16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
0.jpeg
Z wizytą w partnerskim mieście z sienkiewiczowskiej Trylogii [ZDJĘCIA]

22 lata temu, 10 grudnia 1997 roku na podstawie oficjalnej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, sportu, samorządności i rozwoju gospodarczego, Kamieniec Podolski został partnerskim miastem Przemyśla.

 

W ubiegły weekend (17, 18 i 19 maja br.) to malownicze miasto obchodziło swoje święto. Tegorocznym Dniom Miasta Kamieniec Podolski, przyświecało hasło: „Przyjedźcie! To jest Kamieniec – 2019”. W trzydniowych uroczystościach, obok delegacji z innych polskich miast, m.in. Częstochowy i Tarnowa Podgórnego, wzięła udział również delegacja z nadsańskiego grodu. Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży i Radny Rady Miejskiej Wojciech Błachowicz mieli okazję nie tylko podziwiać uroki Kamieńca Podolskiego, ale także wzięli udział w oficjalnych uroczystościach, podczas których spotkali się z merem Mychajło Simaszewyczem. Nasi samorządowcy spotkali się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem władz partnerskiego miasta. Bogusław Świeży w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna zaprosił Mychajło Simaszewycza do Przemyśla, gdzie będą mogli porozmawiać o szczegółach dotyczących nowych dziedzin współpracy, a także wypracowania na nią kolejnych pomysłów.

 

Niezwykle bogaty program Dni Miasta Kamieńca Podolskiego ze względu na fatalną pogodę, niestety nie mógł być zrealizowany w całości. Ulewne deszcze zupełnie pokrzyżowały plany organizatorom wydarzenia. Brak wielu ciekawych punktów programu, wynagrodziły uczestnikom imprezy odbywające się na Polskim Rynku: „Otwarcie festiwalowej historycznej rekonstrukcji pn. Triumfalna arka w ramach 235. rocznicy ukraińskiej aeronautyki oraz urzekające i niezwykle widowiskowe muzyczno-świetlne show pt. „Świetlna kula” na Rynku Ormiańskim.

Mimo radosnej, świątecznej atmosfery nie zapomniano o uczczeniu pamięci Bohaterów ATO, przy których pomniku kwiaty złożyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla oraz przedstawiciele innych miast partnerskich Kamieńca Podolskiego.

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Bogusław Świeży, Stanisław Godzień

 

Kultura
PRL gł.jpeg
Zbliża się 2. Przemyska Rewolucja Literacka

2. Przemyska Rewolucja Literacka to wyjątkowy festiwal literacki, którego ideą jest upowszechnianie i zachęcanie do czytania książek.

 

 

Program tegorocznej edycji festiwalu literackiego:

14 czerwca br. – Plastyka i Literatura - "Książka to okno na świat"


od 10:00 do 16:00


warsztaty z filcu – tworzenie ilustracji
warsztaty technikami plastycznymi- szkic, farby, pastele


od 12:00 do 14:00 - warsztaty z rysowania komiksu
warsztaty czytelnicze z tworzeniem ilustracji do czytanej bajki


17:00 - Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim

15 czerwca br. – Teatr i Literatura

"Cóż czytasz mości książę? - Słowa, słowa, słowa ..."


od 10:00 do 14:00- warsztaty teatralne


od 10:00 do 15:00 - warsztaty czytelnicze z tworzeniem ilustracji


godz. 15:00 warsztaty i spotkanie autorskie z Urszulą Palusińską


godz. 17:00 spektakl teatralny


godz. 20:00 - widowisko z udziałem grupy sztukmistrzów

16 czerwca - Muzyka i Literatura

"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia"


od 10:00 do 14:00 - warsztaty z sitodruku


godz. 11:00 do 14:00- warsztaty muzyczne dla dzieci "historyjki pisane dźwiękiem"


godz. 13:00 - widowisko - czytanie poezji buntowniczej


godz. 16:00 - warsztaty z pisania tekstów-


godz. 18:00 - spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim


godz. 20:00 – Rynek Starego Miasta - koncert zespołu 1984


Wszystkie warsztaty w ramach festiwalu są bezpłatne.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia księgarni i skorzystania z warsztatów, wzięcia udziału w spotkaniach autorskich oraz widowiskach zaplanowanych dla Was!

Do zobaczenia!

Edukacja i sport
fot. A. Czereba (6).jpeg
Wielkie święto bocce w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

6 torów, 6 drużyn (z: Jarosławia, Jasła, Rudnika nad Sanem, Stalowej Woli, Strzyżowa i Przemyśla), 80 wspaniałych zawodników i ogrom niesamowitych, sportowych emocji.

 

Zanim jednak rywalizacja pomiędzy załogami rozpoczęła się na dobre, odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, w której udział wzięło wielu znamienitych gości, m.in.: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński oraz Radni: Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Andrzej Berestecki i Marcin Kowalski, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM w Przemyślu Janusz Łukasiewicz, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu Dorota Wiech-Iwaneczko, a także gospodarz miejsca – Dyrektor Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Greta Ostrowska. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Dyrektor Regionalna Olimpiad Specjalnych Honorata Telega oraz Wojciech Kostecki - Dyrektor Satander Bank oddział w Przemyślu – głównego sponsora imprezy.

 

Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonał Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, który życząc młodym zawodnikom wysokiej formy i samych sukcesów przypomniał, iż zupełnie nie tak dawno miał okazję zagrać w bocce z jednym z trenerów – nauczycielem SOSW nr 1 Tomaszem Bandrowiczem. Prezydent podkreślił, że wbrew pozorom bocce nie jest łatwą grą. Wymaga ona pełnego skupienia, koncentracji i wprawnych ruchów, w związku z czym tym bardziej podziwia młodych sportowców, odnoszących w tej dziedzinie niemałe sukcesy.

 

 

 

Organizatorami wydarzenia są: Olimpiady Specjalne Podkarpackie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Przemyślu oraz Uczniowski Klub Sportowy „Gladiator” Przemyśl.

 

Turniej odbył się dzięki nieocenionemu wsparciu Fundacji Satander w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.      

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

"Nasz Przemyśl"
Rajchel Zbigniew_wstęp.jpeg
Kiernictwo przemyskiej bezpieki (5)

aut. Dariusz Iwaneczko, „Nasz Przemyśl”, październik 2010 (Nr 73)

Po powrocie do władzy w PRL Władysława Gomułki i wraz z rozpoczynającym się procesem tzw. odwilży poststalinowskiej dokonano reorganizacji aparatu bezpieczeństwa. Podstawą tej reorganizacji była ustawa z 13 listopada 1956 r. o zmianie organizacji naczelnych organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Rozwiązano wówczas na mocy tej ustawy  Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego,  a wszelkie sprawy związane z policją polityczną przesunięto do kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Terenowe jednostki Służby Bezpieczeństwa organizacyjnie zostały włączone do struktur wojewódzkich i powiatowych komend Milicji Obywatelskiej. Na czele każdej komendy stał komendant, a jego pierwszym zastępcą był zastępca ds. bezpieczeństwa. W komendach powiatowych i miejskich MO utworzone zostały referaty ds. bezpieczeństwa kierowane przez zastępców komendantów ds. bezpieczeństwa KP MO bądź KM MO. W 1967 r. KP MO w Przemyślu przemianowano na Komendę Miejską i Powiatową MO. Pion służby bezpieczeństwa został w tym okresie znacząco uszczuplony personalnie.  W latach sześćdziesiątych jednak ponownie nastąpił powolny wzrost liczby etatów w SB, co miało też związek z intensyfikacją działań operacyjnych wymierzonych w Kościół katolicki oraz w środowiska opozycyjne.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl