15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Aktualności
meteorologiczne-alert-uniwersal.png
Silny deszcz z burzami

Woj. podkarpackie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

Kultura
Spotkanie z M. Maciewicz_wstęp.jpeg
Spotkanie z autorką "Wiedmy"

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz, która będzie promować swoją powieść „Wiedma”. Spotkanie, które poprowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z UJ, odbędzie się 31 maja 2019 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8.

 

Edukacja i sport
fot. Agata Czereba (34).jpeg
Jup!leuszowa 10. edycja Dnia Nauki w PWSW przeszła do historii [FOTOGALERIA]

W przemyskim Parku Lubomirskich – czyli w miejscu, w którym swoją siedzibę ma Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, odbywała się dziś (23 maja br.) jubileuszowa – a właściwie… Jup!leuszowa 10. edycja Dnia Nauki w PWSW.

 

„Dzień Nauki PWSW” już na dobre wpisał się w kalendarz najciekawszych imprez w naszym mieście. Co roku uczelniana brać dwoiła się i troiła, by wydarzenie obfitowało w coraz to nowsze atrakcje, czym rokrocznie przyciągało tłumy przemyślan - w zasadzie w każdym wieku.

Tym razem, jak przystało na okrągłą rocznicę, akademickiemu świętu towarzyszyła wyjątkowa oprawa i… wyjątkowi goście. Jednym z nich był Prezydent naszego miasta – Wojciech Bakun, który przybył na imprezę nietuzinkowym pojazdem – kolorową ciuchcią, w równie nietuzinkowej (i rozśpiewanej) asyście. Po przemierzeniu trasy „Rynek Starego Miasta – Bakończyce”, Prezydent wraz z załogą wesołego pociągu, dołączył do innych uczestników wydarzenia.  

 

Uroczystej inauguracji imprezy, wspólnie z Prezydentem Miasta, Posłem na Sejm Markiem Rząsą oraz Wicemarszałkiem Województwa Piotrem Pilchem dokonał  Szef uczelni –  dr Paweł Trefler. Obok wymienionych, w wydarzeniu udział wzięli także: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński, Radni: Monika Różycka, Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Marcin Kowalski, Jerzy Krużel i Paweł Zastrowski oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i wielu instytucji współpracujących z przemyską Alma Mater.

 

Dzięki atrakcyjnemu programowi oraz wyjątkowo przychylnej pogodzie, w Jup!leuszowym Dniu Nauki uczestniczyły tłumy przemyślan. Tego dnia Park Lubomirskich po brzegi wypełniony był żakami, uczniami okolicznych szkół, a nawet przedszkolakami. Z atrakcji pikniku korzystali też najstarsi mieszkańcy miasta i całe rodziny.

 

W programie tegorocznej imprezy, oprócz stałych punktów programu, takich jak: pokazy sprzętu służb mundurowych, ratownictwa medycznego i chemicznego, robotów i drukarek 3D, eksperymentów fizycznych i chemicznych, zawodów sportowych, pokazów tanecznych, rozmaitych gier oraz innych atrakcji przygotowanych przez Instytuty PWSW, pojawiło się kilka niezwykle interesujących nowości… Jedną z nich był projekt pn. „Uczelnia Zdrowia”, która stanowiła doskonałą okazję do bliższego zapoznania się z tematyką profilaktyki zdrowotnej. Wykonania podstawowych badań, a także przeprowadzenia profesjonalnych konsultacji z najlepszymi specjalistami w regionie.

Powyższy projekt był ściśle związany z planami uruchomienia w PWSW studiów na kierunku „pielęgniarstwo”.

 

Kolejny Dzień Nauki PWSW za rok. Ciekawe jakie tym razem niespodzianki przygotują dla nas organizatorzy imprezy...?

 

Organizacje pozarządowe
soap-bubbles-870342_960_720.jpeg
Niesamowity Dzień Dziecka – moc atrakcji dla małych i dużych – ZAPRASZAMY!

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy czerwca – Dzień Dziecka. Nie tylko najmłodsi z wytęsknieniem czekają na ten jeden, jedyny dzień roku, który nierozerwalnie kojarzy się ze słońcem, radością, prezentami i… niespodziankami.

Z tej okazji, w naszym mieście na naszych milusińskich również czeka szereg niespodzianek. Jedną z nich jest organizowany przez Stowarzyszenie Zmieniamy Przemyśl „Niesamowity Dzień Dziecka”.

 

1 czerwca na ulicy Sanockiej – a dokładnie na parkingu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego odbędzie się impreza, która zadowoli nie tylko najmłodszych, ale i tych całkiem dorosłych przemyślan.

Wydarzenie zainauguruje bieg pn. "Kilometry Dobra", który wyruszy o godzinie 8.00. Tuż po nim zapraszamy na cały wachlarz atrakcji.

W planie imprezy znalazły się m.in.: przejazdy off-road , pokaz zabytkowych pojazdów, trening pokazowy drużyny Przemyśl Bears, pokaz służb mundurowych, pogotowia ratunkowego, PCK Przemyśl i firmy Paramedyk, strefa sportu, pokaz tańca nowoczesnego, strefa dla najmłodszych, strefa art. Kids, profilaktyka zdrowia, turniej piłkarski skrzatów (rocznik 2012), IGA – internetowa gra miejska. Ponadto przez cały dzień dostępne będą: darmowe dmuchańce, wyciąg krzesełkowy i wodny plac zabaw.

Jedną z największych atrakcji czerwcowego pikniku będzie mecz piłki nożnej pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a reprezentacją Przemyśla.

W składzie drużyny Artystów Polskich zagrają m.in.: Radosław Majdan, Rafał Mroczek, Piotr Świerczewski i Jarosław Jakimowicz.

Gwiazdy Reprezentacji Artystów Polskich przybędą do nadsańskiego grodu już o godzinie 15.00 i od tego czasu będą dostępne dla swoich fanów, a dwie godziny później (o 17.00) zmierzą się z piłkarzami reprezentującymi Przemyśl.

 

Zapraszamy!

 

 

Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla  Wojciecha Bakuna.

 

 

 

"Nasz Przemyśl"
Rajchel Zbigniew_wstęp.jpeg
Kiernictwo przemyskiej bezpieki (5)

aut. Dariusz Iwaneczko, „Nasz Przemyśl”, październik 2010 (Nr 73)

Po powrocie do władzy w PRL Władysława Gomułki i wraz z rozpoczynającym się procesem tzw. odwilży poststalinowskiej dokonano reorganizacji aparatu bezpieczeństwa. Podstawą tej reorganizacji była ustawa z 13 listopada 1956 r. o zmianie organizacji naczelnych organów administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Rozwiązano wówczas na mocy tej ustawy  Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego,  a wszelkie sprawy związane z policją polityczną przesunięto do kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Terenowe jednostki Służby Bezpieczeństwa organizacyjnie zostały włączone do struktur wojewódzkich i powiatowych komend Milicji Obywatelskiej. Na czele każdej komendy stał komendant, a jego pierwszym zastępcą był zastępca ds. bezpieczeństwa. W komendach powiatowych i miejskich MO utworzone zostały referaty ds. bezpieczeństwa kierowane przez zastępców komendantów ds. bezpieczeństwa KP MO bądź KM MO. W 1967 r. KP MO w Przemyślu przemianowano na Komendę Miejską i Powiatową MO. Pion służby bezpieczeństwa został w tym okresie znacząco uszczuplony personalnie.  W latach sześćdziesiątych jednak ponownie nastąpił powolny wzrost liczby etatów w SB, co miało też związek z intensyfikacją działań operacyjnych wymierzonych w Kościół katolicki oraz w środowiska opozycyjne.

Strefa Przedsiębiorcy i Inwestora Zainwestuj w Przemyślu | Invest in Przemyśl

Gospodarka
pen-631321_960_720.jpeg
Ogłoszenie Prezydenta Miasta Przemyśla dot. dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest

Prezydent Miasta Przemyśla ogłasza od dnia 15 maja br. nabór wniosków od osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi o udzielenie w roku 2019 dotacji celowych ze środków Gminy Miejskiej Przemyśl na zadania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miejskiej Przemyśl.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl