8.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
W.Bakun_skarpety1.jpeg
Prezydent Wojciech Bakun w dwóch różnych skarpetkach. Roztargnienie? Nie! Światowy Dzień Zespołu Downa!

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Od wielu lat wszyscy, którzy solidaryzują się z osobami dotkniętymi zespołem Downa, zakładają kolorowe skarpetki. Paski, kropki, zwierzątka i kwiatki – wszystkie wzory dozwolone! Im bardziej pstrokate, tym lepiej. Jest jednak jedna zasada, której w tym dniu musimy przestrzegać szczególnie – zakładamy dwie różne skarpetki. Takie… Zupełnie nie do pary.

 

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. To data symboliczna. Przypada ona 21 dnia trzeciego miesiąca w roku, a to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie wady genetycznej o nazwie trisomia 21.

Główną ideą Światowego Dnia Zespołu Downa jest podwyższenie świadomości na temat życia osób z zespołem Downa, ich kłopotów i potrzeb. Wiele osób na całym świecie zakłada w tym dniu dwie różne skarpetki. W taki właśnie sposób wyrażamy solidarność z osobami z zespołem Downa. Tym samym wysyłamy sygnał, iż akceptujemy ich piękną odmienność. Według szacunków, w naszym kraju osoby z zespołem Downa stanowią ok. 1,4 proc. społeczeństwa.

 

O tym, że 21 marca myślimy nie tylko o zatapianiu Marzanny, doskonale pamiętał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, który dzisiaj wypełnia swoje obowiązki w dwóch różnych skarpetkach. I nie jest to bynajmniej oznaka wiosennego roztargnienia czy zwykłego niedopatrzenia.  Prezydent Miasta włączył się do akcji promującej Światowy Dzień Zespołu Downa, do czego zachęca również wszystkich mieszkańców naszego miasta.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

Kultura
AZ turniej.jpeg
Przed nami Przemyska Gala Taneczna - XX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla

Przemyska Fundacja Rozwoju Tańca i Szkoła Tańca „A-Z” wraz z Przemyskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Przemyskim Centrum Kultury i Nauki "ZAMEK", serdecznie zapraszają na Przemyską Galę Taneczną - XX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

 

Turniej odbędzie się w niedzielę, 31 marca w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mieszczącej się przy ul. Mickiewicza 30.

Tradycyjnie impreza została podzielona na 3 bloki taneczne:

I - godz. 10.30

II - godz.14.00

 III - godz.17.30

 

 

 

Tegoroczny turniej jest także okazją do świętowania 25-lecia Szkoły Tańca "A-Z".

Z okazji Jubileuszu, na parkiecie przemyskiej hali sportowej zobaczymy zespoły Szkoły Tańca "A-Z " w gorących rytmach tańców karaibskich oraz w inscenizacjach tanecznych salsy i caribbean show.

Ponadto wszyscy sympatycy tańców towarzyskich będą mieli okazję obejrzeć pary taneczne startujące w różnych klasach tanecznych i kategoriach wiekowych. Nie zabraknie pięknych tańców standardowych - walc angielski, walc wiedeński, tango, foxtrot i quickstep oraz energetycznych i romantycznych tańców latynoamerykańskich - cha-cha, samba, rumba, paso doble i jive.

 

 

Zapraszamy na taneczną ucztę, życząc wielu wspaniałych wrażeń artystycznych.

 

 

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Impreza jest dofinansowana ze środków Gminy Miejskiej Przemyśl.

 

*Bilety wstępu do nabycia w kasie w dniu imprezy:

Całodzienne: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny !

 

 

 

 

Edukacja i sport
fot. archiwum ALO Rzeszów 4.jpeg
Sukcesy grupy teatralnej z II LO

Grupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego zdobyła I Nagrodę na VIII Podkarpackich Spotkaniach Teatralnych Zwierciadła w Rzeszowie.

Zespół został nagrodzony za spektakl "W" w reżyserii nauczyciela Rafała Paśko, na podstawie tekstów Joanny Papuzińskiej i Michała Rusinka. Oprócz statuetki zespół otrzymał również nominację do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Lublinie.

Uczniowie grupy teatralnej z "Morawy" zanotowali również bardzo dobre występy w ramach Finału III Podkarpackiego Konkursu "Z książką w tle", który odbył się na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W finale grupa zaprezentowała miniaturę teatralną "W", a w eliminacjach spektakl w języku angielskim "Practical Lady".

8 marca zespół reprezentował Przemyśl podczas jubileuszowego 50 Festiwalu Małych Form Teatralnych w Krakowie, występując na scenie Teatru Groteska. Był to czas wielkich emocji i przeżyć oraz praktyczna lekcja teatru dla uczniów II LO.

Grupę teatralną tworzą: Agnieszka Szymaszek, Julia Słociak, Patrycja Cichocka, Dominika Piotrowska, Aleksandra Gawlik, Gabriela Jaszczyszyn, Martyna Korniat, Katarzyna Paryż, Kinga Kiełbasa, Kamila Kocaj, Anna Sowula, Gabiera Głuszko, Michał Zabłocki, Jakub Philipp, Adrian Kamiński.

Gratulujemy!

Organizacje pozarządowe
fot. A_Czereba (1).jpeg
W Przemyślu Marzann nie topimy, tylko je... Mierzymy!

Już od 16 lat w pierwszy dzień wiosny, zastępy przedszkolaków oraz najmłodszych uczniów szkół podstawowych przybywają na przemyski Rynek, aby zaprezentować własnoręcznie wykonane – piękne, bajecznie kolorowe i… wielkie Marzanny. Dzieciaki z Przemyśla przygotowują pstrokate kukły nie po to, by zatopić je w Sanie i tym samym na dobre wygonić zimę, ale aby zmierzyć się z innymi kreatywnymi milusińskimi w konkursie organizowanym przez redakcję tygodnika Życie Podkarpackie.  Pomysłodawcą i koordynatorem radosnej akcji jest dziennikarz - Jacek Szwic, który bez względu na aurę, jaka towarzyszy pierwszemu dniu wiosny, zawsze cierpliwie dokonuje pomiarów, a potem wyłania zwycięzców konkursu.

 

Tym razem do radosnych, wielobarwnych ekip dołączyli Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, którzy nie mogli oprzeć się urokowi tegorocznych Marzann. Dzisiejsza największa „biłułowa panna” liczyła 2 metry i 30 cm. To naprawdę imponujący wynik. Zwłaszcza, że była ona co najmniej kilkukrotnie wyższa od małych, uroczych skrzatów, które ją stworzyły…

"Nasz Przemyśl"
Północna pierzeja przemyskiego Rynku. Fot. Dariusz Hop.jpeg
Przemyskie dzielnice i ich tajemnice (46) Stare Miasto cz. 14

aut. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, czerwiec 2009 (Nr 57)

 

Po opisaniu w poprzednim odcinku placu przed Urzędem Miejskim, zajętego dawniej w części przez nieistniejącą zabudowę zachodniej pierzei Rynku, jak również samej siedziby władz miasta, czas na przedstawienie losów najważniejszego placu Przemyśla oraz stojącej przy nim pierzei północnej.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl