rusin - pedagog Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, a także wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego stale współpracujący z Filharmonią Rzeszowską.
Piotr Kościk urodził się w 1987r. w Rzeszowie. Pierwsze lekcje fortepianu w wieku 7 lat otrzymał od Joanny Dworakowskiej w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Od 2006 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga. W roku 2004 był finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu w Krakowie. W roku 2005 otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W październiku 2008 r. zajął 2 miejsce na „International Competition for Young Musicians in Eschede”. W 2009 roku drogą konkursową, jako jeden z trzech pianistów otrzymał stypendium Maschmann-Stiftung w Linzu. W tym samym roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu 9 Klavierpodium der Jugend w Monachium oraz otrzymał nagrody specjalne w tym za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Za sukcesy pianistyczne został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz otrzymał stypendium Prezesa Rasy Ministrów Marka Belki. W lutym 2008 roku wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej wykonując Koncert Fortepianowy Liszta Es-dur. Współpracując z Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu był solistą XXIV i XXV Chopin Festival w Kartause - Gaming w Austrii. Piotra Kościuka czekają koncerty w Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach (na festiwalu Chopinowskim w Marienbad).

Kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są w naszym regionie, jako elitarny zespół kameralny. Znani z licznych udanych solistycznych dokonań – występowali podczas wielu koncertów festiwalowych, kameralnych i symfonicznych m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, a ostatnio podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie / Kąśnej Dolnej. Koncertowali w sali dużej Filharmonii Rzeszowskiej, Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, w Auli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy występ zespołu spotykał się z sympatią i ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Źródło: PCKiN "ZAMEK"

JPG„Chopin jakiego nie znacie”

Opublikował:  | Data publikacji: 23-08-2010 07:25
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 02-03-2011 13:13