15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wakacyjny konkurs historyczny

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Przemyśla wraz z Urzędem Miejskim w Przemyślu i Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zapraszają Was do wzięcia udziału w "Wakacyjnym Konkursie Historycznym".

Konkurs będzie trwał do połowy września, a udział w nim wziąć może każda osoba niezależnie od zamieszkania, wieku czy posiadanej wiedzy historycznej. W każdym tygodniu portalu Forum Rozwoju Przemyśla prezentowane będzą filmy z pytaniem zadanym przez Przemyślan związanych z różnoraką działalnością np. kulturalną, naukową, czy pozarządową. Pytania te nie będą banalne, ale też nie będą zbyt trudne, na każde z nich odpowiedź możecie znaleźć w Internecie bądź w książkach - wystarczy poszukać, dlatego też dajemy Wam na to trzy dni. W czwartym dniu ukaże się kolejny film z odpowiedzą na zadane wcześniej pytanie.

Warto się śpieszyć, bowiem w tym konkursie liczy się czas i konsekwencja. Ta osoba, która jako pierwsza prześle nam prawidłową odpowiedź otrzyma 3 punkty, kolejna osoba, która poprawnie wskaże właściwą odpowiedź otrzyma 2 punkty, a trzecia osoba 1 punkt. Po każdym tygodniu trwania konkursu będziemy zamieszczać na stronie łączną liczbę punktów uzyskaną przez danego uczestnika. Zwycięzcą konkursu zostanie ten kto zdobędzie największą liczbę punktów.

Sponsorami nagród są: Forum Rozwoju Przemyśla, Urząd Miejski w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wręczenie nagród nastąpi pod koniec września podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki w Przemyślu.

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny w artykule: Regulamin „Wakacyjnego Konkursu Historycznego”.

Konkurs odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Przemyskiego Forum Rozwoju:

WAKACYJNY KONKURS HISTORYCZNY NA STRONIE FORUM ROZWOJU PRZEMYŚLA

 

24.07.2010
PYTANIE 1: Udział Ziemi Przemyskiej w Bitwie pod Grunwaldem

W tym roku obchodzimy rocznicę 600-lecia Wiktorii Grunwaldzkiej. Wówczas na polach Grunwaldu wojska krzyżackie wsparte przez rycerstwo zachodnioeuropejskie pod dowództwem Urlicha von Jungingena stanęło przeciwko połączonym siłom polskim, litwesko-ruskim i smoleńskim, a także oddziałom czeskim, mołdawskim i tatarskim. "Wschód Europy" dowodzony był przez króla Polski Władysława II Jagiełłę. W tej bitwie swój udział miała ziemia przemyska i tego dotyczą pytania w ramach pierwszego odcinka "Wakacyjnego Konkursu Historycznego" zadane przez Lucjana Faca historyka wojskowości i Jacka Błońskiego z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Jako pierwszy poprawną odpowiedź przesłał nam Pan Łukasz Kisielica, który otrzymuje 3 punkty, kolejną osobą jest Pani Ewa Podbilska, która zdobywa 2 punkty.

Pytanie i odpowiedź: tutaj >>>

28.07.2010
PYTANIE 2: Dzieje zamku przemyskiego

Nie opuszczamy epoki średniowiecza i z pól Grunwaldu przenosimy się do Przemyśla, a dokładnie na Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się najstarszy i najcenniejszy w mieście obiekt obronny sięgający swoimi początkami X wieku. W tej odsłonie "Wakacyjnego Konkursu Historycznego" pytania zadaje Wam znany przemyski archeolog Pan Andrzej Koperski oraz Pan Jacek Błoński z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, autor wielu publikacji poświęconych Przemyślowi.

Aby obejrzeć pytanie kliknijcie w ten link: "Wakacyjny Konkurs Historyczny - Dzieje zamku przemyskiego"

Poprawne odpowiedzi: Odpowiedź na pytanie o dzieje zamku

7.08.2010
PYTANIE 3: Początki Przemyśla

Prezentujemy kolejną porcję pytań w "Wakacyjnym Konkursie Historycznym". W tej odsłonie pytania o początki Przemyśla zadają ponownie Pan Jacek Błoński i Pan Andrzej Koperski.

Przypominamy, że punkty w tym konkursie otrzymujecie za udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania, które zostały zadane w danym odcinku, a nie tylko na wybrane.

Pytania i odpowiedź: Wakacyjny konkurs historyczny - początki Przemyśla

19.08.2010
PYTANIE 4: Pytanie dotyczące
niesitniejącego dziś Ratusza

W tej odsłonie prezentujemy kolejne pytanie, tym razem dotyczące nieistniejącego przemyskiego ratusza, a zada je Wam profesor Jerzy Motylewicz kierownik Zakładu Historii Społecznej i Gospodarczej XVI-XVIII w. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pytanie: Historia przemyskiego Ratusza

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 27-07-2010 14:03
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 10-07-2013 09:01