23 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Niezrozumiała decyzja rządu RP w sprawie zmiany granic

Na wczorajszym (27 lipca br.) posiedzeniu rządu rozpatrywany był m.in. projekt rozporządzenia „w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz (…)”, w którym ujęte zostały także wnioski samorządu miasta Przemyśla. Jak wiadomo realna możliwość zmiany granic naszego miasta dotyczyła sołectwa Krówniki i do tego też zmierzały zapisy projektu rozporządzenia MSWiA. Niestety pomimo pozytywnego wyniku konsultacji wśród mieszkańców wsi, a także pozytywnej opinii Wojewody Podkarpackiego, rząd nie zgodził się na połączenie tego sołectwa z miastem. Dla mnie i dla innych przedstawicieli samorządu Przemyśla, a może przede wszystkim dla mieszkańców Krównik liczących na inwestycje wynikające z podpisanego porozumienia, jest to decyzja co najmniej niezrozumiała i zaskakująca.


W uzasadnieniu tej krzywdzącej decyzji, przywołano dyspozycję Premiera RP o przedkładaniu Radzie Ministrów jedynie tych wniosków, które zawierają obopólną zgodę jednostek samorządu. Dosłowne przestrzeganie tego polecenia w praktyce oznacza całkowite zablokowanie jakichkolwiek zmian granic.


Z racji na dotychczasowe zaangażowanie posłów Platformy Obywatelskiej oraz ich zapewnienia, że sprawa Krównik znajdzie swoje pozytywne rozstrzygnięcie, poprosiłem ich w dniu wczorajszym o zorganizowanie i udział w spotkaniu z Premierem Donaldem Tuskiem oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych Jerzym Millerem. Prosząc o to spotkanie i rozmowę, liczę na to, że niekorzystna dla nas decyzja może jeszcze ulec zmianie.


Robert Choma

Prezydent
Miasta Przemyśla
Opublikował:  | Data publikacji: 28-07-2010 09:32
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 13-08-2010 07:41